Uživatel:Tomáš Vitvar/Pískoviště

Z WikiSkript

Přirozenými hostitely bývají obratlovci a několik druhů bezobratlých.Do první skupiny spadají např. jeleni, hlodavci nebo domestikovaná zvířata (ovce, kozy, skot). Do druhé skupiny zejména rozroči a larvy omárů. Vektorem bývají členovci, v nichž bakterie přežívají v prostředí střevního epitelu.


Morfologie a fyziologie[upravit | editovat zdroj]

Stěna Rickettsií se skládá z peptidoglykanu a lipopolysacharidu. Vrstva peptidoglykanu může u různých druhů nabývat různé tloušťky na čemž závisí i barvitelnost podle Grama. Peptidoglykan obsahuje většinou kyselinu diaminopimelovou a muramovou. Lipopolysacharid je slabý endotoxin. Bakterie mohou abývat tvaru koků, tyček nebo vláken. Vyznačují se tedy velkou pleomorfií.

Fyziologie[upravit | editovat zdroj]

Téměř všechny druhy jsou obligatorně intracelulární parazité, kteří parazitují např. volně v cytoplazmě či v cytoplazmatikcých vakuolách.

Růstové cykly[upravit | editovat zdroj]

Podskupina Ricketsie využívají k průniku do intracelulárního prostředí indukovanou fagocytozu, což vede k vzniku fagozomu. Rod Coxiella se množí přímo v kyselém prostředí fagozomu, ale ostatní druhy používají enzymu fosfolipáza A k narušení stěny fagozomu a průniku do cytoplazmy. V buňce se následně buď hromadí do určitého množství s následnou lýzou buňky, anebo jsou permanentně vylučovány pomoci tzv. fylopodií - cytoplazmatických výběžků. Geerační doba těchto bakterií činí cca 9-12 hodin. Rickettsie se množí v endoteliálních buňkách periferních kapilár, kde způsobují vaskulitis.

Podskupina Ehrlichie proniká intracelulárně pmocí indukované fagocytozi. V případě Ehrlichií ovšem nesmí dojít ke splinutí fagosomu s lysozomem, protože by kyselé prostředí lysozomu vedlo k usmrcení bakterií. Většinou napadají buňky imunitního systému, konkrétně některé agarnulocyty (monocyty, lymfocty) a granulocyty (neutrofily).

Po opuštění buňky většina rychle hyne. Nejodolnějším druhem jsou Coxielly, které dokáží přežít až několik let a přetrvají v mléci i po pasterizaci.

Laboratorní diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Pro laboratorní diagnostiku se dá využít následujících metod:

  • izolace na buněčných kulturách (myší orgány) nebo na kuřecích embryích
  • krevní agar s 10% CO2 - pouze v případě rodu Rochalimaea
  • biopsie z kožních eflorescencí - rickettsie jsou předem označeny prostřednictvím fluresceinu, který reaguje s antigeny stěny bakterií nabo kapsulárními antigeny.
  • sérologická diagnostika
  * Weil-Felixova aglutinace - dnes již málo používáná, neboť u některých typů Rickettsií není průkazná. Také zde dochází k zkřížené reakci s antigeny bakterie Proteus vulgaris
  * Reakce vazby komplementu 
  • Nepřímá imunofluorescence
  • Latex-aglutinační reakce

Onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Onemocnění rozdělujeme na tyfová a vyvolavatele exantémových horeček.

Rickettsie[upravit | editovat zdroj]

Tyfová onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Rickettsia prowazekii[upravit | editovat zdroj]

Rickettsie prowazekii je původcem skrvnitého tyfu. Skvrnitý tyfus se běžně vyskutuje v oblastech s nízkým stupněm hygieny. Historicky byl tudíž běžným jevem ve vojenských táborech či v chudinských městských čtvrtích. Přenašečem onemocnění bývá Veš šatní,v případě sporadické formy jím může být i blecha. Rezervoárem může být člověk nebo poletucha, což je běžná na jihovýchodě USA. Během 48-72 hodin po nákaze se objevují nespecifické příznaky: horečky, myalgie, arthralgie a anorexie. Tyto příznaky přetrvávají po dobu 8-10 dnů. Ve 40% procentech případů se objevuje makulozní či petechiální exantém. Komplikacemi bývá myokarditida nebo poruchy CNS, které jsou vyvolány narušením stěny kapilár a následným krvácením. Celkový průběh závisí na celkovém stavu pacientů. U nekomplikovaných připadů může horeča odeznít po 2-3 týdnech, avšak úmrtnost v některých případech dosáhla až 2/3 jedinců. Brill-Zinserova choroba je pozdním projevem infekce R.prowazekii, která se objevuje řadu let po prodělání primární infekce. Bakterie perzistují v endoteliálních buňkách a k opětovnému vzplanutí obvykle dochází u jedinců se sníženou imunitou, typicky v pozdním seniu.

Rickettsia typhii[upravit | editovat zdroj]

Rickettsia typhii je původcem tzv. myšího tyfu. Primárním hostitelem jsou hlodavci, přenašečem blechy. Na člověka se Rickettsia přenáší prostřednictvím kontaktu z hlodavci.Inkubační doba činí 7-14 dnů. Průběh onemocnění je mírnější než v případě R. prowazekii, řada příznaků má obdobný charakter. Dochází k horečce, myalgii, bolestem hlavy a třesavce. V 50% případů se objevuje makulopapulozní exantém v oblasti břicha a hrudníku.

