Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Zpracování článku redakcí
< Uživatel:Cooba | Nápověda
Zpracování článku redakcí začíná v okamžiku, kdy článek dokončí jeho autor. Dokončený článek:
- nemá na začátku upozornění {{Pracuje se}};
- v historii je ve shrnutí editace uvedeno Hotovo či Dokončeno;
- autor začal pracovat na novém článku;
- autor do článku více než dva dny nezasáhl a článek není na první pohled rozepsaný.
V takovém případě můžete zahájit jeho další zpracování.
- Zkontrolujte autorství článku, zda jeho vložením do WikiSkript nedochází k porušení autorských práv.
- Zkontrolujte název článku a popřípadě jej přesuňte pod vhodnější.
- Zkontrolujte obsah článku, zda odpovídá účelu WikiSkript. Máte-li potřebné znalosti, posuďte, zda je téma zpracováno smysluplně a uceleně, zda čerpá z aktuální literatury apod.
- Zkontrolujte jedinečnost článku, zda se již ve WikiSkriptech článek se stejnou tématikou nevyskytuje. Pokud ano, uvažte, zda nový článek smazat, sloučit s původním, či jím původní nahradit.
Všechny zásadní změny ve výše uvedeném je lépe vysvětlit autorovi na jeho diskusní stránce, popř. je s ním konzultovat. Za kvalitní článek nezapomeňte autora pochválit.
Jsou-li všechny výše uvedené body v pořádku, můžete zahájit redakční činnost vložením šablony {{Redakce}} na diskusní stránku článku a podepsáním parametru zdroje (vizte dále). Pokud nejsou v pořádku, pokuste se problém nejdříve vyřešit, popř. kontaktujte někoho z pokročilejších redaktorů.
Základní postupy – jak přejmenovat, smazat, sloučit či rozdělit články, jak vytvořit přesměrování a jak vkládat články se dozvíte na stránce Úpravy článku.
Druhy článků – ve WikiSkriptech se vyskytují články několika typů – standardní, krátké (tzv. hesla), obsahově nekompletní (tzv. pahýly) a také kapitoly vytváření dohromady celá skripta. Jak tyto články rozlišit a označit se dozvíte na stránce Druhy článků.
Šablona redakce – jak pracovat s redakční šablonou, základním nástrojem redakce, se dozvíte na stránce Redakční šablona.
Další redakční nástroje – jak postupovat v případě, že si nevíte rady, jak řešit nestandardní situace, jak označovat a vyhledávat články, které potřebují upravit a další informace k redakční činnosti se dozvíte ve fóru.
Žádný článek ani soubor vložený do WikiSkript nesmí porušovat autorská práva. Nesmí se tedy jednat o materiály zkopírované z knih, webových stránek (včetně Wikipedie), časopisů, prezentací ani dalších zdrojů.
Jak zkontrolovat autorství článku a jak postupovat při případných nesrovnalostech se dozvíte na stránce Zdroje.
Ke komunikaci v rámci redakce a koordinaci její práce slouží tyto nástroje:
- diskusní stránky – nevíte-li si rady, napište dotaz na diskusní stránku kohokoli z pokročilých redaktorů. Nedoporučuje se využívat diskusní stránky samotných článků, kde může být dotaz snadno přehlédnut;
- email – pošlete email komukoli z redaktorů či na redakce@wikiskripta.eu;
- fórum – ve fóru naleznete redakční postupy, návody jak řešit nestandardní situace, kontakty na školitele, informace o blížících se seminářích a mnoho dalšího.
- Google Wave – aktuální diskuse a akutní problémy se řeší pomocí nástroje Google Wave. Požádejte někoho z redaktorů o zaslání pozvánky.