Uživatel:Andrsjak/Pískoviště
Redakční systém neboli Content Content Management System (CMS) je software, který umožňuje poměrně jednoduchou a rychlou správu obsahu internetových stránek. Díky tomu přestává platit to, že se o internetové stránky musí starat osoba s rozsáhlými znalostmi programování. Při používání CMS tvoří obsah stránek editoři, kteří nemusí vědět vůbec nic o tom, jak se webové stránky vytváří. To samozřejmě velmi snižuje náklady na provoz webových stránek, ať už se jedná o osobní stránky, reklamní weby nebo rozsáhlé komunitní portály. CMS se uplatní všude tam, kde se obsah často mění, přidává ho více lidí nebo je požadována jeho pohodlná správa. Není problém rozlišit, co bude smět uživatel přidávat a co ne. Pro celkovou správu webových stránek stačí jen klasický internetový prohlížeč. Díky tomu lze provádět správu webu z jakéhokoli počítače, který má přístup k internetu. Web tak může být neustále udržovaný a aktualizovaný.
Z pohledu vývojáře je CMS výhodný v tom, že samostatný vývoj je s použitím šablon rychlejší a jednodušší, než kdyby měl web tvořit od nuly. Navíc se často jedná o snadno rozšiřitelný software a výrobci CMS drží krok s vývojem nových technologií. Mezi nejznámější open source (označení softwaru s otevřeným kódem - to znamená, že je zdarma dostupný každému, kdo o něj má zájem) CMS systémy patří Wordpress, Joomla a Drupal.
Wordpress[upravit | editovat zdroj]
WordPress je redakční systém, vyvíjený jako open source projekt. Wordpress vznikl v roce 2003 a stal se nejpoužívanějším publikačním nástrojem pro blogy na celém světě. Od té doby však wordpress ušel dlouhou cestu a na jeho redakčním systému dnes běží spousta neblogových webů zahrnující vše, od jednoduchých vícestránkových katalogových webů, po plnohodnotné sociální sítě (pomocí pluginů jako BuddyPress). Pomocí pluginů a vlastních témat je možné proměnit WP na sociální síť, diskusní fórum nebo například elektronický obchod. K dispozici jsou také integrované funkce pro vytváření sítí blogů nebo jiných víceblogových instalací z jedné základní instalace.
Výhody:
- Obrovská komunita vývojářů s velkým množstvím dokumentace a návodů k dispozici.
- Jednoduchost a uživatelská přívětivost formátu pro správu obsahu.
- Velké množství pluginů a témat.
Nevýhody:
- Byl vyvinut především pro tvorbu blogů, hodí se tedy spíše pro menší weby.
- Uživatel nemá tolik možností přizpůsobit funkčnost a vzhled svým potřebám.
- Při použití velkého množství pluginů dochází ke zpomalení webových stránek.
Joomla![upravit | editovat zdroj]
Joomla! Je open source CMS systém. Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL. První verze projektu Joomla! (Joomla! 1.0.0) byla vydána 16. září, 2005. Redakční systém Joomla! používají pro své webové stránky velmi významné společnosti včetně MTV, Harvardské univerzity a IHOP. Rovněž je vhodný pro sítě, které nejsou veřejně přístupné. K tomu to účelu jej používá Citibank. Redakční systém Joomla! je kromě běžných webových stránek používán téměř na vše, od systémů pro řízení majetku přes rezervační systémy až po komplexní firemní adresáře. Joomla! svojí použitelností stojí mezi Wordpressem a Drupalem.
Výhody:
- Autentizaci uživatelů lze provádět pomocí OpenID, Google a LDAP.
- Velké množství dokumentace.
Nevýhody:
- Rozhraní není tak uživatelsky přívětivé jako u některých jiných redakčních systémů.
- Nedostatek kvalitních témat.
- Nehodí se pro velké ani pro malé projekty.
Drupal[upravit | editovat zdroj]
Drupal je open source CMS (content management system). Je používán obrovským množstvím jednotlivců i organizací. Tvorba webových stránek v Drupalu je založena na vzájemné kombinování „stavebních bloků“. Jakmile jsou webové stránky hotové, je možné je spravovat pomocí online formuláře, bez nutnosti zásahů do kódu. Je zde také k dispozici zcela zdarma obrovské množství nástrojů a pluginů.
Drupal je zároveň CMF (content management framework), což nabízí vývojářům a programátorům možnost zasahovat do modulů Drupalu. Téměř veškeré funkce, včetně chování Drupalu, můžou být pomocí těchto modulů přizpůsobeny potřebám uživatele. Velké množství již komunitou Drupalu upravených modulů je volně k dispozici ke stažení.
Výhody
- Velká komunita uživatelů i vývojářů, z toho vychází velká podpora.
- Obrovské množství pluginů.
- Systém umožňuje zpravovat velké projekty s obrovským množstvím uživatelů.
- Tvorba systému v blocích - možnost upravovat jednotlivé bloky.
Nevýhody
- Složitější uživatelské rozhraní.
- Složitější editace bloků.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
10 nejlepších redakčních systémů
wordpress
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- BYRON, Angela, et al. Using Drupal. 1. vydání. O’Reilly Media, Inc., 1005 Gravenstein Highway North, Sebastopol, CA 95472., 2008. ISBN 978-0-596-51580-5.
- WILDING, Robin. Wordpress vs. Joomla vs. Drupal: A Comparison of CMS Solutions. [online]. socialtechnologyreview.com, ©2011. [cit. 2012-12-03]. <http://www.socialtechnologyreview.com/articles/wordpress-vs-joomla-vs-drupal-comparison-cms-solutions.>.