Septický šok
Septický šok je sepse s cirkulačními, buněčnými a metabolickými abnormalitami, které jsou natolik závažné, že zvyšují její smrtnost.[1]
Jedná se o druh cirkulačního šoku a vyznačuje se arteriální hypotenzí, která je způsobená generalizovaným poklesem periferní rezistence. Jde ve své podstatě o šok distribuční. Častěji vzniká u osob se sníženou imunitou. Po kardiogenním šoku jde o nejčastější typ šoku způsobující úmrtí v nemocnicích.
Příčina[upravit | editovat zdroj]
Septický šok vzniká na podkladě bakteriémie. Zpravidla Gramm negativní bakterie, které se dostanou do cirkulace − působí endotoxinem (lipopolysacharid jejich zevního obalu). Může jít ale i o Gramm pozitivy − působí exotoxin, případně Candidy (kvasinky).
Úloha prozánětlivých cytokinů TNF a IL-1, spolu s endotoxinem působí expresi genu pro iNOS.
Charakteristika[upravit | editovat zdroj]
Patologická generalizovaná vazodilatace (nesouvisí s nutričními potřebami tkání, ani s termoregulací) – Nekontrolovaná tvorba NO způsobená expresí genu pro inducibilní formu NO-syntázy (i-NOS) v makrofázích a endoteliích.
Vysoká horečka a generalizovaný zánět => zvýšená úroveň buněčného metabolismu.
Zvýšený srdeční výdej – Menší afterload => větší ejekční frakce, tachykardie (sympato-adrenální aktivace), septický šok = "hypercirkulační šok".
Další vývoj[upravit | editovat zdroj]
Snížená výkonnost a kontraktilita myokardu vede ke zhoršení arteriální hypotenze. Zvýšená propustnost kapilár, tvorba edémů, pokles cirkulujícího objemu vedou také ke zhoršení hypotenze. Možný rozvoj diseminované intravaskulární koagulace (DIC).
Terapie[upravit | editovat zdroj]
Léčba musí být intenzivní a musí být zahájena včas!
- Doplňování cirkulujícího objemu infúzemi,
- podpora dýchání,
- nasazení antibiotik.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Septický šok - YouTube video
- Přežití sepse – interaktivní algoritmus + test
- Septický šok
- Septický šok (anglická Wikipedie)
- Velký lékařský slovník
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- NEČAS, Emanuel. Patologická fyziologie orgánových systémů, část I. 2. vydání. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-1291-1.
- GUYTON, Arthur C a John E HALL. Textbook of Medical Physiology. 11. vydání. Elsevier, 2006. 0 s. 11; ISBN 978-0-7216-0240-0.
Reference[upravit | editovat zdroj]
- ↑ HOLUB, M. Nová definice sepse [online]. Společnost infekčního lékařství, ©2016. Poslední revize 2016-09-19, [cit. 2017-03-10]. <https://www.infekce.cz/zprava16-24.htm>.