Uživatel:Cooba/Nápověda/Nápověda:Prostředí a nastavení
< Uživatel:Cooba | Nápověda
Prostředí WikiSkript se skládá z hlavního prostoru, kde se nachází články včetně tohoto, záložek nad tímto prostorem, které slouží k práci s texty, levého menu, kde naleznete množství užitečných odkazů a jste-li přihlášení, pak také Vašeho osobního menu vpravo nahoře. Vpravo nahoře se nachází také vyhledávací políčko.
Hlavní prostor a záložky[upravit | editovat zdroj]
Hlavní prostor obsahuje texty WikiSkript, záložky nad ním pak slouží k práci s nimi. Jedná se o Stránka (popř. Nápověda), Diskuse a vlevo pak Číst, Editovat, Zobrazit historii a po přihlášení hvězdička a šipka. V této chvíli je jak vidíte aktivní záložka Nápověda, která se u běžných článků jmenuje Stránka, a záložka Číst.
Další záložky jsou:
- Diskuse – každá stránka ve WikiSkriptech má svou diskusní stránku, na kterou se dostanete po kliknutí na Diskuse. Zde můžete napsat své připomínky k článku či nechat poznámku pro redakci.
- Editovat – takto se dostanete do editačního okna, kde můžete upravovat články či psát diskusní příspěvky. Jak pracovat s editačním oknem se dozvíte na stránce Základy formátování.
- Zobrazit historii – zde si můžete prohlédnout jaké změny již byly na článku provedeny, kdy se tak stalo a kdo je udělal. Takto můžete sledovat vývoj jakéhokoli článku.
- Hvězdička – slouží k přidání článku mezi sledované. Dojde-li ke změně sledovaného článku, objeví se ve Vašich Sledovaných stránkách – vizte níže.
- Šipka – skrývá nástroj Přesunout. Pomocí tohoto nástroje můžete změnit název svého článku.
Zakládáte-li nový článek, tyto záložky chybí a zobrazuje se pouze Založit. Po prvním uložení článku se však již všechny zobrazí.
[upravit | editovat zdroj]
Levé menu obsahuje následující odkazy:
- Hlavní strana – odkaz na domovskou stránku;
- Nápověda – odkaz na sekci s nápovědou;
- Vytvořit článek – nástroj k založení nového článku;
- Poslední změny – přehled všech nedávných změn ve WikiSkriptech;
- Fórum – prostor ke komunikaci s redakcí a obsahující návody pro redaktory a pokročilé uživatele;
- Kontakty – kontakt na redakci WikiSkript;
- Portály a Vypracované otázky – přehled portálů a seznamů vypracovaných otázek, v nichž je článek zařazen (viditelné pouze u běžného článku)
- Nástroje – podmenu s nástroji k nahrání obrázků, k citování článku a dalšími;
- Externí odkazy – odkazy na související projekty (např. anglickou verzi www.wikilectures.eu);
- Tisk/export – nástroje k tisku článku, stáhnutí jako pdf či vytvoření pdf knihy.
[upravit | editovat zdroj]
Osobní menu obsahuje odkazy na Vaše vlastní speciální stránky.
- Uživatelská stránka – pod Vaším nickem se skrývá Vaše uživatelský stránka. Zde můžete napsat něco o sobě či vložit svou fotku. Prohlédněte si uživatelské stránky redaktorů abyste věděli, kdo se o Vás na WikiSkriptech stará. Uživatelskou stránku je třeba nejdříve založit klepnutím na červený odkaz s Vaším uživatelským jménem vpravo nahoře a poté klepnutím na Založit.
- Moje diskuse – také Vaše uživatelská stránka má svou diskusi. Na začátku na ní naleznete přivítání od některého z redaktorů se spoustou užitečných odkazů. Dále slouží ke komunikaci s Vámi, redaktoři Vám na ní budou psát své rady a nápady. Chcete-li reagovat, stačí klepnout na editovat a napsat svou odpověď. Máte-li dotaz, neváhejte jej napsat na diskusní stránku některého z pokročilých redaktorů. Nový příspěvek snadno přidáte klepnutím na záložku Přidat téma.
- Moje pískoviště – zde si můžete vyzkoušet své editace dřív, než začnete editovat či vytvářet články.
- Nastavení – nastavení Vašeho účtu, vizte níže.
- Sledované stránky – zde naleznete seznam všech stránek, které sledujete a ve kterých došlo k nějaké změně. Při běžném nastavení je jedná o všechny stránky, které jste kdy editovali. V nastavení si můžete zapnout automatický email vždy, když se některá s Vámi sledovaných stránek změní.
- Mé příspěvky – zde si můžete prohlédnout všechny editace, které jste kdy ve WikiSkriptech udělali.
- Odhlášení – tento odkaz slouží k odhlášení z Vašeho účtu. Pracujete-li z veřejného počítače, nezapomeňte se po skončení vždy odhlásit.
Nastavení má několik záložek. Zde naleznete pár rad, jak si co nejlépe nastavit Váš účet.
- Údaje o uživateli – zde můžete uvést své skutečné jméno (vhodné zejména u učitelů) a také svůj email. Ten nebude nikde zobrazen, v závislosti na nastavení však umožňuje ostatním uživatelům poslat Vám zprávu. Velmi doporučujeme aktivovat si automatický email při změně diskusní stránky, dále si můžete zapnout i upozornění na změny Vámi sledovaných stránek.
- Datum a čas – zkontrolujte a popřípadě opravte čas, aby nedocházelo k chybnému zobrazování změn v historii.
- Udělátka – zde si můžete zapnout nástroj pro tvorbu citací a vypnout upozornění o vyloučení odpovědnosti.
Nezapomeňte změny uložit pomocí tlačítka. Ostatní záložky a parametry můžete zatím přeskočit, kdykoli je možné se k nim vrátit.