Diskuse:Arachnodaktylie
Postup redakčního zpracování | ||||
K redakční kontrole ještě zbývá | ||||
V článku bylo zkontrolováno • zdroje • citace • kategorie a portály • synonyma a název • členění a nadpisy • obrázky a licence • prolinkování • pravopis • typografie | ||||
Dokážete-li některé z doporučených úprav provést, směle se do nich pusťte! V případě jakýchkoli nejasností se můžete podívat do nápovědy nebo se nás zeptat, rádi Vám pomůžeme. | ||||
Připomínky k článku[editovat zdroj]
}}
Zdravím a gratuluji k podařenému článku o Marfanově syndromu. Měl bych jednu jednoduchou prosbu a jednu připomínku.
Prosba - prosím o přidání článku Marfanův syndrom i do Kategorie:Lékařská biologie a genetika - určitě tam patří.
Připomínka - Nejsem si v tomto případě jistý s tím synonymem. Jestli se nepletu, tak MKN-10 nemá pro arachnodaktylii samostatný kód, ale zahrnuje tento pojem opravdu pod Marfanův syndrom (Q87.4). Ovšem na druhou stranu se na arachnodaktylii musí pohlížet jako na symptom, který není typický výhradně pro Marfanův syndrom (ačkoliv si přiznejme, že to je nejtypičtější asociace). Jde například o Stickler syndrom či Shprintzen-Goldberg syndrom a pokud vyhledáme "arachnodactyly" na OMIMu - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=omim&cmd=DetailsSearch&term=arachnodactyly - pak nám vyjede syndromů ještě více.
Možná by nebylo od věci, nemít na stránce Arachnodaktylie prosté přesměrování, ale definovat tento pojem jako dlouhé a tenké ("pavoučí") prsty, s tím že jde o typický projev Marfanova syndromu...
--Azrael (Antonín Šípek) 12. 10. 2009, 13:31 (UTC)
- Zdravím,
- určitě souhlasím. Tohoto zjednodušení jsem si byl vědom, avšak vycházel jsem z Dunglovy učebnice, kde je termín použit jako synonymní. Myslím, že to budu řešit formou hesla.
- Děkuji za upozornění! --Karel Němec 13. 10. 2009, 11:06 (UTC)
- Já děkuji, myslím že to bude ku prospěchu věci.
- Jinak nechci vypadat jako velký detailista (i když je mi jasné že budu :-) ale ještě musím zareagovat na tu úpravu, co provedl nyní PAD (kterému tímto velice děkuji za doplnění hesla).
- Konkrétně se mi jedná o tu českou koncovku názvů zmíněných syndromů. Já jsem zde zmínil schválně ony "neutrální" formy bez koncovky - a to z toho důvodu, že si nejsem jistý, jakého pohlaví vlastně byly osoby, po kterých je syndrom pojmenován :-) Řada syndromů je pak někdy pojmenováváno chybně. Například je správné používat syndrom Hurlerové (viz např. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2279) a ne syndrom Hurlerův - jak je leckdy a chybně zmiňováno.
- U výše zmiňovaných jmen jsem si nebyl jistý - tak jsem chvíli hledal a narazil jsem na indicie, že jméno Golberg velice pravděpodobně patří dámě :-)
- Alespoň tak usuzuji ze jména Rosalie B. Goldberg - viz třeba tento abstrakt stejné dvojice (http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/67/2/167) - ačkoliv jsem si vědom, že tento se vztahuje k jinému syndromu, než je po oné dvojici pojmenován (přesto jsem na 99 % přesvědčen, že jde o tytéž autory).
- Dále je zde pak tento medailonek:
- Rosalie B. Goldberg, MS, CGC (Steering Committee; representing the National Society of Genetic Counselors) is the Genetic Counselor for the Family Core of the Human Genetics Program at the Albert Einstein College of Medicine (AECOM), Bronx, New York, and Acting Director of the Velo-Cardio-Facial Institute at Montefiore Medical Center. She is a Senior Associate on the faculties of Plastic Surgery, Pediatrics and Molecular Genetics at the AECOM and is the coordinator of molecular genetic studies as correlated with clinical findings in congenital craniofacial disorders, especially velo-cardio-facial syndrome (22q11 deletion syndrome). She has co-authored numerous peer-reviewed articles on the genetic, physical and psychosocial impact of craniofacial disorders and has a number of disorders that are named after her. Ms. Goldberg serves as the National Society of Genetic Counselors (NSGC) liaison to the National Human Genome Research Institute (NHGRI) Advisory Council. She has been active in the NSGC since it was incorporated in 1979 and in 1994 received an NSGC Regional Leadership Award.
- (http://www.health.state.ny.us/nysdoh/cancer/obcancer/biosketc.htm)
- Já jsem většinou líný podnikat takováto hledání - proto většinou napíši jenom "Shprintzen-Goldberg syndrom" apod. :-)
- Není to asi správně, ale pak je otázka - jak tuto situaci řešit, když ne všude je jasné, po kom jsou takovéto - spíše raritní syndromy - vlastně pojmenovány. A ne vždy to také jde dohledat... Řešení??
