Nápověda:Virtuální mikroskop

Z WikiSkript

Virtuální mikroskop obsahuje fotografie histologických preparátů poskytnutých přímo histologickým ústavem 1. LF UK. Fotografie lze přibližovat a lze sledovat jednotlivé struktury, jako by student seděl přímo u mikroskopu. Na virtuálním mikroskopu se právě intenzivně pracuje, aby již co nejdříve mohl pomáhat co nejvíce studentům. Budeme rádi, když se zapojíš i ty a pomůžeš nám virtuální mikroskop zprovoznit a vylepšit. Dostat se do něj můžeš přímo přes odkaz https://mikroskop.wikiskripta.eu/ nebo přes portál histologie, kde si můžeš v seznamu preparátů vybrat přímo konkrétní preparát.

Co všechno je ještě potřeba ve virtuálním mikroskopu?[upravit | editovat zdroj]

Virtuální mikroskop už začíná vypadat provozuschopně, ale čeká nás ještě poměrně hodně redakční práce. Editovat virtuální mikroskop můžeš pouze po přihlášení do WikiSkript.

1. Opravit české znaky[upravit | editovat zdroj]

Rozklikneš-li preparát, objeví se ti u většiny preparátů tlačítko se dvěma na opačnou stranu jdoucími šipkami. Když na něj klikneš, zobrazí se ti seznam jednotlivých struktur, které lze na preparátu vidět. Vedle každé struktury máš tlačítko "tužtičky". Když ho rozklikneš, můžeš začít editovat text k dané struktuře. Často se v textu nachází nesmyslné znaky, které je vhodné smazat a přepsat na české znaky tak, aby text dával smysl.

2. Dopsat popisky[upravit | editovat zdroj]

U některých preparátů jsou sice přítomny názvy struktur ("popis sady šipek"), ale chybí detaily popisků ("detaily sady šipek"). Budeme rádi, když nám ke struktuře dopíšeš detailnější info.

3. Překlad do angličtiny[upravit | editovat zdroj]

Aby mohl virtuální mikroskop sloužit i anglické paralelce, přijde vhod názvy struktur a jejich detailní popisky postupně přeložit do angličtiny.

4. Kontrola šipek a lepší umístění šipek[upravit | editovat zdroj]

U každého preparátu je potřeba zkontrolovat, jestli je daná struktura na preparátu dobře označena. Popřípadě ji můžeme např. ohraničit tečkami místo jedné šipky. K tomu slouží pravé tlačítko myši a výběr "vytvořit novou sadu šipek", popř. "editovat sadu šipek".

5. Prolinkování[upravit | editovat zdroj]

Až si budete číst články na WikiSkriptech a bude se vám hodit některý úsek článku propojit s konkrétní strukturou ve virtuálním mikroskopu, tak jednoduše levým tlačítkem myši klikněte na obrázek pout po pravé straně názvu struktury "kopírovat odkaz na šipku" a vložte odkaz přímo do článku: [odkaz na virtuální mikroskop| spojující slovo ve článku]. Až budete naopak editovat virtuální mikroskop, a bude vám připadat, že by bylo vhodné danou věc dovysvětlit odkazem do WikiSkript, lze v mikroskopu prolinkovávat úplně stejně jako ve WikiSkriptech: [[ ]].


Na konci článku můžete ještě souhrnně uvést seznam virtuálních preparátů pomocí šablony Mikroskop. Budete k tomu potřebovat vědět číslo preparátu - to je vždy uvedeno někde v URL odkazu daného preparátu, jedná se o pětimístné číslo začínající většinou na 20... Příklad správně použitých šablon na virtuální mikroskop najdete např. na stránce Kost (dole v odkazech).


Hodně zdaru a díky za pomoc. :-)