Procvičování:Histologie/Epitely (2024/25)

Z WikiSkript

Histologický pohled na epitel není jediný možný, dokonce není ani jediný možný v praxi používaný. Někdy je užitečná exfoliativní cytologie, tedy volný stěr povrchových buněk epitelu a jejich rozprostřední na podložní sklíčko. Zde vidíte stěr z děložního čípku barvený podle Papanicolau-

1 Který z následujících buněčných spojů připojuje epitelové buňky k bazální membráně?

tight junction
hemidesmozom
gap junction
desmozom

2 Uvažujte jednovrstevný dlaždicový epitel a zamyslete se nad jeho funkcí. Ve kterém orgánu bude nejspíš jednou ze zásadních struktur z hlediska funkce orgánu?

tlusté střevo
štítná žláza
jazyk
plíce

3 Uvažujte jednovrstevný cylindrický epitel a zamyslete se nad jeho funkcí. Ve kterém orgánu bude nejspíš jednou ze zásadních struktur z hlediska funkce orgánu?

močový měchýř
tenké střevo
játra
kůže

4 Uvažujte epidermis (epitelová vrstva kůže) a její funkci. Epitelové buňky zřejmě obsahují velké množství cytoskeletu. Jaký typ cytoskeletu v nich podle vás dominuje?

intermediární filamenta
nelze rozhodnout
mikrofilamenta
mikrotubuly

5 Uvažujte epitel jícnu, který musí vzdorovat mechanickému namáhání při polykání. Za mechanickou soudržnost buněk je zřejmě zodpovědný jeden typ buněčného spojení. Jaký?

gap junction
tight junction
zonula adherens
desmozom

6 Řasinky jsou významnou specializací apikálního povrchu epitelu dýchacích cest. Jejich oporou je cytoskelet spojený s jistým molekulárním motorem, který zajišťuje jejich pohyblivost. Jaký molekulární motor to je?

kinesin
dynein
myosin
řasinky jsou nepohyblivé

7 K jakému typu žlázy se hodí následující popis: „Žláza má mnoho sekrečních oddílů. Na ty nasedají vývody menšího kalibru, které se postupně spojují ve vývody většího a většího kalibru, až se spojí v jeden hlavní vývod“?

rozvětvená žláza
merokrinní žláza
holokrinní žláza
složená žláza

8 Na preparátu barveném žlutým Massonovým trichromem vidíte strukturu, o které se domníváte, že by se mohlo jednat o mucinózní tubulus. Za předpokladu, že je vaše hypotéza pravdivá, jak se barví sekreční buňky?

slabě
intenzivně žlutě
silně
intenzivně červeně

9 Předpokládejte stejný preparát jako v předchozím případě. Přece jen jste na pochybách, ale výhodou myšlenkového experimentu je, že si můžete celkem libovolně požádat o řez stejným tkáňovým bločkem, ale v dalším barvení. Jaké další barvení si objednáte, pokud chcete doložit, že se díváte na mucinózní tubulus?

barvení Heidenheinovým hematoxylinem
barvení Malloryho trichromem
barvení Feulgenovou metodou
barvení alciánovou modří

10 Buňky proximálních tubulů ledvin vstřebávají z primární moči mimo jiné glukózu. Při vysoké koncentraci glukózy v moči je překročena kapacita buněk proximálních tubulů glukózu využít pro vlastní potřebu nebo transportovat z buňky bazálním pólem zpět do organismu. Aby buňku nepoškodila vysoká osmolarita, glukózové molekuly se spojují v makromolekulu glykogenu. Pokud je hladina glukózy v moči příliš vysoká delší domu, může se v některých buňkách výrazně zmnožit glykogen. Tyto buňky – jednoznačně patologické – se označují jako Armaniho1 buňky a používají se jako známka toho, že mrtvý zemřel v hyperglykémii. Vžijte se do role Luciana Armaniho a pokuste se v myšlenkovém histologickém experimentu testovat hypotézu, že tyto buňky jsou skutečně vyplněné glykogenem. Za předpokladu, že máte vzorky ledvin od několika mrtvých, kteří zemřeli v hyperglykémii při špatně kompenzovaném diabetu, a několik vzorků ledvin kontrolních mrtvých, kteří zemřeli bez poruch metabolismu cukrů, jaké barvení by pomohlo rozhodnout otázku složení materiálu, který se akumuluje v Armaniho buňkách?

zelený Massonův trichrom
PAS reakce
Sudan IV
AZAN


Odkazy[upravit | editovat zdroj]