Self etching
Z WikiSkript
Primer se sám vleptá do dentinu.
- chybí kroky: leptání, oplachování, osušování dentinu kyselinou;
- primer má nízké pH 2 – proto rozpouští smear layer a naleptává dentin;
- primer se neoplachuje;
- po dokonalém osušení se nanáší bond a polymeruje se.
Vysoká vazba na sklovinu bez nutnosti leptání skloviny je zejména u dvoukrokových. U jednokrokových je slabší vazba. Nevýhodou tohoto systému je neestetický okraj. Na sklovině totiž stále zůstávají OHA (hydroxyapatit) krystaly. Navíc jsme přidali primer. Krystaly OHA s primerem vytvoří nepatrný polštářek, který nám po aplikaci kompozitu vynikne jako spára vyplněná primerem.
Po vypreparování kavity děláme hydrofilním primerem zároveň leptání a priming. Všechnu kaši, která zbude po leptání (tj. rozpadlé hydroxyapatitové krystaly, a zbytky kolagenu), tam necháme, (je to takové bahno prosycené primerem), ofoukne se to, dá se bond a osvítí se to.
- Self etch dvoukrokový dvoulahvičkový
- Obsahuje self etch primer + bond (Např. Adhese/Vivadent) – dobrá vazba, ale špatná estetika (spára). U tohoto sytému je KI pro III, IV, VI tř.
- Self etch jednokrokový dvoulahvičkový
- Obsah dvou lahviček se před aplikací smíchá, špatná vazba i estetika.
- Self etch jednokrokový jednolahvičkový
- Např. G-bond, v podstatě stejné jako jednokrokový dvoulahvičkový.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- MAZÁNEK, Jiří a František URBAN, et al. Stomatologické repetitorium. 1. vydání. Praha : Grada Publishing a.s, 2003. 456 s. ISBN 80-7169-824-5.
- PEŘINKA, Luděk. Adhezivní systémy [přednáška k předmětu Konzervační zubní lékařství, obor Zubní lékařství, 1. LF UK]. Praha. 2011.