Jugulární oxymetrie
Saturace kyslíku v jugulárním bulbu (SvjO2) je odrazem globální cerebrální oxygenace, ev. perfúze v případě, že je monitorována krev v dominantním bulbu. Vybrat optimální stranu je však obtížné. Krev z kůry mozkové odtéká ze sinus sagitalis do pravého laterálního splavu, zatímco subkortikální oblasti jsou drénovány do levého laterálního splavu. Obecně platí, že průtok je větší v pravém jugulárním bulbu. Byla však zjištěna až 15% diference mezi saturací vpravo a vlevo. Stranu s větším průtokem určíme podle vzestupu nitrolebečního tlaku po manuální kompresi pravé či levé v. jugularis interna.
Postup zavedení katetru[upravit | editovat zdroj]
- Katetr zavádíme retrográdně na straně, kde při kompresi došlo k většímu vzestupu tlaku. Při fokálním poškození volíme stranu, kde je postižení mozku větší.
- Pacienta polohujeme tak, jako bychom zaváděli CVK cestou v. jugularis interna.
- Vpich vedeme ze stejného bodu, ale opačným směrem na processus mastoideus.
- Po zavedení katetru ho zasuneme až narazí, a poté asi o 1–1,5 cm povytáhneme.
- Polohu kontrolujeme RTG snímkem.
Použít můžeme klasické katetry k odběru jednotlivých vzorků krve (používáme co nejtenší katery – 4 Fr) nebo speciální katetry se dvěma optickými kanály pro měření kontinuální saturace bulbární krve. Je třeba speciální monitor pro sledování SvjO2.
Fyziologické hodnoty[upravit | editovat zdroj]
- Normální hodnoty SvjO2 se pohybují od 60 do 80 %.
- Hodnoty < 60 % indikují hypoperfúzi, naopak hodnoty > 80 % jsou známkou hyperémie nebo trvalého poškození mozkových buněk, které již nejsou schopny kyslík odebírat.
Identifikace stavu metabolismu[upravit | editovat zdroj]
K identifikaci stavu metabolismu mozku je proto vhodné ještě sledovat hladiny laktátu v krvi z jugulárního bulbu. I normální hodnoty saturace nemohou totiž vyloučit přítomnost mozkové hypoxie s ohledem na změny buněčného metabolismu při postižení mozkové tkáně.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Kardiopulmonální monitoring
- Monitoring v neurointenzivní péči
- Invazivní monitoring tlaku krve (pediatrie)
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
- HAVRÁNEK, Jiří: Ostatní monitoring.