Manuální lymfodrenáž

Z WikiSkript

Manuální lymfodrenáž je terapeutická metoda používaná pro prevenci, zmírnění a léčbu především primárních a sekundárních lymfedémů. V současnosti je komerčně využívaná pro zmírnění projevů "celulitidy".

Manuální lymfodrenáž (ML) využívají vyškolení lymfoterapeuti (především fyzioterapeuti, lékaři, sestry) zejména v dermatologii. Problematika lymfedémů však vyžaduje komplexní přístup týmu odborníků.

Manuální lymfodrenáž je jednou ze složek Komplexní dekongestivní terapie (CDT - Complex Decongestiv Therapy).

Technika provedení[upravit | editovat zdroj]

Technika je prováděna na sucho bez použití olejů a působí především na povrchové vrstvy kůže a podkoží. Provádí se krouživými pohyby, v určité fázi s přítlakem cca 30-60mm Hg. Terapeut musí přesně znát anatomii a fyziologii lymfatického systému, musí dodržovat posloupnost ML. Vždy je třeba nejprve provést bazální ošetření krku zepředu. Manuální lymfodrenáž nesmí být nikdy bolestivá! Speciální hmaty ML dokáží posunout lymfu správným směrem mízním řečištěm od jemných kapilár přes lymfatické cévy a uzliny (nodus lymphaticus) a dále do krevního řečiště (ductus thoracicus do levého žilního úhlu a ductus lymphyticus dexter do pravého žilního úhlu). Dochází také ke stimulaci buněk tvořících proteolytické enzymy.

Historie[upravit | editovat zdroj]

Manuální lymfodrenáž představil dánský manželský pár Vodder v roce 1936 ve Francii na mezinárodní výstavě zdraví a krásy. Během druhé světové války byla tato technika opomíjena a svého rozvoje doznala až v šedesátých letech 20.století, kdy metodu manuální lymfodrenáže uvedl do praxe Dr. Asdonka (1963 - Essen). Na rozvoji dále pracovali prof. Kuhnke a prof. Foldi (1967 založena společnost manuální lymfodrenáže dle Voddera). V České republice prosadil do praxe manuální lymfodrenáž prof. Bechyně, který se studiu lymfatického systému věnoval od r. 1969. 14.8.1992 byla založena Česká lymfologická společnost.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]