Uživatel:Pavel Dusek/atestace/S7

Z WikiSkript

Bolesti hlavy rozdělujeme na primární a sekundární. Sekundární bolest hlavy je způsobena jiným patologickým procesem. Primární bolest hlavy je bolest hlavy, která není způsobena jiným patologickým procesem, tedy byla sekundární bolest hlavy vyloučena [1].

Zároveň je lze zaklasifikovat jako některou z následujících nozologických jednotek: migréna, tenzní bolest hlavy, trigeminální autonomní cefalalgie, primární bolest hlavy při kašli, při fyzické námaze, při sexuální aktivitě, thunderclap headache, z chladového stimulu, ze zevního tlaku, idiopatická bodavá, numulární hypnická či nová denní perzistující[2].

Prevalence jednotlivých typů bolestí hlavy. Data čerpána z [3] a [4].
Nozologická jednotka Typ bolesti hlavy Prevalence Další informace Zdroj
Tenzní bolest hlavy primární 69 % opakovaný výskyt 10 %, chronická forma 3 % [3], [4]
Migréna primární 15 % [3]
Idiopatická bodavá bolest hlavy primární 2 % [3]
Bolest hlavy při fyzické námaze primární 1 % [3]
Cluster headache primární 0,1 % 0,3 % u mužu a 0,05 % u žen [3], [4]
SUNA
SUNCT
Primary thunderclap headache
Numulární bolest hlavy
Primary cough headache
Primary headache associated with sexual activity
Cold-stimulus headache
External pressure headache
Hypnic headache
New daily persistent headache
Bolest hlavy při infekčním onemocnění sekundární 63 % [3]
Traumatická bolest hlavy sekundární 4 % [3]
Bolest hlavy vyvolaná medikací či jinými látkami sekundární 3 % [3]
Subarachnoidální krvácení
Bolest hlavy u trombózy žilního splavu
Bolest hlavy u intrakraniální expanze
Benigní intrakraniální hypertenze
Bolest hlavy u hydrocefalu
Bolest hlavy u obstrukční spánkové apnoe

Sekundární bolesti hlavy[upravit | editovat zdroj]

Ze sekundárních bolestí hlavy je třeba pomýšlet zejména na subarachnoidání krvácení, trombózu žilního splavu, bolest hlavy u cévní mozkové příhody, bolest hlavy u epileptického záchvatu, neuroinfekci, intrakraniální expanze (tumor, absces), intrakraniální hypertenze (benigní intrakraniální hypertenze, hydrocefalus), intrakraniální hypotenze (postpukční, potraumatická), vaskulitidy, obstrukční spánková apnoe [1].

Mnemotechnická pomůcka pro červené praporky svědčící pro sekundární bolest hlavy je SNOOP.

  • S – systemové onemocnění či jeho známky, jako horečka, či hubnutí, anamnéza onkologického onemocnění či HIV,
  • N – neurodeficit,
  • Oonset sudden: náhlý začátek,
  • Oonset after 40 years of age: začátek po 40 letech věku,
  • Ppattern change, progressive, change in type, postural change, provocation factor: změna vzoru, progresivní, změna typu, posturální změny, provokační faktory [1].


Primární bolesti hlavy[upravit | editovat zdroj]

U některých typů primárních bolestí hlavy se rozlišují chronické formy. Pakliže počet dní s bolestí hlavy přesáhne 15 dní v měsíci, jedná se o chronickou formu primární bolesti hlavy. Týká se to migrény ve formě chronické migrény (časté), dále nové každodenní perzistující bolesti hlavy (new daily persistent headache), hemicrania continua a tenzní bolesti hlavy ve formě chronické tenzní cefaley (velmi vzácné). Souhrnně tyto chronické formy označujeme jako chronické každodenní bolesti hlavy (chronic daily headache). [1][2]

Tenzní bolest hlavy[upravit | editovat zdroj]

Tenzní cefalea je nejčastější nozologická jednotka v rámci primárních bolestí hlavy. Většinou je to bolest mírná až středně silná, tlaková či svíravá, bilaterální. Epizoda trvá od 30 minut po 1 týden, frekvence je zřídkavá (epizodická) až prakticky denně (chronická). Bývá doprovázena perikraniální citlivostí, fonofobií a fotofobií, nebývá zhoršována fyzickou aktivitou. [1].

Migréna[upravit | editovat zdroj]

Migréna je druhá nejčastější nozologická jednotka v rámci primárních bolestí hlavy. Bolest je středně silná až silná, většinou unilaterální, ale může být i bilaterální, většinou pulzující. Trvá většinou 4–72 hodin, má velmi individuální frekvenci epizod, při méně než 15 dní v měsíci se jedná o epizodickou, jinak o chronickou migrénu. Bývá doprovázena nauzeou, zvracením, fotofobií, fonofobií, zhoršuje se při fyzické aktivitě. Častější je u žen. Bolest hlavy jako taková nemusí být hlavní příznak migrény, může převažovat závrať, fotofobie, fonofobie, únava, ztuhlost šíje. Samotná bolest hlavy může být popisována jako ztuhlost, napětí či tlak. [1]

Preparát Indikace Nástup účinku Obvyklé dávkování Časté nežádoucí účinky Vzácné nežádoucí účinky Evidence Poznámka
Sumatriptan abortivní léčba ataky rychlý 50–100 mg/dávka
Eletriptan abortivní léčba ataky rychlý
Naratriptan abortivní léčba ataky, profylaktická perimenstruační léčba pomalý
Rizatriptan rychlý
Zolmitriptan rychlý
Almotriptan střední
Frovatriptan pomalý

Cluster headache[upravit | editovat zdroj]

Cluster headache je velmi vzácná nozologická jednotka v rámci primárních bolestí hlavy. Ataky silné až velmi silné lancinující jsou velmi krátké, v řádu vteřin, opakující se v klastrech trvajících 15 až 180 minut. Cluster headache je striktně unilaterální, lokalizovaná v okolí oka, za okem či na spánku. Doprovodnými příznaky je neklid, ptóza, slzení, konjunktivální injekce, rýma, výtok z nosu a pocení v obličeji. Častější je u mužů. [1].


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Převzato z[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g RUTTLEDGE, Martin. Medscape Education Global : Diagnosing Migraine More Easily: It Can Be Done [online]. Medscape, ©2020. [cit. 2020-04-14]. <https://www.medscape.org/viewarticle/926189>.
  2. a b Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS). The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition. Cephalalgia. 2018, roč. 1, vol. 38, s. 1-211, ISSN 0333-1024. DOI: 10.1177/0333102417738202.
  3. a b c d e f g h i BEDNAŘÍK, Josef, Zdeněk AMBLER a Evžen RŮŽIČKA, et al. Klinická neurologie : část speciální. 1. vydání. Praha : Triton, 2010. 1277 s. sv. 1. s. 378. ISBN 978-80-7387-389-9.
  4. a b c STEINER, T J, R JENSEN a Z KATSARAVA, et al. Aids to management of headache disorders in primary care (2nd edition) : on behalf of the European Headache Federation and Lifting The Burden: the Global Campaign against Headache. J Headache Pain [online]. 2019, vol. 20, no. 1, s. 57, dostupné také z <https://doi.org/10.1186/s10194-018-0899-2>. ISSN 1129-2369 (print), 1129-2377.