Senzorický receptor
Senzorický receptor je specializovaná buňka nebo část neuronu, který reaguje na rozmanité podněty. Podnětem může být různá forma energie, např. energie tepelná, elektromagnetická, chemická apod. Ta forma energie, na kterou je daný receptor nejcitlivější se označuje jako adekvátní podnět. Podráždění receptoru adekvátním podnětem vede ke vzniku elektrického odpovědi na dráždivé membráně receptoru, která se označuje jako generátorový nebo receptorový potenciál. Tato odpověď je potom různými způsoby převedena na senzorické nervy inervující příslušný receptor, na jejichž membráně způsobí vznik akčního potenciálu. Akční potenciál se aferentními vlákny šíří do centrálního nervového systému, kde je dále zpracován.
Podle typu adekvátního stimulu se smyslové receptory dělí na:
- mechanoreceptory – např. receptory pro dotyk a tlak, svalová vřeténka, Golgiho šlachová tělíska, vláskové buňky vnitřního ucha registrující zvuk apod.
- termoreceptory – chladové a tepelné receptory,
- nociceptory – receptory pro bolest,
- elektromagnetické receptory – tyčinky a čípky sítnice,
- chemoreceptory – např. chuťové a čichové receptory, dále receptory reagující na pO2, pCO2, hladinu glukózy apod.
Odkazy
Zdroj
- ŠVÍGLEROVÁ, Jitka. Senzorický receptor [online]. Poslední revize 18. 2. 2009, [cit. 12.11.2010]. <https://web.archive.org/web/20160306065550/http://wiki.lfp-studium.cz/index.php/Senzorický_receptor>.