Ochrana pulpy při preparaci
(přesměrováno z Přímé překrytí zubní dřeně)
Zubní dřeň chráníme při preparaci zejména tím, že odstraňujeme změklý dentin přerušovaně, za stále kontroly, zda-li jsme nepronikli do pulpy. Nepoužíváme rychloběžné násadce na mikromotory a malé vrtáčky, které by mohly způsobit přehrátí pulpy a došlo by k termické nekróze. Při ošetřování kazu blízkého dřeni musíme velmi dobře znát jak anatomii daného zubu, tak i současný stav zubu pacienta.
Nepřímé překrytí zubní dřeně
Nepřímé překrytí je dnes indikováno velmi ojediněle, pouze v případě, kdy bude definitivní výplní amalgám.
Nepřímé překrytí zubní dřeně provádíme pouze v případě splnění několika podmínek. Je nutné, aby pulpa byla zdravá a neinfikovaná, rozsah změklého ale neinfikovaného dentinu ponechaného v kavitě byl maximálně 1 mm2 a aby kaz byl pouze u dřeně (caries pulpae proxima) a ne ve dřeni (caries ad pulpam penetrans). Tento způsob ošetření kazu blízkého dřeni je také doporučeno provádět u mladých pacientů do 21 – 29 let. Cílem je potenciace tvorby terciárního dentinu.
- Na dně kavity ponecháme trochu změklého dentinu.
- Kavitu vydezinfikujeme pomocí 1 – 2,5 % NaOCl, poté ji jemně opláchneme a osušíme. [1]
- Naneseme vrstvu Ca(OH)2 o tloušťce asi 2 mm a na ni pak skloionomerní cement.
- Zhotovíme definitivní výplň z amalgámu.
Preparát Ca(OH)2 působí u nepřímého překrytí zubní dřeně tak, že vysuší a sklerotizuje změklý dentin, dezinfikuje kavitu a aktivuje alkalické fosfatázy v pulpě změnou pH ze 7,4 – 7,6 na 8,6 – 9,0. Ty způsobí diferenciaci mezenchymových buněk v pulpě v odontoblasty, které začnou tvořit terciární dentin.
Přímé překrytí zubní dřeně
V tomto případě dochází k odstranění veškerého infikovaného dentinu, což znamená, že dojde k propadnutí se do pulpy. Tento postup je náročnější na technologie, je neproveditelný bez zvětšení a speciální sterilní sady - v případě pulpotomie. Abychom mohli provést přímé překrytí pulpy, musí být splněny následující podmínky:#Odstranění veškerého kazivého dentinu.
- V okolí perforace musí být zdravý dentin.
- Velikost perforace nesmí přesahovat 3-4 mm.
- Pulpa musí být zdravá nebo reversibilně postižená.
- Pulpa nesmí krvácet, měla by být homogenní bez úlomků dentinu. V případě, že vytéká tmavá venózní krev, jedná se o ireverzibilní pulpitidu, pokud je krev světlá, lze zkusit zastavit krvácení vatičkou s hypochloridem po dobu 4 minut, vymýt a vysušit, popřípadě tento krok znovu opakovat. Pokud ani napodruhé nedojde k zastavení krvácení, musíme provést částečnou amputaci pulpy, pulpotomii.
Po zajištění všech pěti podmínek, aplikaci kofferdamu a dezinfekce kavity hypochloridem po dobu 4 minut s následným jemným opláchnutím a osušením, aplikujeme kalcium silikátový cement, nejlépe rychle tuhnoucí, popřípadě MTA. Možno použít i velmi hustý Ca(OH)2. Dále aplikujeme GIC a adhezivně kompozit, v případě použití rychle tuhnoucího kalcium silikátového cementu vyčkáme 15 minut a aplikujeme rovnou kompozit, bez nutnosti GIC.
Provést RTG kontrolu ihned po výkonu a po půl roce.
Odkazy
Související články
Reference
- ↑ PEŘINKA, Luděk, et al. Základy klinické endodoncie. 2. vydání. Praha : Art D - Grafický ateliér Černý s. r. o, 2009. 288 s. Kapitola 4
- Výkony se zachováním živé pulpy. ISBN 978-80-903876-8-3.
Použitá literatura
- MAZÁNEK, Jiří a František URBAN, et al. Stomatologické repetitorium. 1. vydání. Praha : Grada Publishing a.s, 2003. 456 s. ISBN 80-7169-824-5.
- SVOBODA, Otto, et al. Stomatologická propedeutika : Učebnice pro lékařské fakulty. 1. vydání. Avicenum, 1984. 392 s.
- PEŘINKA, Luděk, et al. Základy klinické endodoncie. 2. vydání. Praha : Art D - Grafický ateliér Černý s. r. o, 2009. 288 s. Kapitola 4
- Výkony se zachováním živé pulpy. ISBN 978-80-903876-8-3.
- PEŘINKA, Luděk. Hluboký kaz [přednáška k předmětu Konzervační zubní lékařství, obor Zubní lékařství, 1. LF UK]. Praha. 18.3.2024.