Terapeutická smlouva
V průběhu psychoterapie je nesmírně důležitá spolupráce pacienta. Často je vyžadována velice výrazná změna jeho návyků, což pro něj může být obtížné. Proto je nutné, ještě před zahájením terapie, stanovit jasné cíle a pravidla. Tato pravidla a cíle upřesňuje právě terapeutická smlouva, kterou by měl terapeut s pacientem uzavřít v každém případě.
Schopnost pacienta smlouvu uzavřít a zároveň její co nejjasnější formulace tak, aby pokryla všechny základní problémy, zlepšuje podmínky pro následnou psychoterapii. Všichni účastníci (tedy nejen pacient a terapeut, ale i ostatní signifikantní osoby a případně také ostatní pacienti) musí ve smlouvě vyjádřit svá očekávání a přijatelné podmínky spolupráce.
Je také důležité ve smlouvě pacienta motivovat k jejímu dodržování. K tomu se využívá systém odměn a nákladů, kdy pacient, který smlouvu nedodržuje (např. vynechává sezení), musí nést nějaké náklady. Pro většinu pacientů je tento systém dostatečný.
Součásti smlouvy[upravit | editovat zdroj]
- otevřenost a pravdomluvnost;
- slíbení účasti na všech sezeních;
- projednávání všech důležitých rozhodnutí;
- v případě skupinové terapie přijetí cílů a norem dané skupiny;
- předsevzetí (např. nekouřit).
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- KUBÁNEK, Jan. Cíle a úkoly psychoterapie [online]. [cit. 2015-04-13]. <http://www.oblibene.name/userdata/shopimg/psychoterapiekubanek/file/IP%202_2cileaukoly.ppt>.