Fórum:Vylepšení
Máte nápad na vylepšení WikiSkript? Klikněte na záložku Přidat téma a připište příspěvek na konec stránky. |
Ikonky[upravit | editovat zdroj]
Objevil jsem zajímavou stránku s volně použitelnými (GNU GPL licence) ikonkami: http://www.everaldo.com/crystal/. Možná by stálo za úvahu promyslet použití některých ikonek ve Wikiskriptech, neboť, odpusťte mi prosím to troufalé tvrzení, zřejmě nikdo z nás nebyl stvořen pro high-level icon art. Pakliže se tyto roztomilé umělecké výtvory nabízí zcela zdarma, byla by škoda toho nevyužít. Pročež dávám odkaz v plén a navzdory krví, potem a slzami prodchnutému období zkoušek vás prosím o zběsilou diskusi. --Slepi 01:46, 17. 6. 2009 (CEST)
- Mě se ty ikony líbí: je to dobráprofi práce, jsou názorné, jasé a sdělné. Považuji za užitečné využít práce, kterou již někdo vykonal.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 09:35, 18. 6. 2009 (CEST)
Řazení v kategoriích[upravit | editovat zdroj]
Bylo by prosím možno nastavit, aby se články v kategoriích řadily dle české abecedy (jde o písmena s diakritikou). Děkuji. --Petr Adam Dohnálek 21. 10. 2009, 14:54 (UTC)
- Vzhledem k tomu, že se tohle už několik let řeší na bugzille (https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=164) a ještě se to nevyřešilo, tak předpokládám, že se to jen tak nevyřeší ani tady. Maximálně se tam tak dá udělat šablonková navigace.--Juandev 1. 1. 2010, 18:48 (UTC)
Požadované články[upravit | editovat zdroj]
Zdravím všechny. Tak jsem se podíval na poslední status WikiSkript na Facebooku a myslím si, že by bylo dobré vytvořit i zde speciální prostor (nejlépe asi jako nové Fórum), kam by mohli uživatelé psát své návrhy na "požadované či potřebné" články. Přeci jen - ne každý má Facebook (nebo tam nebude chtít přispívat). Tady je to takové "poloanonymní" ☺
Blíží se zkouškové období a studenti se začnou shánět po studijních materiálech. Neříkám že budeme na požadované články reagovat my jako redakce (samozřejmě, dle času a možností můžeme), ale mohlo by to být dobré vodítko pro přispívající pedagogy (třeba na ÚBLG bych se zkusil domluvit, že by se primárně vytvořili - alespoň některé - články, které studenti potřebují/chtějí).
Co myslíte?
--Azrael (Antonín Šípek) 16. 12. 2009, 18:05 (UTC)
- Jsem určitě pro! Třeba dneska večer jsem měla chuť něčím přispět a nakonec pracuji na článku, který je červený mezi "žádanými" otázkami z patobiochemie a zároveň mne zajímá. Myslím, že autor má hned větší chuť tvořit, když ví, že si jeho článek vzápětí někdo rád přečte...--Valtameri 16. 12. 2009, 18:21 (UTC)
Nadpisy u vkládaných článků[upravit | editovat zdroj]
Bylo by vhodné, aby se úrovně všech nadpisů ve vkládaných článcích snížily pod úroveň místa, kam byly vloženy. Např. nadpis druhé úrovně, vložený pod nadpis druhé, by byl snížen na nadpis třetí úrovně, vložený pod nadpis třetí úrovně na nadpis úrovně čtvrté apod. --PAD 8. 1. 2010, 17:03 (UTC)
- Vznesl jsem dotaz na podpoře MediaWiki ([1]), zda to jde nějak zařídit, ale zatím jsem se nic nedozvěděl. --PAD 13. 1. 2010, 20:29 (UTC)
- Hm, mají tam robota, který maže staré příspěvky a očividně nefunguje správně. Tvé příklady s nadpisy v
<pre>
považuje za opravdové nadpisy a maže kus celého textu, který tak pozbývá smyslu. Pokoušel jsem se to vrátit zpět, ale robot je rychlejší a pravidelnější. Tady pomoc asi nenajdeme... --Slepi 28. 3. 2010, 13:46 (UTC)- Zkusil jsem o tuto vlastnost požádat ještě jinde, na stránkách bugzilla.wikimedia.org: požadavek 25583. --PAD 19. 10. 2010, 15:09 (CEST)
- Hm, mají tam robota, který maže staré příspěvky a očividně nefunguje správně. Tvé příklady s nadpisy v
Nápověda[upravit | editovat zdroj]
