Uživatel:Lucie Mikulecká/Pískoviště

Z WikiSkript


Rozlišujeme poruchy reprodukce:

  • infertilitu - žena je schopna otěhotnět, ale není schopna donosit a porodit životaschopné dítě
  • sterilitu = neplodnost – neschopnost oplodnění (přesněji, při pravidelném pohlavním styku trvajícím déle než dva roky)

Příčiny[upravit | editovat zdroj]

  • Ženy : porucha funkce dělohy, mnohaletá hormonální antikoncepce (která může vést k atrofii děložní sliznice), obstrukce vejcovodů, stres, hormonální dysbalance, infekce, promiskuita, imunologická sterilita (při níž vzniká imunitní reakce proti spermiím)

Podle údajů Americké národní společnosti pro neplodnost je asi 12% případů neplodnosti způsobeno obezitou nebo méně často naopak příliš nízkou hmotností ženy.[1]

  • Muži : různá poškození varlat, infekce(nejčastěji parotitída nebo tramatizace), obstrukce chámovodů, porucha spermatogeneze (produkované spermie jsou deformované, špatně funkční, až nepohyblivé), azoospermie (v ejekulátu spermie vůbec nejsou).
  • U obou pohlaví může být příčina genetická.


Poruchy reprodukce byly dříve kladeny za vinu hlavně ženám. Dnes však víme, že obě pohlaví jsou vyrovnána. Procentuálně je v 40-45% příčina na straně ženy, stejně jako na straně muže. V 10-20% mají poruchu dokonce oba partneři.


Poruchy reprodukce jsou v populaci stále častějším fenoménem. Vznikl samostatný obor zabývající se touto tématikou - reprodukční medicína.


Lékařské postupy, které mají za cíl napomoci napravit tyto poruchy, se nazývají asistovaná reprodukce. Dochází při ní k manipulaci se zárodečnými buňkami, vajíčky nebo spermiemi, nebo s embryi, včetně jejich uchovávání do budoucna a k řešení pomocí dárcovských buněk. Asistovaná reprodukce je tak předmětem četných etických a náboženských sporů. Je to ale obor, který jde velice rychle kupředu. V roce 2010 získal britský fyziolog R.Edwards získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu za pokroky v reprodukci, zejména za rozvoj metody oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizaci).


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. CitaceNekompletní citace webu. , et al. neplodnost : strava [online]. stopneplodnosti.cz, ©2009. Poslední revize 2009, [cit. 2012-01-03]. <http://www.stopneplodnosti.cz/neplodnost/jak-ovlivnit-plodnost/strava/>.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Klinická cytogenetika I., Eduard Kočárek, Martin Pánek, Drahuše Novotná, UK v Praze, Nakladatelství Karolinum, 2010, ISBN 978-80-246-1880-7