Průvodce:Paliativní medicína (1. LF UK)

Z WikiSkript

Paliativní medicína
B02243
Garant MUDr. Irena Závadová,
Kredity 4
SIS informace v SISu
Počet hodin 60 hodin (hodina a půl 1× za týden oba semestry)
Kapacita 20
Způsob ukončení zápočet za docházku (70%)

Předmět je vyučován oba semestry (ne všechny výukové týdny), v akademickém roce 2017/2018 probíhal každý týden ve středu od 14:00 do 15:30 v Hoderově síni na klinice KARIM (suterén pavilonu A6)(VFN KARIM).

Seminářů je celkem 22, trvají hodinu a půl a k udělení zápočtu je nutné zúčastnit se alespoň 70 % výuky. Pozn.: V akademickém roce 2018/2019 bude předmět pravděpodobně rozdělen do dvou separátních semestrů.

Aktuální informace lze většinou získat v SISu.

Během předmětu jsou tři různé typy seminářů. Úvodní hodiny jsou věnovány základní charakteristice oboru paliativní medicíny, jejím různým formám (nemocniční, hospicová péče…), symptomatologii pacientů, sociální problematice, spirituální péči. Dalším typem jsou oborové přednášky: Paliativní péče v nefrologii, Paliativní péče v pediatrii apod., které jsou realizovány odborníky v dané specializaci. Třetí forma jsou praktické hodiny. Jedná se o kazuistické semináře', trénink komunikace s pacientem (utváření vztahu lékař/pacient, sdělování infaustní prognózy, definování cílů léčby…) a návštěvy konkétních pracovišť např. Cesta domů, návštěva u pacienta v domácím prostředí, účast na sezení s paliativním týmem v rámci konzultace, prohlídka RES.

Předmět je určen pro studenty 4., 5. a 6. ročníku. Hodí se nejen zájemcům o paliativní medicínu, ale vzhledem ke kvalitě a praktičnosti všem budoucím specializacím. Jednotlivé hodiny jsou organizovány jako přednášky s diskuzí, obsahují často různé kazuistiky. Velkou výhodou je, že předmět není omezen pouze pro studenty, ale pravidelně se na něm setkává veškerý zdravotnický personál (sestry, lékaři, laboranti) i nezdravotnický (sociální pracovnice, kaplan) a to nejen z 1. LF, ale i ostatních lékařských fakult, případně dalších zdravotnických zařízení. Skvěle se tak ukazuje, jak důležitá je v medicíně mezioborová spolupráce. Přímé návštěvy na pracovištích, kdy se vám provázející osoba plně věnuje po celou dobu výuky, svou kvalitou výrazně převyšují běžnou výuku na většině klasických ročníkových stáží.