Biochemie sportu a výživy v praxi - B03538 (volitelné předměty)

Z WikiSkript

Možnost přihlášení v SIS[upravit | editovat zdroj]

Sport, jídlo, extrémní zátěž, pití alkoholu, regenerace nebo hormeze. Tato i další témata z pohledu biochemie. Interaktivní volitelný předmět za 3 kredity plný rozličných aktivit vás provede nejen základními znalostmi v oblasti sportu a výživy, ale otevře vám i řadu dalších dveří k pochopení fungování lidského těla. K výuce využijeme nejen učebny, ale i některá workoutová hřiště, běžecké ovály, Vltavu, saunu a přilehlé hospody.

Anotace:[upravit | editovat zdroj]

Volitelný předmět navazuje na výuku lékařské biochemie, částečně také fyziologie. Studenti se v něm z biochemického pohledu seznámí s obecnými doporučeními pro výživu, pohybovou aktivitu a životní styl pro zdravou populaci. Důraz se přitom klade na to, aby problematika byla vyučována v souladu se současným stavem poznání, studenti se učili kriticky pracovat se závěry studií a důkazy, kterými jsou doporučení podložena, a seznámili se s jejich biochemickou podstatou, pokud je známa. Výuka bude probíhat kombinovanou, inovativní formou. Část lekcí se bude odehrávat v učebně (zejména formou workshopů), část v terénu (např. otužování či vybrané fyzické aktivity při sledování vybraných fyziologických funkcí) a v laboratoři (např. měření vybraných metabolitů převážně z kapilární krve). Některá témata budou vyučována ve spolupráci s externími hosty. Tematicky bude předmět pokrývat obecná pohybová i výživová doporučení – základy výživy (makro i mikronutrienty, speciální diety, výživové doplňky, hydratace ve sportu). Diskutují se i další aktuální témata – hormeze, otužování, extrémní zátěž. Probírá se i význam regenerace a její metabolické principy. Výuka směřuje k řadě praktických aplikací, od základů nutričních intervencí v jednoduchých situacích, přes tréninkové režimy, až po interpretaci některých biochemických parametrů - studenti si např. vyzkouší sestrojení laktátové křivky.

Dyzajn grafiky: Michaela Hrušková

Podmínky zakončení:[upravit | editovat zdroj]

Podmínkou zápočtu bude aktivní účast a splnění několika vybraných úkolů, které budou navazovat na řešená témata. Úkoly mohou být praktické i teoretické. S ohledem na vytíženost studentů nebudou extrémně časově náročné.

Kurz bude probíhat v odpoledních hodinách. Zázemí bude v některé z učeben na ÚLBLD. Všech 10 témat probereme v 10 navazujících týdnech s výjimkou státních svátků.

Pokud se nedostanete na seznam účastníků a budete chtít figurovat jako náhradník, pište na fakultní mail: ales.dvorak@lf1.cuni.cz

Sylabus[upravit | editovat zdroj]

Důraz se ve výuce klade na práci s recentními studiemi a současnou literaturou. Tím předmět posiluje schopnost kritického myšlení vědeckého přístupu, současně se studenti učí přemýšlet o vyučovaných tématech v širším kontextu. Současně se klade důraz na aktivní účast a schopnost komunikace ve skupině.

Metody výuky: Cvičení, seminář, relevantní mimoškolní aktivita bude součástí učebních bloků (cca čtvrtina času), laboratorní práce (cca čtvrtina času).

Stálí vyučující:[upravit | editovat zdroj]

Aleš Dvořák kontakt knihyvěda Jednička Instagram rozhovor Český rozhlas Host Lucie Výborné

Martin Vejražka kontakt Vesmír rozhovor knihy UK forum

Kateřina Žížalová kontakt věda

Zdroje k výuce:[upravit | editovat zdroj]

Obsahují doporučenou (doplňkovou/dobrovolnou) literaturu pro přihlášené studenty.

Laické[upravit | editovat zdroj]

1) Nemocniční diety: Medical Tribune VFN info

2) Vyčerpání po maratonu

3) Pitný režim

4) Alkohol a sport

5) Kofein a sport

6) Sacharidy

7) Proč jíme?

