Nápověda:Lékařské kalkulačky
Lékařské kalkulačky jsou interaktivní prvky WikiSkript, které po zadání údajů plynuje mění text výsledků. Interaktivitu zajistí webový prohlížeč a příkazy v jazyku JavaScript, který je tedy nutné mít v prohlížeči povolený. Vytvořené kalkulačky lze vkládat do článků WikiSkript.
Vkládání kalkulaček do článků[upravit | editovat zdroj]
Na stránce MediaWiki:Lékařská kalkulačka najdeme kalkulačku, kterou chceme použít, např. MediaWiki:Lékařská kalkulačka/BMI. Jedná se z hlediska WikiSkript o „článek“, který můžeme použít jako vložený článek. Ve wikikódu zapíšeme:
{{:MediaWiki:Lékařská kalkulačka/BMI}}
Vytváření kalkulaček[upravit | editovat zdroj]
Pro vytváření kalkulaček je třeba znát jazyk HTML a jazyk JavaScript a mít možnost editovat jmenný prostor MediaWiki (správci a administrátoři WikiSkript). Technická dokumentace je uvedena stránce MediaWiki:Lékařská kalkulačka/dokumentace.
Kalkulačka má dvě části – článek v HTML (např. MediaWiki:Lékařská kalkulačka/BMI) a skript v JavaScriptu (např. MediaWiki:Lékařská kalkulačka/BMI.js).
- Článek v HTML
Článek obsahuje prvky pro zadávání informace. Jedná se o speciálně připravený html kód.
Vstupní informace lze zadat různými způsoby, které využívají tag input
, tedy:
- multiple choice (
type='radio'
) - posouvátko (
type='range'
) - číselná hodnota s možností zvýšením či snížením hodnoty kliknutím na šipky (
type='spinner'
)
Wikiengine vypouští některé html tagy, proto je nutné je zapsat jinak a po vygenerování stránky wikienginem je nahradit JavaScriptem.
- tag
<p>
nahradíme tagem<paragraph>
, - tag
<span>
pro výsledek nahradíme tagem<resValue>
, - tag
<br>
nahradíme tagem<breakline>
, - tag
<div>
nahradíme tagem<division>
, - tag
<ol>
nahradíme tagem<orderedlist>
,
- Skript v JavaScriptu
Skript zajišťuje funkcionalitu a interaktivitu kalkulačky.
Generátor kalkulaček[upravit | editovat zdroj]
Pro snažší vytváření kalkulaček je k dispozici generátor. Umožňuje snadněji vytvářet HTML a JavaScript, ale i tak je nutné kód dotvořit ručně.
- Zadáme název, který zároveň bude sloužit jako název podstránky MediaWiki:Lékařská kalkulačka. Název zároveň má sloužit jako HTML tag – tedy speciální znaky, diakritika, interpunkce a mezery nejsou žádoucí. Místo mezer doporučujeme znak spojovníku („-“), např. Max-heart-rate.
- Vyplníme ID hlavního tagu. Ve většině případů bude stejné jako název.
- Vyplníme popis.
- Klikneme na tlačítko „Vytvoř“.
- Zvolíme, jakou chceme otázku. Pokud chceme multiple choice, zvolíme možnost „klikací“. Pokud chceme numerické, zvolíme možnost „spinner“. Pokud chceme jiné možnosti (textové atd.), je třeba je vytvořit ručně.