Kyselina arachidonová

Z WikiSkript

Heslo
Kyselina arachidonová


Kyselina arachidonová (ARA) patří mezi nenasycené mastné kyseliny se čtyřmi dvojnými vazbami (tetraenové kyseliny). Její sumární vzorec je C20H32O2, systematický název kyselina all-cis-5,8,11,14-eikosatetraenová, počet uhlíků a počet a pozice dvojných vazeb 20:4;5,8,11,14, série ω6. Je důležitou složkou fosfolipidů u živočichů. Do těla se dostává jednak potravou (nachází se zvláště v podzemnici olejné - arašídech), jednak vzniká z esenciální nenasycené mastné kyseliny linolové (18:2;9,12).


Kyselina arachidonová je prekurzorem pro syntézu eikosanoidů. Eikosanoidy jsou na organismus silně působící látky, které zahrnují prostaglandiny, prostacykliny, thromboxany a leukotrieny. Jsou syntetizovány v různých orgánech. Arachidonát pro jejich syntézu se vyštěpí z buněčné membrány působením fosfolipasy A2. Význam fosfolipasy ukazuje skutečnost, že při léčbě zánětlivých stavů kortikosteroidy dochází k inhibici tohoto enzymu a tudíž i nižší produkci arachidonátu. Z arachidonové kyseliny, uvolněné z buněk nebo přijaté potravou, vznikají buď cyklooxygenázovou (cyklizující) cestou nebo lipoxygenázovou cestou různé typy eikosanoidů.


Cyklizační cestu přeměny kyseliny arachidonové blokuje kyselina acetylsalicylová (acylpyrin, aspirin), která tak působí jako analgetikum, antipyretikum, antiflogistikum a antitrombotikum (ovlivňuje krevní destičky).

Odkazy

Související články

Použitá literatura

  • LEDVINA, Miroslav, et al. Biochemie pro studující medicíny I. díl. 2. vydání. Praha : Nakladatelství Karolinum, 2009. 269 s. ISBN 978-80-246-1416-8.
  • MURRAY, Robert K, et al. Harperova biochemie. 4. vydání. Jinočany : H&H, 2002. ISBN 80-7319-013-3.