Průvodce:Patofyziologie (LFP UK)
Patofyziologie se vyučuje oba dva semestry 3. ročníku. Zakončena je zkouškou a ohodnocena 13 kredity.
Výuka[upravit | editovat zdroj]
Výuka se skládá z přednášek a praktických cvičení. Praktická cvičení mají vždy dvě skupiny dohromady a konají se v novém Univerzitním medicínském centru. Je povolena jedna absence za semestr, v případě většího počtu absencí je možno nahradit vytvořením prezentací na téma, která je zadáváno konkrétním vyučujícím. Je doporučeno chodit na praktika včas, jinak je možná ztráta bodů. Během roku získáváte body za docházku a správně vypracované protokoly.
Zápočet[upravit | editovat zdroj]
K získání zápočtu potřebujete nejen dostatek bodů, v zimním semestru se navíc píše test na děkanátu na počítačích. V letním semestru stačí body za docházku a řádně odevzdané protokoly. Test se již nepíše.
Zkouška[upravit | editovat zdroj]
Pro připuštění ke zkoušce je nutné mít zapsané zápočty za oba semestry.
Zkouška se skládá z několika částí:
- Test
- Koná se na děkanátu LF a jeho absolvování je nutné pro postupu k ústní části. Student má celkem dva pokusy a musí se na každý přihlásit přes SIS. Při prvním neúspěšném pokusu student ještě termín neztrácí. Při druhém neúspěšném pokus ztrácí první termín a musí se znovu přihlásit přes SIS.
- Praktická část
- Skládá se ze tří částí. Student dostane 3 EKG záznamy, jednu otázku z praktických cvičení a dovednosti šití. Ke složení praktické části je nutné prokázat dostatečné znalosti ve všech částech. Na stránkách ústavu si student může stáhnou powerpointovou prezentaci se zkouškovými EKG. Taktiež po domluve je možné ísť na ústav a precvciť si šitie.
- Ústní část
- Tahá se každá otázka zvlášť.
V případě neúspěchu v některé části zkoušky, se již neopakuje předchozí úspěšně složená část. EKG a otázka z praktik tvoří praktickou zkoušku jako celek a jako celek se také opakuje. Zkouška z patofyziologie je prerekvizitou pro zápis do čtvrtého ročníku.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]
- Mezi studenty kolují vypsané přednášky.
- Velice příjemně napsaná publikace se spoustou obrázků a schémat: SILBERNAGL, Stefan a Florian LANG. Atlas patofyziologie člověka. 1. české vydání. Praha : Grada, 2001. 390 s. ISBN 80-7169-968-3.
- NEČAS, E, et al. Obecná patologická fyziologie. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2007. 0 s. ISBN 80-246-0051-X.