Karcinoid
Karcinoid je nádor vycházející z buněk DNES (difuzní neuroendokrinní systém), dříve nazýván APUD-systém (amine precursors uptake and decarboxylation system). Jde o relativně vzácný nádor, jeho incidence však stoupá.
Buňky DNES jsou:
- Enteroendokrinní buňky (Kultchitského buňky v epitelu trávicí trubice), v pankreatu, v epitelu bronchů, žlučníku a žlučových cest, ve slinných a slzných žlázách, v epitelu nosní sliznice, v epitelech urogenitálního systému, v macula densa nefronu, v mléčné žláze, ve stratum basale epidermis.
Makroskopie[upravit | editovat zdroj]
Malý solidní uzel v submukóze, může zasahovat až do svaloviny, na řezu žlutavé nebo okrové barvy, sliznice nad ním je neporušená nebo exulcerovaná.
Mikroskopie[upravit | editovat zdroj]
Rozlišují se dva typy karcinoidu:
- Oberndorferův argentafinní karcinoid – z enteroendokrinních buněk (GIT) – struktura solidně trabekulární nebo alveolární, produkce histaminu a serotoninu, vzácný je karcinoid s produkcí hlenu (tzv. karcinoid z pohárkových buněk);
- karcinoid z jiných buněk DNES – struktura tubulární, trabekulární, kribriformní, produkce působků dle lokalizace.
Karcinoid sestává z buněk se světlou, jemně granulovanou cytoplazmou (granula argentafinní nebo argyrofilní, chromafinní, positivní diazoreakce), s kulatými nebo oválnými jádry, nevelká mitotická aktivita.
Biologická aktivita[upravit | editovat zdroj]
- Buňky karcinoidu produkují jednak biogenní aminy (zvláště serotonin – mohutný konstriktor hladké svaloviny trávicího ústrojí a bronchů – takové buňky jsou argentafinní a chromafinní), jednak polypeptidové hormony.
- Serotonin je degradován v játrech, k hyperserotoninemii může dojít až při jaterních metastazách, kdy je uvolňován přímo do jaterních žil bez odbourávání, klinickým projevem karcinoidu je pak tzv. karcinoidový syndrom.
Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]
Mohou mít velmi nespecifické příznaky. Hlavní projevy jsou bolesti břicha, abdominální dyskomfort, hubnutí. Též se může projevit i krvácením do GIT či jen okultními ztrátami krve. Pokud se působky, které karcinoid produkuje (hlavně serotonin, histamin, noradrenalin a jiné) dostanou do krve, podmiňuje to vznik karcinoidového syndromu.
Karcinoidový syndrom[upravit | editovat zdroj]
Mezi klinické projevy karcinoidu patří:
- flush – záchvatovité zarudnutí obličeje, krku a horní poloviny hrudníku (vazodilatace);
- průjmy – zvýšená motilita střev;
- astmatické záchvaty – bronchospazmy;
- ztluštění trikuspidální a pulmonální chlopně – účinek serotoninu přímo na endokard, jediný případ, kdy jsou primárně postiženy chlopně pravého srdce, na rozdíl od revmatické endokarditidy nejsou kalcifikace, vzniká kombinovaná vada (trikuspidalis – hlavně insuficience, pulmonalis – hlavně stenóza) – hypertrofie a dilatace pravé komory.
- vychudnutí svalstva
Lokalizace[upravit | editovat zdroj]
V GITu je karcinoid lokalizován nejčastěji v appendixu a ileu, méně v rektu, žaludku a tlustém střevě, je považován za nádor potenciálně maligní (vzhled benigního nádoru, ale může metastazovat), v rektu prakticky nemetastazuje, v žaludku od velikosti nad 1 cm, v appendixu nad 2 cm, metastázy do regionálních lymfatických uzlin a do jater.
Souhrnné video[upravit | editovat zdroj]
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Reference[upravit | editovat zdroj]
- PASTOR, Jan. Langenbeck's medical web page [online]. ©2010. [cit. 02-06-2010]. <http://langenbeck.webs.com>.