Zavedení nasogastrické sondy
Zavedení žaludeční sondy je indikováno při neschopnosti přijímat dostatek potravy a tekutin ústy, nechutenství, jako prevence nevolnosti, při zvracení, onemocnění zažívacího ústrojí nebo po operacích (za účelem odtoku žaludečních šťáv). Dále při potřebě odebrat žaludeční obsah pro laboratorní vyšetření nebo při nutnosti vypláchnout žaludek po otravě.
Rozlišujeme dva typy sond: Levinovu a Salemovu. Levinova sonda je ohebná, gumová a má jednoduché lumen. Na jejím konci jsou malé vstupy. Oproti tomu Salemova sonda má dvojité lumen, je širší a používá se pro drénování žaludku. Má užší vstup vzduchu a nepřilepuje se.
Postup zavádění žaludeční sondy[upravit | editovat zdroj]
Pro zavádění žaludeční sondy potřebujeme sterilní sondu, emitní misku, anestetický gel, leukoplast, fonendoskop a stříkačku.
Existují dvě cesty zavedení sondy: nosem, nebo ústy. Oba postupy začínají vysvětlením postupu pacientovi, a jeho polohováním do polosedu. Při zavádění nosem je potřeba zajistit volné nosní průchody. Potřebnou délku sondy naměříme jako vzdálenost od konce nosu k ušnímu lalůčku a poté k dolnímu okraji hrudní kosti. Během zavádění instruujeme pacienta k neustálému polykání s malým množstvím vody. V případě nevolnosti doporučíme hluboké dýchání. Správnost zavedení ověříme nasátím žaludečních šťáv. Sondu následně fixujeme k nosu a konec sondy uzavřeme, nebo napojíme na sběrný vak.
Při zavádění ústy stáčíme lopatkou kořen jazyka. Špičku sondy následně opřeme o kořen jazyka, instruujeme pacienta k nádechu, polknutí a výdechu.
Nejčastějšími komplikacemi při zavádění a používání žaludeční sondy je stlačení sondy v hrdle, její neprůchodnost nebo ucpání žaludečním obsahem. Problémem může být i zavedení sondy do respiračního traktu.
Při ošetřovatelské péči zaznamenáváme množství odčerpané žaludeční šťávy, kontrolujeme řádnou fixaci sondy a podáváme skrze sondu enterální výživu. Pro zamezení ucpání sondy je potřeba jí po každém použití propláchnout čajem, nebo sterilním roztokem.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- JIRKOVSKÝ, Daniel, et al. Ošetřovatelské postupy a intervence: učebnice pro bakalářské a magisterské studium. 1. vydání. Praha : Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.