Tepny dolní končetiny
Mezi hlavní tepny dolní končetiny patří a. femoralis, a. poplitea, aa. tibiales a poté menší tepny nohy, jako je a. plantaris medialis et lateralis a a. dorsalis pedis.
Arteria femoralis
arteria femoralis | |
stehenní tepna | |
A. femoralis procházející v lacuna vasorum | |
TA | A12.2.16.010 |
---|---|
Pokračuje z | a. iliaca externa |
Větve | a. epigastrica superficialis, a. circumflexa ilium superficialis, aa. pudendae externae, a. profunda femoris, a. descendens genus |
Pokračuje jako | a. poplitea |
A. femoralis je pokračující tepnou a. iliaca externa od lig. inguinale. A. femoralis prochází skrze lacuna vasorum, kde je umístěna ve středu vedle nervus femoralis, který leží nejlaterálněji a probíhá skrze lacuna musculorum. A. femoralis dále běží do zákolenní jámy skrze hiatus adductorius. V. femoralis je umístěna naopak více mediálně a postupně přechází za tepnu až se dostává na zevní stranu.
Podle průběhu má a. femoralis tři úseky:
- Část v trigonum femorale a fossa iliopectinea
- Úsek pod m. sartorius
- Poslední část od canalis adductorius až k hiatus tendineus
Do posledních dvou úseků provází tepnu senzitivní větev z n. femoralis – n. saphenus.
Oblast zásobení
A. femoralis a její větve zásobují kůži na přední dolní části břicha, přední oblast skrota nebo stydkých pysků, všechny útvary stehna včetně kolenního kloubu.
Větve
Arteria epigastrica superficialis
Tenká větev, která vzestupuje a větví se do podkoží směrem k pupku.
Arteria circumflexa ilium superficialis
Prochází podkožím stehna podél lig. inguinale ke spina iliaca anterior superior.
Arteriae pudendae externae
Dvě větve, z nichž jedna zahýbá do pubické krajiny a druhá vysílá:
- rr. scrotales/labiales anteriores do zevních pohlavních orgánů.
Arteria profunda femoris
Velmi silná hlavní tepna pro svaly stehna, která odstupuje laterodorsálně asi 3–5 cm pod lig. inguinale – odstup ale může být dosti variabilní. Vysílá:
- a. circumflexa femoris medialis − prochází do fossa iliopectinea, dozadu ke kyčelnímu kloubu a pro pelvitrochanterické svaly, zadní svaly stehna a adduktory.
- a. circumflexa femoris lateralis − pokračuje pod m. rectus femoris a zásobuje všechny složky m. quadriceps femoris
- r. descendens − větévka tepny sestupující až ke kolennímu kloubu.
- aa. perforantes − konečné větve, které prochází na dorsální stranu štěrbinami mezi úpony adduktorů. Zásobují adduktory a všechny svaly dorsální skupiny, zároveň z nich vystupují aa. nutriciae femoris.
Arteria genus descendens
Odstupuje v canalis adductorius, poté se k ní přidá vena a n. saphenus a společně proráží skrze membrana vastoadductoria. Její oblast zásobení jsou svaly stehna a přidává se do cévní sítě kolenního kloubu − rete articulare genus. Kromě hlavních větví vystupují i drobné větévky pro inguinální mízní uzliny a svalové větve.
Arteria poplitea
A. poplitea je pokračováním tepny a. femoralis poté, co projde hiatus adductorius do zákolenní jámy. Končí s distálním koncem m. popliteus. Ve fossa poplitea leží a. poplitea nejvíce hluboko, v. poplitea poté leží více dorsolaterálněji a n. tibialis je nejvíce povrchově.
A. poplitea vysílá menší větve: a. superior medialis genus, a. superior lateralis genus, aa.surales, a. inferior medialis genus a a. inferior lateralis genus. Tato tepna je zakončena a. tibialis anterior a a. tibialis posterior.
Arteria tibialis anterior
A. tibialis anterior se dostává dopředu mezi tibii a fibulu skrz extenzory na bérci. Prochází skrz retinaculum musculorum extensorum inferius a po průchodu se z ní stane a. dorsalis pedis. Spolu s ní jdou dvě vv. tibiales anteriores a n. peroneus communis. A. tibialis anterior zásobuje kolenní kloub, útvary na přední straně bérce, hřbet nohy a prstů a svými spojkami se podílí na zásobení planty[1].
Větve a. tibialis anterior jsou: a. recurrens tibialis posterior, a. recurrens tibialis anterior, a malleolaris anterior medialis, a. malleolaris anterior lateralis.
Větve a. dorasalis pedis jsou: a. tarsalis lateralis, aa. tarsales mediales a a. arcuata, která vysílá aa. metatarsales dorsales (z nich ramus plantaris profundus, který anastomózuje s arcus plantaris profundus).
Arteria tibialis posterior
A. tibialis posterior běží pod arcus tendineus musculi solei, po zadní straně bérce a pokračuje za mediální kotník, kde je možné ji palpovat. Na plantu prochází canalis malleolaris a retinaculum musculorum flexorum ji kryje. Spolu s ní jdou dvě vv. tibiales posteriores a n. tibialis.
Větve a. tibialis posterior na bérci jsou: r. circumflexus fibulae, rr. malleolares mediales, rr. calcaneares a a. fibularis, která prochází Hyrtlovým kanálem až za laterální kotník.
Větve a. tibialis posterior pro plantu jsou: a. plantaris medialis a a. plantaris lateralis, která vydává arcus plantaris profundus. Arcus plantaris profundus anastomózuje s ramus plantaris profundus arteriae metatarsalis dorasalis a vydává aa. metatarsales plantares, které pokračují k prstům jako aa. digitales plantares communes.
Odkazy
Související články
Použitá literatura
ČIHÁK, Radomír. Anantomie 3. 1997. vydání. 2004. s. 123–127. ISBN 80-247-1132-X.
Reference
- ↑ ČIHÁK, Radomír. Anatomie 3. 1997. vydání. 2004. s. 123. ISBN 80-247-1132-X.