Oční cikatrikózní pemfigoid
Oční cikatrikózní pemfigoid (OCP) je autoimunitní onemocnění charakterizované chronickým jizevnatým zánětem spojivky s doprovodem mimoočních puchýřů a vředů na sliznicích (dutiny ústní, nosu, nosohltanu, hrtanu, průdušnice, močové trubice, pochvy a řitního otvoru), které následně také jizevnatí. OCP se objevuje po 4. deceniu a s největší pravděpodobností se jedná o II. typ přecitlivělosti s produkcí protilátek proti antigenu bazální membrány epitelu. Rozlišujeme čtyři stádia nemoci, poslední končí keratinizací rohovky i spojivky, vzniku symblefaron (srůsty mezi víčkovou a bulbární spojivkou jako následek zjizvení spojivky) a ankyblefaron (srůst okrajů víček).
Etiologie
Vyvolávajícím faktorem jsou zpravidla oční infekce a lokálně podávané léky. Polékový pseudopemphigoid je vývojově i patognomicky totožný s OCP.
Terapie
Celková imunosupresiva v monoterapii i v kombinaci s kortikoidy. Lokální terapie se zaměřuje na trichiázu, transplantaci sliznic (dutina ústní, nos) a aplikaci umělých slz. Transplantace rohovky je neúspěšná, defekty rohovky lze hojit našitím amniové membrány, dočasným řešením může být našití trvalé keratoprotézy.
Odkazy
Související články
Použitá literatura
- ROZSÍVAL, Pavel, et al. Oční lékařství. 1. vydání. Galén, Karolinum, 2006. 373 s. ISBN 80-7262-404-0.