Exantémové horečky[upravit | editovat zdroj]

Rickettsia rickettsii[upravit | editovat zdroj]

Rickettsia rickettsii je původce Horečky skalistých hor. Onemocnění se vyskytuje v horských oblastech Severní a Jižní Ameriky. Přenašečem onemocnění je zhruba 6 druhů klíšťat. Onemocnění se projevuje bolestmi hlavy, myalgií,rozvojem makulopapulozního exantémem. Kromě těchto příznaku běžných také u tyfových onemocnění se vyznačuje erytémem dlaní a fotofobií. V důsledku onemocnění dochází k porušení stěny cév, vylití plazmy do intersticia následné hypovolemii a hypoproteinemii.

Rochalimaea[upravit | editovat zdroj]

Rochalimaea quintana[upravit | editovat zdroj]

Rochalimaea quitana je původcem tzv. Volyňské/Zákopové horečky, která se projevuje periodicky se opakujícími teplotami a neurologickými poruchamy. Přenašečem je veš šatní. Onemocnění bylo běžné v zákopech 1. světové války.

Rochalimaea henselae[upravit | editovat zdroj]

Vyvolává následující poruchy:

  • Baciliární angiomatoza - proliferativní postižení cév vnitřních orgánů a kůže typické pro imunosuprimované pacienty
  • Baciliární pelioza jater - vznik cyst vyplněných krví
  • Nemoc z kočičího škrábnutí

Ehrlichia[upravit | editovat zdroj]

Přenašeči nejvýznamnějších ehrlichioz jsou klíšťata.

Ehrlichia senetsu[upravit | editovat zdroj]

Ehrlichia senetsu je původcem horečky Senetsu vyskytuící se v Japonsku. Přenašečem onemocnění je klíště. Onemocnění se projevuje typicky horečkou, letargií, mononukleozou s atypickými lymfocyty a cervikální lymfadenitidou.

Ehrlichia chaffeensis[upravit | editovat zdroj]

Ehrlichia chaffeensis je původcem humánní monocytové ehrlichiozy. Přenašečem je opět klíště. Onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, myalgií, letargií a v 20% případů vznikem exantému.

Ehrlichia phagocytophila[upravit | editovat zdroj]

Ehrlichia phagocytophila je původcem humánní granulocytové ehrlichiozy. Přenašečem je klíště obecné.

Coxiella[upravit | editovat zdroj]

Coxiella burnetti je původcem řady onemocnění, které mají odlišný průběh narozdíl od výše zmíněných rickettsioz a ehrlichioz. Přenáší se inhalačně, po rozmnožení v repiračním traktu se šíří dále do organismu. Vzácně napadá játra za vzniku granulomatozni hepatitidy. Spory dokáží přežívat dlouhou dobu v půdě. Inkubační doba činí 20 dnů. K typickým příznakům patří vysoká horečka,bolest hlavy, myalgie, hepatosplenomegalie v 50% procentech případů a třesavka. Následně vede k rozvoji chronické endokarditidy a jaterní dysfunkce.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Vhodnou léčbu představuje chloramfenykol a tetracyklin. Špatnou prognozu mají onemocnění s fatálním postižením kardivaskulárního systému. Zejména se jedná o chonickou endokarditidu způsobenou Coxiellou či v případě porušení stěny kapilár skvrnitého tyfu.

Nemoc Původce Vektor Rezervoár Symptomatologie Komplikace
Skvrnitý tyfus R.prowazekii Veš šatní Člověk/Veverka/Poletucha Inkubace 10-14 dnů; horečka, myalgie,arthralgie, anorexie, exantém 4.-7. den myokarditida, poruchy CNS
Volyňská zákopová horečka R.quintana Veš šatní Člověk Teploty, neurologické problémy
Myší tyfus R.typhi Blecha hlodavci Ikubace 7-14 dnů; horečka, myalge, bolesti hlavy; makulopapulozní exantém v oblasti hrudníku a břicha
Horečka skalistých hor R.ricketsii klíště Klíště/hlodavci/pes
Středomořská horečka R.conori Rhiphicephalus pumhilio hlodavci/pes
Ricketsiové neštovice R.akari Allodermanysus sanguineus Myš/roztoč
Far east spotted fever R.sibirica Klíště Hlodavci
New South Wales spotted fever R.australis Klíště Hlodavci/Vačnatci
Horečka Cucugamoši R.tsutsugamoshi komáři/roztoči hlodavci/larvy komárů
Monocytiská ehrlichioza R.chaffeensis klíště ovce horečka, bolesti hlavy, myalgie, letargie a v 20% případů vznikem exantému
Granulocytická ehrlichioza E.phagocytophila Klíště Ovce/skot/jeleni
Horečka senetsu E.senetsu Klíště Pes horečky, letargie,mononukleoza, cervikální lymfadenopathie
Q horečka C.burnetti Inhalace/mléko/klíště Kozy/ovce/skot Inkubační doba 20 dnů; vysoké horečky, bolesti hlavy, myalgie, třesavka, hepatosplenomegalie v 50% případů chronická endokarditida, jaterní dysfunkce