Pyrimidiny
Pyrimidin je šestičlenná heterocyklická sloučenina, jejíž součástí jsou heteroatomy dusíku v pozicích 1 a 3. Systém konjugovaných vazeb podmiňuje její aromatický charakter.
Chemické vlastnosti[upravit | editovat zdroj]
Pyrimidin má bazické vlastnosti, díky volným elektronovým párům obou dusíků. Zároveň však klesá energie π-elektronů a molekula je méně náchylná k elektrofilní substituci a naopak více náchylná k nukleofilní substituci. První dusík a uhlíky 4-6 pocházejí z aspartátu, druhý uhlík pochází z HCO3-, druhý uhlík pochází z amidové skupiny glutaminu. Prekurzor pyrimidinu karbamylfosfát vzniká z glutaminu a HCO3-, dalším prekurzorem je samotný aspartát. Karbamylfosfát a aspartát napojením na N-karbamylaspartát dávají vzniku dihydroorotátu. Dalšími reakcemi postupně vzniká uridin-5'-monofosfát (UMP), hlavní meziprodukt syntézy pyrimidinu, který vzniká dekarboxylací. UMP-syntáza zajistí poslední dva kroky vedoucí ke vzniku pyrimidinu.
Deriváty pyrimidinu[upravit | editovat zdroj]
Pyrimidin je základem některých dusíkatých bazí: thyminu,uracilu a cytosinu. Ty se vážou pomocí N-glykosidové vazby na ribosu nebo deoxyribosu a tvoří nukleosidy. Thymin se vyskytuje v DNA, zatímco uracil je v přírodě součástí pouze RNA. Oba jsou komplementární k adeninu, se kterým jsou spojeny dvěma vodíkovými můstky. Cytosin je komplementární s guaninem a tvoří vodíkové můstky tři.
Mimo hlavní báze se mohou vyskytovat i baze minoritní (např. 5-methylcytosin, 5-hydroxymethylcytosin,...). Derivátem pyrimidinu je také kyselina barbiturová, jejíž deriváty mají sedativní účinky.
Pyrimidin je zároveň součástí vitaminu B1 a samozřejmě purinu.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]
Zdroje[upravit | editovat zdroj]
- MATOUŠ, Bohuslav, et al. Základy lékařské chemie a biochemie. 1. vydání. Praha : Galén, 2010. 540 s. s. 44. ISBN 978-80-7262-702-8.
- MURRAY, Robert Kincaid, David A BENDER a Kathleen M BOTHAM, et al. Harperova ilustrovaná biochemie. 5. vydání. Praha : Galén, 2012. 730 s. s. 307. ISBN 978-80-7262-907-7.