Verifikace nádoru
Histologická verifikace tkání umožňuje odlišit benigní struktury (imitující metastatické postižení) od maligních, a určit konečnou diagnózu nádorového onemocnění. Zakládá se na histopatologickém vyšetření vzorku tkáně nebo cytologickém vyšetření jednotlivých buněk, které může být doplněno o metody molekulárně-biologické a imunohistochemické. Verifikace nádorové tkáně je nezbytnou podmínkou pro zahájení onkologické léčby (bez bližšího potvrzení je indikována vzácně, např. při čistě paliativní terapii).
Vzorek musí být dostatečně velký (větší šance na záchyt malignit) a nesmí být znehodnocen při odběru. Postup odběru by měl být předem specifikován (lokalizace, počet vzorků, zafixování vzorku). Pro diagnostiku vždy upřednostňujeme vyšetření histologické (před cytologickým), které posuzuje kompletní odebranou tkáň, nikoliv jednotlivé buňky.
Materiál pro histologické vyšetření získáváme především peroperační či endoskopickou biopsií. Materiál pro cytologii získáváme např. stěrem povrchu sliznice (děložní hrdlo), abrazí (bronchů při bronchoskopii), případně tenkojehlovou biopsií (uzliny, pankreas).
Vzhledem k malému počtu vyšetřovaných buněk, negativní výsledek cytologického vyšetření nelze považovat za konečný.
Odkazy
Související články
- Endoskopická vyšetření v onkologii
- Možnosti detekce minimálního reziduálního onemocnění
- Klasifikace nádorů
Použitá literatura
- VOKURKA, Martin a Jan HUGO, et al. Velký lékařský slovník. 9. vydání. Praha : Maxdorf, c2009. ISBN 978-80-7345-202-5.
Zdroj
- BENEŠ, Jiří. Studijní materiály [online]. [cit. 31. 3. 2010]. <http://jirben.wz.cz>.
- ZAZULA, Rostislav a Ondřej SLÁMA, et al. Klinická onkologie pro mediky: solidní nádory a nádory dětského věku. [online]. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, ©2018. [cit. 2021-05-16]. ISSN 1801-6103. <https://is.muni.cz/el/med/jaro2020/BDON061p/um/Klinicka_onkologie_pro_mediky_2018.pdf?lang=en>.