Uživatel:34914237/Pískoviště
Chromatin[upravit | editovat zdroj]
Chromatin neboli jaderná hmota je komplex DNA a proteinů, které dohromady tvoří nukleohistonové (chromozomové) vlákno . V Jádře, kde neprobíha jaderné dělení, se nachází chromatin ve 2 podobách, heterochromatin a Euchromatin.
Heterochromatin a Euchromatin[upravit | editovat zdroj]
Pokud bychom nabarvili jadernou hmotu jadernými barvivy Euchromatin se při barvení jadernými barvivy jeví jako světlejší, čili transkripčně aktivnější část (vlákno je více rozvolněné) . Část která se zbarví tmavěji je heterochromatin, místa kde není aktivní transkripce. Heterochromatin se dále dělí na:
- konstitutivní - trvale inaktivní úseky DNA
- fakultativní - aktuálně neaktivní úseky ( za určitých podmínek mohou obnovit svoji funkci) např. vývojové geny
Stavba chromatinu[upravit | editovat zdroj]
- DNA
- Specifické proteiny - Histony a nehistonové proteiny
Dvoušroubovice DNA je obmotána okolo oktamerů histonů H2A,H2B,H3,H4. Histon H1 tvoří spojku mezi těmito útvary. Toto celé dohromady ( DNA, oktamer histonů a histon H1) tvoří dohromady Nukleozom
Nukleozom[upravit | editovat zdroj]
Představuje základní stavební cihličku chromozomového (nukleohistonového) vlákna. Více nukeozomů za sebou tvoří útvary podobné korálkům na niti. tzv. Polynukleozomy.
Histony[upravit | editovat zdroj]
[[1]] Mají kromě stavební funkce i funkci regulační. Tvoří histonový kód. Podílejí se na regulaci genové exprese jako jedny z mnoha epigenetických modifikací.
Např.:
- metylace lysinového zbytku na H3 zastavuje expresi
- acetylace lys. zbytku na H3 spouští transkripci
- a další: fosforylace, ubikvitinizace, ADP ribosilace ovlivňující regulaci exprese a také kondenzace a dekondenzaci chromatinu
Zdroje[upravit | editovat zdroj]
KOČÁREK, Eduard, Martin PÁNEK a Drahuše NOVOTNÁ. Klinická cytogenetika I.: Úvod do klinické cytogenetiky. 2. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2010. ISBN 978-80-246-1880-7.