- Každopádně to píši spíše pro zajímavost... není to každodenní problém a dost dlouho zde asi obdobný problém nebude :-)
- Zdravím všechny
- --Azrael (Antonín Šípek) 13. 10. 2009, 21:00 (UTC)
- Myslím, že poslední úpravy byly zbytečné:
- ad sloh - nijak významná změna
- ad wikifikace - jak poznamenal Azrael, jedná se o extrémně vzácné syndromy - proto jsem je ponechal v závorce a neodkazoval na ně (původním záměrem bylo vytvořit heslo odkazující na Marfanův syndrom)
- ad překlad - doplnil bych spíše němčinu, latina je jistě také na místě (slovo je ale řeckého původu - arachne, daktylos), avšak esperanto pokládám za naprosto zbytečné (možná je to ale jen můj názor).
- Zdravím. --Karel Němec 13. 10. 2009, 21:58 (UTC)
- Myslím, že poslední úpravy byly zbytečné:
- Srdečně zdravím všechny a dovoluji si skromně přidat trošku do této diskuse:
- Jde-li o úpravy typu překategorizování článku, neváhejte tak prosím dělat rovnou sami. Je jistě dobré radit se v diskusích o věcných problémech, na druhou stranu by diskusní stránky neměly zabírat více prostoru než vlastní články :-) Ve wiki už je to holt tak, že když někdo míní, že něco má být jinak, může a má to ohne weiteres udělat...
- Pokud jde o heslo arachnodaktylie, jistě se ubíráte správným směrem. Musím říci, že zjednodušení arachnodaktylie = Marfanův syndrom je dosti vžité. Nevím, jak striktně v budoucnosti vyžadovat přesnost v podobných případech (je jich hodně), ale asi bych to moc neřešil - ono se to vytříbí časem samo.
- S eponymy podle žen je problém (v chemii máme také jeden evergreen: jedna z nejčastěji používaných metod pro stanovení bílkoviny ve vzorku je podle Bradfordové, skoro většinou se ale vídá podle Bradforda). Jsem ale zastáncem používání genitivních koncovek i za cenu chyby - Goldberg syndrom je dle mého nehezký anglismus. Starostí ještě přidělám: pokud se něco jmenuje podle dvou a více autorů, skloňují se správně všechna jména (navzdory často zažitému úzu). Takže nemá být Gudberg-Waagův zákon, ale Guldbergův-Waagův, podobně Hendersonova-Hasselbalchova rovnice, Michaelisův-Mentenové zákon atd. Podle mého nezbývá, než hledat a doufat v sečtělé korektory... Je pravda, že dohledat autory je často velmi obtížné - pokud byl daný jev popsán aspoň po 50. letech 20. stol, pomůže většinou PubMed, zpravidla se totiž najde původní publikace. Nejhorší je to s obskurními syndomy popsanými v 19. století v jakémsi dánském časopise, nebo s jednotkami pojmenovanými po pacientovi (těch naštěstí díky ješitnosti lékařů není mnoho)...
- Mám drobnost k Marfanovu syndromu: článek je psaný z pohledu ortopedie, já jsem se ve své hubené klinické praxi setkal již opakovaně s život ohrožujícími komplikacemi: kromě zmíněného disekujícího aneurysmatu aorty to byly také spontánní pneumotoraxy. Nemám nyní čas dohledávat, ale asi by pro vyváženost stálo zato se kouknout také do interny.
- Ještě jednou zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 13. 10. 2009, 22:00 (UTC)
- Ač je možné, že je v polské Wikipedii chyba, usuzuji z ní, že se zde diskutovaný syndrom jmenuje dle mužů (vizte Zespół Shprintzena-Goldberga), neboť i tamní článek užívá mužské genitivy. Co se týče překladů nejen do mezinárodního jazyka, jsem toho mínění, že jsou vždy užitečné, neboť ve Wikiskriptech užívané odborné termíny často nebývají obsahem běžných slovníků. --Petr Adam Dohnálek 14. 10. 2009, 14:45 (UTC)
- Tak to mají nejspíše na polské Wikipedii chybu :-) Tímhle se člověk nesmí dát zmást, to i u nás (dokonce v odborné literatuře) najdete u různých syndromů mužské koncovky - a často nesprávně. V souvislosti s těmi podklady co jsem našel a uvedl výše si neumím představit, že by Rosalie B. Goldberg byl muž. Na této stránce mi potvrzují, že jde v souvislosti s tímto syndromem opravdu o toto jméno - http://www.saunalahti.fi/kup/syndroma/shprintzen_goldberg.htm (ovšem, to je stejná otázka důvěryhodnosti zdroje)...
- To je jedno - nechme to v té formě, jak to je teď - význam pro čtenáře je prakticky nulový (stejně si ten název nezapamatuje a v praxi se s tím s nejvyšší pravděpodobností nesetká). Jenom mě to zaujalo... zkusím to někdy dohledat podrobně.
- Navrhuji tuto téma již uzavřít a místo diskusí psát raději články :-)
- Zdravím všechny --Azrael (Antonín Šípek) 14. 10. 2009, 15:33 (UTC)
- Skutečně je to podle Rosalie B. Goldberg(ové), a ta opravdu spolupracovala s Robertem J. Shprintzenem - vizte např. článek, kde jsou jejich křestní jména. Její životopis. Je to roztomilé, "R.B.Goldberg" je docela časté jméno a našel jsem i pána stejných iniciál, který dělá genetiku rostlin...--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 14. 10. 2009, 16:25 (UTC)