Aplikace léků do žíly

Z WikiSkript

Účel: intravenózní podání léčiva se upřednostňuje tehdy, je-lo třeba dosáhnout okamžitého účinku nebo nemůže-li se lék podat jinou cestou.

Mezi vhodná místa venepunkce patří na pohmat měkké, rovné žíly, je-li to možné na nedominantní končetině. Nejčastěji použita oblast periferního žilního systému na horní končetině, u malých dětí v temporální oblasti hlavy.

Pro déletrvající – žíly na hřbetu ruky a předloktí – vena cephalica, vena basillica.

Do žíly se aplikují léky ve vodném roztoku v různě velkém množství. Při podávání většího objemu léku aplikujeme pomocí periferního žilního katetru.

Naředění léčiva fyziologickým roztokem minimálně do 20 ml. Nástup účinku je velmi rychlý - 30 až 60 sekund.

Provádí vždy lékař, sestra asistuje.

Je třeba zhodnotit alergie pacienta na léčivo. Uvedeme pacienta do vhodné polohy.

Pomůcky: ordinované léky, Esmarchovo škrtidlo nebo turniket, sterilní injekční stříkačka, jehly (na nasátí a aplikaci léků), nádoba se sterilním fyziologickým roztokem, dezinfekce, buničina, sterilní tampóny, emitní miska, proužek leukoplasti, rukavice, štítky na podpis, odpadní nádoba na ohazování jehel.

Výkon: ověříme správnost lékařské ordinace, nasajeme lék z lahvičky nebo ampulky, do injekční stříkačky dotáhneme fyziologickým roztokem do množství minimálně 20 ml, odstraníme jehlu, kterou jsme lék nasávali, nasadíme jehlu určenou k aplikaci, stříkačku označíme štítkem, končetinu podložíme jednorázovou podložkou, zatáhneme škrtidlem, rukavice, vybereme místo vpichu, desinfekce, odložíme ochranný kryt z injekční jehly na stříkačce, odstraníme vzduchové bubliny, nedominantní rukou fixujeme průběh žíly tak že kůži lehce vypneme, lékař provede vpich, aspirací zkontroluje, zda jehla vnikla do žíly, uvolní škrtidlo, aplikace léku, vytáhneme jehlu, přiložíme tampón a fixujeme náplastí, dokumentace.

Komplikace výkonu: propíchnutí žíly → hematom, infekce, paravenózní podání → bolest, otok; reakce na lék – zrychlené dýchání, pocení, závratě.

Rizika výkonu: záměna léku, záměna pacienta, kolaps pacienta z důvodu kolapsu tlaku, poškození pacienta...


Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • JIRKOVSKÝ, Daniel, et al. Ošetřovatelské postupy a intervence: učebnice pro bakalářské a magisterské studium. 1. vydání. Praha : Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.