Během zevlování po internetu mě napadla myšlenka vytvořit metodou "printscreen to AVI" sérii videí s nápovědou, jak pracovat na WikiSkriptech (třeba uložených na YouTube a poté vložených zde). Využili bychom tak moderní technologie, zmatený redaktor by přesně viděl pohyby myší, které musí udělat, tlačítka, na která má kliknout a k tomu by byl slovní doprovod. Simulovalo (ale nenahrazovalo) by to tak současné instruktáže - nový uživatel by si mohl lehce zopakovat základní postupy. Jen málo lidí je totiž sžitých s počítačem natolik, aby byli ochotni se beze strachu učit metodou pokus-omyl, a naopak spousta lidí je příliš zaneprázdněna jinými činnostmi, než aby pročítali nápovědu. Krátká instruktážní videa by je mohla podpořit. Co Vy na to? Jinak přeji všem krásný, teplý a slunečný předjarní víkend ☺. --Slepi 6. 3. 2010, 09:42 (UTC)
- Výborný nápad! ☺ --Valtameri 6. 3. 2010, 18:54 (UTC)
- Neznám "printscreen to AVI", mám však Adobe Captivate, který je přesně k tomuto určený. Budete-li o něj stát, nějak zařídíme přístup k němu. Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 6. 3. 2010, 19:49 (UTC)
- Slovy "printscreen to avi" jsem chtěl jen neuměle přiblížit to, co umí můj freeware program CamStudio (záznam do avi, sledování myši, zvýraznění kurzoru). Kvalita jeho výstupu není nikterak oslňující, takže bude-li nápad videonápovědy shledán všeobecně zajímavým (a jeho realizace padne za trest na mou hlavu - čemuž se ovšem nebráním), vděčně přijmu Vaši šlechetnou nabídku a poprosím Vás o přístup k Adobe. Díky! --Slepi 6. 3. 2010, 20:42 (UTC)
- Ano, ano! To by se moc hodilo! Za vyzkoušení by možná stál i tenhle free nástroj: http://www.debugmode.com/wink/ Jinak Adobe Captivate je k dispozici a čeká na vás. Stavte se pro licenci. --CeSt 6. 3. 2010, 20:52 (UTC)
- I já myslím, že je to dobrý nápad, ale teprve uveřejnění takového návodu ukáže, zda jej uživatelé budou využívat či upřednostní textové rady. Jedině vyzkoušení nám dá odpověď --PAD 6. 3. 2010, 22:09 (UTC)
- Díky za info - Wink na pár prvních pohledů vypadá dobře, zkusím si s ním pohrát. Pokud se mi přestane líbit (a dostanu odvahu vydat se na výlet do katakomb OVT), půjdu poprosit o licenci ☺. --Slepi 9. 3. 2010, 13:31 (UTC)
Anketa[upravit | editovat zdroj]
Jen mě tak napadlo "pořídit" wikiskriptům nějakou malou anketní tabulku v levém sloupci. Mohla by se stát užitečnou ve směrech líbivosti wikiskript, spokojenosti s obsahem, návštěvností wikiskript studenty i širší veřejností... atd. Pokud je to nápad hloupý a zbytečný, pak se za něj omlouvám a budu přemýšlet v jiných rovinách, jak pozvednout WS ☺
- --Měsíček 19. 3. 2010, 21:21 (UTC)
- Já jsem pro, získali bychom tím nezaujatý pohled lidí mimo tým WikiSkript. Důležité by však bylo správné položení otázek, abychom získali výstupy, na které by se dalo dobře reagovat. --Nemekar 19. 3. 2010, 21:35 (UTC)
- Taky souhlasím. Naší snahou je lidi vtáhnout do interakce, zapojit je do tvorby světa kolem nich. Klinkutí na odpověď v anketě může být první krok ☺ --CeSt 19. 3. 2010, 21:40 (UTC)
Příslušnost k portálům[upravit | editovat zdroj]
Napadlo mě, jestli by nebylo vhodné do článků vkládat označení příslušnosti k jednotlivým portálům, tedy něco jako je na Wikipedii, i když mně se víc než české "placky" líbí např. francouzský systém [2]. Podle mě by to mohlo být užitečné především jako odkaz zpět na portál (jistě, tlačítko zpět funguje, ale...) a zároveň by to byla vhodná náhrada snahy kategorizovat všechny články do základních kategorií.--Formol 23. 3. 2010, 13:33 (UTC)
- Vážený pane doktore,
- děkuji Vám za živý zájem o WikiSkripta. Těší mě, že o nich přemýšlíte a přicházíte s návrhy na jejich zlepšení.
