Profesní organizace porodních asistentek
České profesní organizace[upravit | editovat zdroj]
Česká komora porodních asistentek (ČKPA)[upravit | editovat zdroj]
ČKPA je nejdéle fungující profesní organizací porodních asistentek v České republice. Vznikla v roce 1997 vystoupením porodních asistentek z gynekologicko-porodnické sekce České asociace sester. V roce 2005 se z asociace přeměnila na Českou konfederaci porodních asistentek. V roce 2016 došlo ke změně názvu na Českou komoru porodních asistentek, zapsaný spolek. Na svých webových stránkách uvádí, že jsou největší profesní organizací porodních asistentek v ČR. Na počátku roku 2021 byla prezidentkou ČKPA Alena Frýdlová.
Unie porodních asistentek (UNIPA)[upravit | editovat zdroj]
Unie porodních asistentek, z. s. je neziskovou profesní organizací porodních asistentek a studentek porodní asistence. Spolek je profesní organizací, která na principu dobrovolného individuálního členství sdružuje porodní asistentky a studentky oboru porodní asistence v České republice. Organizace vznikla jako občanské sdružení v roce 2005, zapsána v rejstříku spolků je od 1. 1. 2014, v roce 2015 došlo ke změně názvu z Unie porodních asistentek, o. s. na Unie porodních asistentek, z. s. V lednu roku 2021 skončila v roli prezidentky UNIPA Ivana Königsmarková. Od konce ledna roku 2021 je prezidentkou UNIPA Magdaléna Ezrová (více v tiskové zprávě).
Česká společnost porodních asistentek (ČSPA)[upravit | editovat zdroj]
Česká společnost porodních asistentek je doborovolným neziskovým nevládním občanským sdružením, v němž se sdružují porodní asistentky, též ale pracovníci dalších nelékařských oborů a studenti a studentky nelékařských oborů. Byla založena v roce 2013. Organizace se věnuje propagaci oboru, vzdělávání svých členů a prosazování doporučení České gynekologické a porodnické společnosti (ČGPS) České lékářské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Na počátku roku 2021 byla předsedkyní ČSPA Ludmila Lukešová.
V průběhu posledního desetiletí proběhlo několik iniciativ o sjednocení výše uvedených organizací. Prozatím byly tyto snahy neúspěšné a v rozvoji aktivit pokračují všechny výše uvedené organizace.
Mezinárodní profesní organizace[upravit | editovat zdroj]
International Confederation of Midwives (ICM) - Mezinárodní konfederace porodních asistentek[upravit | editovat zdroj]
International Confederation of Midwives je nevládní organizací, která v roce 2021 sdružovala 143 asociací porodních asistentek ze 124 zemí celého světa. ICM úzce spolupracuje především s WHO (World Health Organization) a s Populačním fondem OSN (UNFPA). ICM vznikla v roce 1954, ale její historie je ještě delší. ICM předcházela International Midwives Union (IMU), která vznikla v Belgii již v roce 1922. V roce 1999 ICM přesunula svoje sídlo z Belgie do nizozemského Haagu. Za ČR jsou členy ICM organizace ČKPA a UNIPA.
European Midwives Association (EMA) - Evropská asociace porodních asistentek[upravit | editovat zdroj]
European Midwives Association je neziskovou a nevládní organizací porodních asistentek, která sdružuje členské organizace ze zemí Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (European Economic Area, EEA, tedy zemí EU, Norska, Islandu a Lichtenštejnska) a kandidátských zemí EU. Za ČR jsou členy EMA ČKPA a UNIPA.
The International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) - Mezinárodní federace gynekologů a porodníků[upravit | editovat zdroj]
International Federation of Gynecology and Obstetrics reprezentuje národní společnosti gynekologů a porodníků ze 132 zemí světa. Klíčovým cílem FIGO je dosažení nejvyššího možného standardu fyzického, mentálního, reprodukčního a sexuálního zdraví pro ženy na celém světě. Jde tedy primárně o organizaci sdružující odborné lékaře. Jedinou členskou organizací za ČR je výše zmíněná ČGPS.