Topografické útvary DK
Do topografických oblastí řadíme místa a otvory, kterými prochází důležité nervy, cévy a žíly. U každé oblasti je důležité znát ohraničení a struktury, které zde nacházíme.
Útvary pletence[upravit | editovat zdroj]
Foramen ischiadicum majus[upravit | editovat zdroj]
Ventrolaterálně je ohraničen incisura ischiadica major, dorzomediálně ligamentem sacrotuberale a kaudálně ligamentem sacrospinale. Tímto otvorem prochází musculus piriformis, který začíná na přední ploše os sacrum a upíná se na trochanter major. Rozděluje foramen ischiadicum na foramen suprapiriforme a infrapiriforme.
Foramen suprapiriforme[upravit | editovat zdroj]
- Prochází jím nervus gluteus superior a arteria glutea superior spolu se stejnojmennou vénou.
Foramen infrapiriforme[upravit | editovat zdroj]
- Ve foramen infrapiriforme prochází nervus ischiadicus, n.pudendus, n.gluteus inferior, n.cutaneus femoris posterior. Dále pak arteria et venae gluteae inferiores a vasa pundendea interna.
Foramen ischiadicum minus[upravit | editovat zdroj]
Ventrolaterálně je ohraničený incisurou ischiadicou minor, dorzomediálně pak ligamentum sacrotuberale a kraniálně ligamentum sacrospinale. Útvory procházející tímto otvorem jsou: nervus pudendus, arteria et venae pudendae internae (z foramen infrapiriforme) a tendo musculi obturatorii internii.
Canalis obturatorius[upravit | editovat zdroj]
Vzníká v místě sulcus obturatorius (ve foramen obturatum) a otvoru v membrana obturatoria. Prochází jím nervus obturatorius a arteria et vena obturatoria
Canalis pudendalis[upravit | editovat zdroj]
Také přezdívaný Alcockův kanál, se nachází dorsálně od musculus iliococcygeus a na mediální straně musculus obturatorius internus. Kanálem probíhá nerv, po kterém je topografické místo pojmenováno - nervus pudendus. Uvadíme ho také u topografických útvarů pánve
Hiatus subinguinalus[upravit | editovat zdroj]
Lacuna musculorum[upravit | editovat zdroj]
- Umístěná laterálně, ohranučena ligamentum inguinale Pouparti, os ilium a arcus iliopectineus. Jak již z názvu vypovídá, tak jí probíhá musculus iliopsoas, nervus femoralis a nejvíce laterálně nervus cutaneus femoris lateralis.
Lacuna vasorum[upravit | editovat zdroj]
- Nachází se mediálně od arcus iliopectineus, dále ji pak ohraničuje ligamentum lacunare Gimbernati a ligamentum pectineum ventrálně od pecten ossis pubis, poděl něj. Obsahem lacuna vasorum je (mediolaterálně) nodus lymphoideus inguinalis profundus Cloqueti, vena a a arteria femoralis, ramus femoralis nervi genitofemoralis
Canalis femoralis[upravit | editovat zdroj]
- Nachází se na mediální části lacuna vasorum, probíhájí jím nodi inguinales profundi Cloqueti.
Útvary volné končetiny[upravit | editovat zdroj]
Trigonum femorale[upravit | editovat zdroj]
Ohraničeno ligamentum inguinale Pouparti, musculus adductor longus a musculus sartorius - tvoří trojúhelníkovité ,,okno". Probíhají jím všechny útvary z hiatus subinguinalis - nervus cutaneus femoris lateralis, musculus iliopsoas, nervus femoralis, ramus femoralis nervus genitofemoralis, arteria et vena femoralis a nodi lymphoidei inguinale profundi Cloqueti. Někdy se též nazývá jako fossa Scarpae major.
Fossa iliopectinea[upravit | editovat zdroj]
- Někdy též fossa Scarpae minor, se nachází v hloubce trigonum femorale, má menší obvod a ohraničují ji: musculus pectineus a musculus iliopsoas. Nachází se v ní průchod pro vena saphena magna v fascia lata - hiatus saphenus.
Hiatus saphenus[upravit | editovat zdroj]
- Nachází se povrchově nad trigonum femorale. Je to otvor ve fascia lata, prochází ním vena saphena magna, která se následně vlévá do vena femoralis, která leží v trigonum femorale.
Canalis adductorius[upravit | editovat zdroj]
Zvaný také Hunterův kanál, spojuje trigonum femorale s fossa poplitea. Prochází jím arteria a véna femoralis, dále pak nervus saphenus
Hiatus adductorius[upravit | editovat zdroj]
Distální otvor canalis adductorius, arteria a véna femoralis se po průchodu mění na arterii a vénu popliteu. Nervus saphenus jím neprochází, zato rami posterior nervi obturatorii ano. Vzniká v místě mezi úpony musculus adductorius magnus.
Fossa poplitea[upravit | editovat zdroj]
Zakolení jáma je ohraničena medioproximálně svaly semimembranosus a semitendinosus, lateroproximálně ji ohraničuje musculus biceps femoris. Distálně tvoří její hranici obě hlavy musculu gastrocnemii, dno se pak stává z musculus popliteus. Nervus ischiadicus se v ní štěpí na nervus tibialis a nervus fibularis communis.Vena poplitea probíhá laterálně, arteria poplitea mediálně. Dále se v jámě nachází nodi lymphoidei popliteales (superficiales a profundi).
Canalis fibularis[upravit | editovat zdroj]
Kanál, jímž prostupuje nervus fibularis na přední stranu bérce. Jeho vstup tvoří hiatus fibularis - otvor mezi musculus fibularis longus a musculus soleus. Nervus fibularis se v něm mění na nervus fibularis superficialis a profundus, který jde na přední stranu bérce.
Arcus tendineus musculi solei[upravit | editovat zdroj]
Vzniká mezi začátky musculus soleus. Prochází jím nervus tibialis, arteria poplitea měnící se na arterii tibialis posterior; vena poplitea měnící se na venu tibialis posterior.
Canalis musculofibularis[upravit | editovat zdroj]
Nazývaný také Hyrtlův kanál, je kanál, kterým prostupuje arteria et venae fibulares, odsupující z arteria et vena tibialis posterior. Ohraničuje ho tělo fibuly a musculus flexor hallucis longus.
Útvary za mediálním kotníkem[upravit | editovat zdroj]
Nachází se za mediálním kotníkem. Ohraničují ho: retinaculum musculorum flexorum, malleolus medialis a tuber calcanei. Obsahem je šlacha m. tibialis posterior, šlacha m. flexor digitorum longus, a. tibialis posterior společně s v. tibialis posterior, n. tibialis a šlacha m. flexor hallucis longus. Používáme zde mnemotechnickou pomůcku TIDIAVNH(A) nebo TIDIAVENEH.
Útvary před mediálním kotníkem[upravit | editovat zdroj]
Nachází se před mediálním kotníkem. Ohraničení tvoří: retinaculum musculorum extensorum superius et inferius a malleolus medialis. Povrchově běží vena saphena magna a nervus saphenus, v hloubce šlacha m. tibialis anterior. Používáme mnemotechnickou pomůcku SAMANTA.
Útvary za laterálním kotníkem[upravit | editovat zdroj]
Nachází se za laterálním kotníkem. Ohraničujícími strukturami jsou: retinaculum musculorum fibularium superius et inferius, malleolus lateralis a tuber calcanei. Povrchově se nachází vena saphena parva a nervus suralis, v hloubce šlachy m. fibularis longus et brevis.