Trikuspidální stenóza: Porovnání verzí
Feedback

Z WikiSkript

(Aktualizace článku)
m (Etiologie)
Řádek 15: Řádek 15:


== Etiopatogeneze ==
== Etiopatogeneze ==
* Velmi vzácná vada, nejčastěji spolu s postižením levostranných chlopní (zejména jako [[revmatická endokarditida|porevmatická vada]] spojená s [[mitrální stenóza|mitrální stenózou]]).
Celkově je trikuspidální stenóza vzácná vada. Nejčastější etiologií je revmatické postižení chlopně spolu s postižením levostranných chlopní (zejména jako [[revmatická endokarditida|porevmatická vada]] spojená s [[mitrální stenóza|mitrální stenózou]]). V některých případech je postižení spojené s karcinoidem, endokarditidou nebo vrozenou atrézií chlopně. Stenózu v oblasti trikuspidální chlopně může navodit i velký trombus nebo nádor v pravé síni.  
* Zvýšení tlaků v pravé síni (vede k její hypertrofii) a dutých žilách, [[arytmie|fibrilace pravé síně]], ↓ [[minutový srdeční výdej]] (MSV).
* Zvýšení tlaků v pravé síni (vede k její hypertrofii) a dutých žilách, [[arytmie|fibrilace pravé síně]], ↓ [[minutový srdeční výdej]] (MSV).



Verze z 13. 11. 2020, 16:44

Trikuspidální stenóza je vzácnou chlopenní vadou, mnohem častější je regurgitace chlopně. Stenóza trikuspidální chlopně je nejčastěji důsledkem revmatického poškození, většinou při současném postižení chlopní levého srdce. V klinickém obrazu převažují symptomy pravostranného srdečního selhání. Základní diagnostickou metodou je echokardiografie. V léčbě se uplatňuje jak perkutánní valvuloplastika, tak chirurgické řešení.

Etiopatogeneze

Celkově je trikuspidální stenóza vzácná vada. Nejčastější etiologií je revmatické postižení chlopně spolu s postižením levostranných chlopní (zejména jako porevmatická vada spojená s mitrální stenózou). V některých případech je postižení spojené s karcinoidem, endokarditidou nebo vrozenou atrézií chlopně. Stenózu v oblasti trikuspidální chlopně může navodit i velký trombus nebo nádor v pravé síni.

Klinický obraz

Diagnostika

Léčba


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Zdroj

.