Resorpční epitel
Resorpční epitel tvoří výstelku tlustého a tenkého střeva a proximálních tubulů ledvin. Nalezneme jej jedině ve formě plošného jednovrstevného epitelu.
Stavba buňky[upravit | editovat zdroj]
Buňky jsou kubické až cylindrické, na apikálním povrchu mají žíhaný lem, to jest pravidelně rozložené velké množství mikroklků.
Jádro buňky má jemně zrnitý chromatin s velmi výrazným jadérkem. Velmi rozsáhlé je i endoplazmatické retikulum a Golgiho komplex. U apikální části buněk jsou přítomny zonulae adherentes a zonulae occludentes. Díky této vlastnosti vzniká rozdílné prostředí pod a nad buňkami. Rozdílné prostředí je také i v mezibuněčných prostorech. Na mikroklcích je častý glykokalyx. Pomocí glykokalyx a samotných mikroklků, je zpomalen tok v luminu, čímž se mohou efektivněji uplatnit enzymy.
Enzymy[upravit | editovat zdroj]
- ATPáza − uvolňuje fosfátové vazby bohaté na energii;
- alkalická fosfatáza − marker žíhaného lemu díky svojí pozitivitě;
- proteolytické enzymy − dipeptyl dipeptidáza IV a aminopeptidáza M;
- sacharáza a isomaltáza − konečné zpracování sacharidů.
Resorpce je v epitelu zprostředkována pomocí pinocytických vezikul, které poté v cytoplazmě splývají ve větší útvary. Nakonec se spojí s lysozomy, kde proběhne buněčné trávení vstřebaných látek. Resorpční děje jsou energeticky náročné, jejich průběh tak zajišťuje vysoké množství mitochondrií. V důsledku vstřebávání látek je poměrně značně rozdílná osmotická koncentrace na opačných stranách membrán, to je zapříčiněno i podružnou resorpcí vody. Z důvodu transportu látek jsou hluboké invaginace membrány na bazální straně buňky, mezi nimi je opět značné množství mitochondrií. Tím vzniká v mikroskopu u báze buněk patrné radiální žíhání.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- JUNQUIERA, L. Carlos, José CARNEIRO a Robert O. KELLEY. Základy histologie. 1. vydání. Jinočany : H & H 1997, 1997. 502 s. ISBN 80-85787-37-7.
- LÜLLMANN-RAUCH, Renate. Histologie. 1. vydání. Praha : Grada, 2012. 576 s. ISBN 978-80-247-3729-4.