Koncentrace
Koncentrace je veličina, která vyjadřuje obsah sledované látky v celkovém množství roztoku, směsi nebo rozpouštědla. Existuje vícero možností, jak vyjádřit koncentraci roztoku. Nejčastěji používané veličiny jsou molární koncentrace (molarita), molalita, hmotnostní koncentrace, hmotnostní zlomek a objemový zlomek. Tyto koncentrace se liší tím, jakou fyzikální veličinou je vyjádřena rozpuštěná látka a celkový roztok (nebo rozpouštědlo v případě molality).
Molarita a molalita jsou rozebrány na samostatných stránkách.
Hmotnostní koncentrace[upravit | editovat zdroj]
Hmotnostní koncentrace (w/v) vyjadřuje podíl hmotnosti rozpuštěné látky ku objemu roztoku (směsi). Její rozměr (často i symbol veličiny) je totožný s rozměrem hustoty. V základních jednotkách SI je to kg/m3.
Hmotnostní zlomek[upravit | editovat zdroj]
Hmotností zlomek (w/w) vyjadřuje podíl hmotnosti zkoumané látky na hmotnosti celého roztoku (směsi). Jedná se o bezrozměrnou veličinu.
Pomoci této veličiny často stanovujeme podíl hmotnosti prvku v nějaké chemické sloučenině (striktně vzato jde o chemicky čistou látku, nikoliv o roztok ani směs).
Součet dílčích hmotnostních zlomků jednoho roztoku, směsi nebo chemicky čisté látky musí být 1, neboli:
Objemový zlomek[upravit | editovat zdroj]
Objemový zlomek (v/v) vyjadřuje podíl objemu rozpuštěné látky na objemu celého roztoku (směsi). Jedná se o bezrozměrnou veličinu.
Součet dílčích objemových zlomků musí být rovněž jedna, tedy:
V objemovém zlomku se standardně uvádí podíl ethanolu v alkoholickém nápoji, zanedbáme-li redukci objemu po smísení ethanolu a vody (smísením 50 ml ethanolu s 50 ml vody totiž získáme o něco míň než 100 ml roztoku).