- Příslušnost každého článku k portálům se zobrazuje automaticky v levé liště - pokud článek je do některéhjo portálu zařazen, objeví se tam boxík Portály, zvlášť se ještě zobrazují zařazení do zkouškových otázek. Vkládání "povinných" šablon se z pragmatických důvodů snažíme omezovat, i tak jich je až dost. Pokud jde o kategorizaci, zatím ji považujeme za smysluplnou především kvůli spolupráci redaktorů z různých fakult. Jsem líný psát podrobnosri, ale pokud byste měl zájem, rád Vás s nimi někdy seznámím.
- Pokud byste měl zájem, rádi Vás přivítáme na "wikivíkendu", který se bude konat 16.-18. dubna v Jeseníku. Podrobnosti naleznete zde. Kdybyste chtěl přijet, neváhejte mě kontaktovat, zařídím Vám ubytování a další formality. Jste srdečně zván.
- Se srdečným pozdravem--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 23. 3. 2010, 14:24 (UTC)
- Děkuji za vysvětlení, ten odkaz jsem přehlédl; asi malinko postižení z Wikipedie. Wikivíkendu se bohužel nemohu zúčastnit. --Formol 2. 4. 2010, 17:24 (UTC)
Udělátko na citace[upravit | editovat zdroj]
Pokud by se někomu hodilo, spáchal jsem takové malé udělátko, kterému se předhodí pmid (PubMed unique identifier) a které vyplivne vyplněnou citační šablonu pro Wikipedii a WikiSkripta. Je v PHP, takže online je např. na mém webu, pokud by někdo chtěl zdrojový kód (k vylepšení je hodně věcí), stačí napsat--Formol 12. 8. 2010, 15:12 (UTC)
- Díky, zrovna na rozšíření možnotí citací pracuji a takové udělátko by se hodilo. Původně jsem měl na mysli jinou formu udělátka – tj. že bych získal XML údaje z PubMedu a JavaScriptem je vložil do formuláře současného udělátka Citace pro další možnost editace. Přímé vložení šablony by ale ulehčilo práci na straně klienta (kde přece jen JavaScript zabírá určitou část procesoru a paměti). Pošlu vám mail a pokud byste souhlasil, trochu bych kód upravil (ještě obsahuje mouchy např. v názvech parametrů šablony {{Citace}}) a využil pro WikiSkripta. Rozhodně ale předem mnohokrát děkuji! --Slepi 13. 8. 2010, 16:05 (UTC)
- Odkaz na zip jsem Vám zaslal na mail, chyby průběžně opravuji, takže budu vděčný za jakýkoliv odhalený bug.--Formol 15. 8. 2010, 19:58 (UTC)
Interwiki[upravit | editovat zdroj]
Bylo by možné přidat podporu interwiki pro odkazování na Wikipedii? --PAD 14. 10. 2010, 15:14 (CEST)
- Mě interwiki do WP funguje: do anglické verze přes zkratku w:, do české w:cs: (např. w:cs:Spektrofotometrie). Zdravím-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 10. 2010, 15:21 (CEST)
- Aha, zadával jsem odkaz ve špatném tvaru. Děkuji. --PAD 14. 10. 2010, 15:32 (CEST)
- A k tomu špatně pochopil odpověď. Jde mi o odkazování na obdobný článek na Wikipediích (odkazy se ve Wikipedii zobrazují na liště vlevo). Je možné něco podobného? --PAD 21. 10. 2010, 16:15 (CEST)
