Sealing
(přesměrováno z Pečetění fisur)
Sealing – pečetění fissur a jamek skloviny.
Pečetění zubů patří mezi důležité metody prevence vzniku zubního kazu. Jedná se o aplikaci sealantů/speciálního materiálu, na bázi skloionomerních cementů nebo kompomerů chemicky či světlem tuhnoucích, do fisur, jamek a na povrch skloviny v jejich bezprostředním okolí. Zabráníme tak mechanickému ulpívání zubního plaku a následně vzniku zubního kazu.
Pro koho je pečetění určené?
- Aplikace pečetidel není sice omezena věkem, největší význam má však u dětí a je doporučována především u prořezávajících se prvních a druhých molárů.
- Dále, podle stavu kazivosti, lze pečetění doporučit u pacientů:
- kteří mají mnohočetné kazy v dočasném chrupu;
- kteří mají v rodinné anamnéze výrazně zvýšenou kazivost;
- jejichž mezihrbolkové rýhy jsou velmi hluboké a tím těžko čistitelné;
- s horší hygienou a se zvýšenou konzumací sacharidů, jakožto i děti se závažným celkovým onemocněním.
Postup pečetění[upravit | editovat zdroj]
- Důkladné očištění povrchu zubu – rotačním kartáčkem spolu s depuračními prostředky, airflow metodou aj.
- Důkladná izolace zubu – za použití koferdamu nebo vatových válečků.
- Leptání skloviny – aplikace kyseliny ortofosforečné na důkladně usušené zuby, leptáme celou oblast pečetění po dobu cca 60 sec.
- Opláchnutí skloviny – důkladný výplach leptadla, min. 20–30 sec.
- Reizolace – vysušení zubu – nejkritičtější okamžik během ošetření pro úspěšnou retenci sealantu. Naleptaná sklovina by už neměla být kontaminována slinou.
- Aplikace sealantu – pečetidlo aplikujeme dle výběru použitého materiálu. Např. kanylou, která je bezprostředně nasazena na dózu s tekutým sealantem, aplikujeme přímo do místa pečetění.
- Polymerace – pečetidlo může být chemicky nebo světlem tuhnoucí, u těchto materiálů následuje ještě osvícení halogenovou/polymerační lampou po dobu min. 20 sec.
- Kontrola okluze – pomocí artikulačního papíru. Byl-li sealant nanesen v přebytku, obrousíme ho diamantovým brouskem a povrch vyleštíme gumovým kalíškem.
- Preventivní prohlídka – kontrola se provádí v půlročních intervalech.
Výběr pečetidel je v dnešní době velký a dovoluje nám jednoduché a neinvazivní použití této techniky. Při správném použití a dodržení technického postupu nemá žádná rizika. Naopak, tato metoda patří mezi ostatní, úspěšné procesy prevence zubního kazu jako je: správná zubní hygiena, místní a celková fluoridace a zdravá výživa.
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- KILIAN, Jan. Prevence ve stomatologii. 2. vydání. Praha : Galén : Karolinum, 1999. ISBN 80-7184-976-6.