Průvodce:Farmakologie II. (LFP UK)
Výuka Farmakologie II navazuje v zimním semestru 4. ročníku na farmakologii I. Je zakončena zkouškou ohodnocenou 9 kredity.
Výuka[upravit | editovat zdroj]
Ve zimním semestru čtvrtého ročníku jsou nepovinné přednášky každý týden, přednášené na Procházkově ústavu. Pokud budete přednášky navštěvovat, dozvíte se záchytné body, bez kterých se na zkoušce neobejdete. Praktika jsou jednou za čtrnáct dní v novém Biomedicínském centru. Probírá se speciální a obecná farmakologie. Pokud máte štěstí na vyučujícího, budete si také opakovat psaní receptů. Je vhodné začít se učit na zkoušku včas, nejlépe dva měsíce dopředu. Není výjimkou, že na konci zimního zkouškového nemá úspěšně složenou zkoušku z farmakologie 70% studentů.
Zápočet[upravit | editovat zdroj]
K zápočtu opět nutno absolvovat test. Jeho forma a obtížnost se odvíjí od vyučujícího.
Zkouška[upravit | editovat zdroj]
Pro připuštění ke zkoušce je nutné mít zapsané zápočty za oba semestry. Zkouška se skládá ze dvou částí: písemné a ústní. Test prověří vaše znalosti z obecné i speciální farmakologie, které je většina. Test může obsahovat teoretické otázky, grafy, vzorečky a recepty. Když absolvujete úspěšně test, jdete na ústní zkoušku podle toho, jak vás rozdělí sekretářka (podle abecedy). Test se píše vždy na začátku týdne a zkouší se podle počtu přihlášených třeba až do pátku. Zkouší pouze doc. MUDr. Koutenský Jaroslav, CSc.. Hodně si potrpí na věcech, které zdůraznil na přednáškách. Tahá se jedna otázka z obecné farmakologie a jedna ze speciální. Zároveň si i ověří, zda nad farmakologii trochu uvažujete. Někdy přijde řada i na test, doporučuji se podívat na to, co jste v testu nevěděli. Chyby v testu s vámi rozebere a pokud zjistí neznalost některé oblasti farmakologie, ze zkoušky vás vyhodí, i když vytažené otázky umíte. Za základní neznalosti: kde jsou jaké beta receptory, jak podáte nitroprusid sodný atd. Vás, jak on rád říká "odročí". Délka zkoušení je idividuální, někdy 30minut/ 60 minut někdy i déle, jelikož si rád si povídá, takže se obrňte trpělivostí. Je možné, že ústav budete opouštět třeba i kolem 19. hodiny večerní. Tip: pan docent má slabost pro myslivost.
Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]
- MARTÍNKOVÁ, Jiřina. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. 1. vydání. Praha : Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1356-4.
Legendy tvrdí, že to stačí. (když máte štěstí)
- LINCOVÁ, Dagmar a Hassan FARGHALI, et al. Základní a aplikovaná farmakologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. 672 s. ISBN 978-80-7262-373-0.
Velice obsáhlá kniha, často je zde hodně dopodrobna rozebrána kinetika a dynamika léků. Není špatná, pokud umíte přeskakovat.
- LÜLLMANN, Heinz, et al. Farmakologie a toxikologie. 2. české vydání. Praha : Grada, 2004. 725 s. ISBN 80-247-0836-1.
Skvělá učebnice, která vysvětluje principy a mechanismy léků. Nezabíhá zbytečně do detailů. Vše je doplněné řasou obrázků a grafů.
- Mezi studenty kolují pěkně vypracované otázky od slečny Bajcurové,ale pozor sú v nich drobné chybičky,takže doporučuju kombinovat s niakou tou knihou.