Průvodce:Patologická anatómia LF SZU
Patologická anatómia[upravit | editovat zdroj]
Patológia je 2 semestre trvajúci predmet začínajúci v ZS a končiaci v LS 3. ročníka.
- Kód predmetu = VL018A+B
- Rozsah výučby = 98P, 102C
- Počet kreditov = 12
- Spôsob ukončenia = skúška
- Stránka ústavu = Ústav patologickej anatómie LF SZU
Čo vás čaká?[upravit | editovat zdroj]
1. Semester: Všeobecná patológia: metódy v patológii, patológia bunky, regresívne a progresívne zmeny, nekróza, atrofie, metabolické poruchy, poruchy krvného obehu a lymfy, zápal – akútny, chronický, granulomatózny, poruchy vývoja, poruchy výživy, imunopatológia, AIDS, transplantačná patológia, environmentálna patológia. Všeobecná onkológia: nomenklatúra a taxonómia nádorov, kancerogenéza, nádorový rast a celkové následky pre organizmus, benígne a malígne nádory, histologická diagnostika, grading a staging, nádorové markery, invázia a metastázy, nádory z epitelov a z mezenchýmu, neuroektodermové nádory, zmiešané nádory, teratómy, germinálne nádory, nádory placenty, mezotelióm. Makroskopický opis patologicko-anatomických zmien. Zoradenie diagnóz.
2. Semester: Špeciálna patológia: kardiovaskulárny systém - ochorenia ciev, ateroskleróza, choroby srdca, dýchací systém - zápaly, alergie, emfyzém, nádory, hemopoetický systém, patológia sleziny, lymfatických uzlín, nefropatológia - vaskulárne poruchy, glomerulonefritída, nádory, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, metabolické poruchy, kosti a kĺby - zápaly, degeneratívne ochorenia, myopatie, endokrinný systém - syndrómy, nádory, neuroendokrinný systém, koža - zápaly, nádory, pohlavné orgány - zápaly, pohlavné prenosné choroby, prekancerózy, nádory, mliečna žľaza, endometriálne dysfunkcie, patológia tehotnosti, trofoblastová choroba, nervový systém - traumy, cirkulačné poruchy, zápaly, degeneratívne ochorenia, nádory, patológia novorodenca.
Forma predmetu[upravit | editovat zdroj]
- Nepovinné prednášky - účasť na nich nebola veľmi vysoká, čo je opäť na škodu, pretože vyučujúci nám hovorili neustále aj ich príhody a skúsenosti z histopatologickej praxe. Dosť často sme sa aj zasmiali :D
- Povinné cvičenia - cvičenia sú podobné ako na histológii (tú by ste si mali pred cvičením trochu zopakovať, pre vaše dobro, aby ste v tom nemali guláš). Nekreslí sa !!! Môžte si ich smelo fotiť, písať poznámky, verte mi, môžu vám pomôcť :) Absencia = práca naviac, napr. spracovanie témy po dohode.
- Pitvy Antolská - Pitvy bývajú v Petržalke na Antolskej a začínajú dosť skoro, my sme chodili už na 7,30 (skúste nemeškať nemajú to veľmi v láske). Myslím si, že opisovať čo a ako nie je nutné, pitva trvá asi do 9,00 - 9,30 (závisí od pacienta a patológa). Počas pitvy sa nás čo-to pýtali, ale nemalo to charakter skúšania, na to tam nie ste, skôr aby ste si spojili, čo ste sa naučili alebo pri troche "šťastia" aj uvideli, čo v knihe bolo napísané alebo nakreslené. Mne osobne sa pitvy veľmi páčili, dosť som sa naučil, pochopiteľne nie každému sa páčia a na ústave to rešpektujú. Absencie sú možné asi max 2 za semester. Nemusíte si nič nosiť, plášť a obuv dostanete tam.
Zápočet[upravit | editovat zdroj]
- V ZS sa píše celkom jednoduchý test, ak si dobre spomínam, tak 20 otázok na minimálne 70%. Jedna odpoveď zo štyroch je správna. Easy Peasy.
- Pred skúškou musíte mať v LS spravené preparáty, ťahajú sa dva. Opíšete, čo je to za orgán (histológiu nemusíte), čo tam vidíte a čím je to charakteristické. Toto je ešte v rámci zápočtu za LS.
Skúška[upravit | editovat zdroj]
Samotná skúška. Píše sa test, presný počet otázok koľko mal už neviem, ale tento rozhodne nebol easy peasy - dôkladne sa naň pripravte. Stačí bohate Mohan (áno viem aký je hrubý), no nebolo tam nič zákerné, no jednoducho musíte vedieť čo je napr. Milroyova choroba ... Test ak sa nemýlim tiež na min. 70%
Ústna časť, pokiaľ spravíte test, ťaháte si 3 otázky.
• 1. Všeobecná patológia
• 2. Špeciálna patológia
• 3. Onkopatológia
Otázky nájdete na tomto [1]
Potom je to už len a len na vás. Ja za seba môžem povedať, že skúška bola veľmi fajn. Pani doktorka sa síce pýtala, no žiaden stres, žiadne zákernosti, dokonca mi porozprávala aj z minulosti o výskyte toho daného ochorenia na SK atď. Stačia úplné základy, nemusíte vedieť úplne detaily, ale podstatu musíte sypať!
Ideálna schéma je:
1. Ochorenie - definícia
2. Etiológia
3. Patogénéza
4. Makroskopia + mikroskopia
5. Prejavy ..... možná terapia
Celkové hodnotenie[upravit | editovat zdroj]
Postrach medicíny? Pokiaľ ste sa neučili celý rok a chcete to stihnúť za 4 týždne, v tom prípade áno. Inak sa nie je čoho, na ústave sú veľmi fajn. Skúška rovnako.
Literatúra[upravit | editovat zdroj]
- H. Mohan: Patológia, Balneotherma, Bratislava, 2011
- D. Daniš, M.Benčat: Základy patológie, Osveta, Martin 2003
- M. Zaviačič a kol.: Kompendium patológie, UK, Bratislava 2002
- Robbins and Cotran: Pathologic Basis of Disease, 8th Ed., Saunders, Philadephia, 2010
- R. Rubin, D. S. Strayer: Rubin's Pathology: Clinicopathologic Foundations of Medicine, 6th Ed., Lippincott, Philadelphia, 2011