8) Účinky kreatinu ve sportu

9) Video vyšetření potu - ČT sport

10) Otužování v kraťasech

11) Kdy spalujeme sacharidy a kdy tuky?

12) Velké břicho z piva

13) Dopad maratonu na zdraví

14) Ukládání tuku v těle vs. sport

Odborné[upravit | editovat zdroj]

1) AIS - supplements

2) International Society of Sports Nutrition position stands

3) International Federation of Sports Medicine

4) Článek o mitohormezi: Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans Ristow et al., PNAS

5) Článek o paleodietě vedoucí k refeeding syndromu, kazuistika: Realimentační syndrom po paleodietě

6) Skvělý přehledový open-access o saunování, hormezi a observačních studiích

7) Rozumný článek o ledovém plavání

8) Hormeze a ROS ve sportu

9) Mitohormeze ve sportu

10) Unraveling the Truth About Antioxidants: Mitohormesis explains ROS-induced health benefits, Ristow M., Nature

11) Laktát a jeho vlastnosti v buněčné signalizaci

12) Produkty tepelné úpravy potravin (YT video) [1]

Tabata[upravit | editovat zdroj]

Publikace Izumiho Tabaty, který jako jeden z prvních ukázal význam HIIT konceptu. Zároveň definoval trénink 20-10 s, který se v různých obměnách ujal a nese jeho jméno. Je velmi efektivní a vede k rychlému zlepšení.

"In conclusion, this study showed that moderateintensity aerobic training that improves the maximal aerobic power does not change anaerobic capacity and that adequate high-intensity intermittent training may improve both anaerobic and aerobic energy supplying systems significantly, probably through imposing intensive stimuli on both systems."

I. Tabata je profesorem na soukromé Ritsumeikan University v Kjótu a konceptu HIIT se věnuje od 80. let, kdy společně s Koichi Irisawou studoval tréninkové metody norských běžkařů.

PUBLIKACE

Laktátová křivka[upravit | editovat zdroj]

Laktátovou křivku znát v hobby sportu nutně nemusíme, ale měli bychom vědět, že při vytrvalosti nepřekračujeme anaerobní práh, který se obvykle bere jako koncentrace 4 mmol/l. Pro tréninky vytrvalosti pak obvykle používáme rozmezí TF mezi aerobním (2mM laktát) a anaerobním (4mM laktát) prahem. HIIT jsou naopak koncipované tak, abychom cvičili nad laktátovým prahem (>4mM), proto se cvičí jen třeba 30 s a následuje pauza - tělo to moc dlouho nevydrží v kýženém tempu. HIIT je potřeba, protože usnadňuje biogenezi mitochondrií (lepší výroba ATP), a podle většiny publikací výrazně přispívá k celkové trénovanosti sportovce, zpomaluje stárnutí a nutí sval zvykat si na nevlídné prostředí při sportovním výkonu, čímž oddaluje únavu. Běžet maraton kolem anaerobního prahu úzce souvisí s tzv. maratonskou zdí a průserem.

Co je ale důležité, u laktátové křivky vztažené na TF nejsou moc velké interindividuální rozdíly, dokonce si cíleným tréninkem jedinec posune laktátový (anaerobní) práh jen asi o 5 tepů v sezóně. Co se ale dramaticky mění je rychlost, při níž ho dosáhne. Pokud anaerobního práhu dosáhnu při cca 150 tepech/minutu, v odhadované rychlosti 12 km/h. Kdybych trénoval, dosáhl bych 150 tepů až třeba při 14 km/h.

Volnočasový článek

Hosté*[upravit | editovat zdroj]

Karel Holub substack Rungo

Petr Válek blog

Barbora Staňková, Ph.D. 1.LF UK

prof. Libor Vítek SportvitalPro 1. LF UK knihy Jíme zdravě v pohybu

Martin Zajac Apneaman

Zuzana Lattová (rozhovor) 3. LF UK

doc. Jaroslav Zelenka Vesmír vydané knihy VŠCHT

prof. Tomáš Zima 1. LF UK wikipedie Laboratorní diagnostika

Miloš Škorpil Běžecká škola wikipedie knihy

Kateřina Pospíšilová 1. LF UK běh

*nemusí být všichni každý semestr

Mimo učebnu[upravit | editovat zdroj]

Cvičení HIIT

Otužování

Ovál