- Technicky to možné je, je však otázkou, jestli by to situaci zpřehlednilo nebo znepřehlednilo ☺ Přece jen jsou cílové skupiny různé - to je k širší diskusi. Dosud se počítalo s tím, že pokud by narostl provoz na WL, budou tímto způsobem propojena WS a WL.-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 29. 10. 2010, 10:51 (CEST)
- A k tomu špatně pochopil odpověď. Jde mi o odkazování na obdobný článek na Wikipediích (odkazy se ve Wikipedii zobrazují na liště vlevo). Je možné něco podobného? --PAD 21. 10. 2010, 16:15 (CEST)
- Aha, zadával jsem odkaz ve špatném tvaru. Děkuji. --PAD 14. 10. 2010, 15:32 (CEST)
- Mě interwiki do WP funguje: do anglické verze přes zkratku w:, do české w:cs: (např. w:cs:Spektrofotometrie). Zdravím-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 14. 10. 2010, 15:21 (CEST)
Konkrétní pomoc při tvorbě článků[upravit | editovat zdroj]
Nebylo by vhodné pořídit si alternativu seznamu recenzentů z Wikipedie? Tedy ne že bych pomýšlel na nějaké recenzování, ale seznam nebo třeba kategorizace uživatelů ochotných pomoci při tvorbě článků z konkrétního oboru nebo s konkrétní technickou záležitostí by mohl začínajícím autorům pomoci. A pokud už tu něco takového je, nebylo by vhodné umístit odkaz do vítací šablony, aby byl abych tak řekl na očích?--Formol 28. 10. 2010, 22:50 (CEST)
- Děkujeme za námět, určitě se jím budeme ještě podrobněji zabývat. V zásadě se ale snažíme v tomto směru volit jinou strategii: rádi bychom, aby začínajícím autorům pomohla redakce automaticky (bez toho, že by autor musel o pomoc žádat) na základě strážení. Přitom se snažíme nastavit komunikaci uvnitř redakce tak, aby pomoc byla velmi rychlá a přitom fundovaná. Pokud je přesto potřeba o pomoc požádat, vždy funguje redakční mail, který vede do otrs a o nové zprávě se dozví vždy několik správců, takže řešení se rozbíhá rychleji, než při žádosti poslané jedinému člověku.
- V současné době se pracuje na změnách vítací šablony (dle zpětné vazby od nových uživatelů je stávající moc dlouhá), určitě budeme myslet i na uvedení kontaktů. Vaše připomínka je pro nás v tuto chvíli velmi cenná.
- S přáním příjemného víkendu-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 29. 10. 2010, 10:49 (CEST)
HTTPS[upravit | editovat zdroj]
Dobrý den. Jsem přesvědčen, že je nejvyšší čas na přechod na HTTPS, tedy šifrované spojení mezi klientem a serverem. Dnes jej používá i Wikipedie samotná a vzhledem k tomu, že se někteří uživatelé na WikiSkriptech přihlašují (a tím pádem odesílají své heslo - nyní nezabezpečeně), je HTTPS opravdu potřeba. Navíc začínají prohlížeče varovat před přihlašováním na stránkách, které šifrování nepoužívají: Chrome: https://developers.google.com/web/updates/2016/10/avoid-not-secure-warn, Firefox: https://support.mozilla.org/t5/Protect-your-privacy/Insecure-password-warning-in-Firefox/ta-p/27861. Předem děkuji!