Fórum:Obecné

Z WikiSkript

Circle-question.svg

Na tomto místě můžete umístit jakoukoli obecnou připomínku k Wikiskriptům. Klikněte na záložku editovat (+) nahoře a připište příspěvek na konec stránky.


Hodnocení předmětů[upravit | editovat zdroj]

Zdravím, tento rok som absolvovala jeden skvelý voliteľný predmet, ktorý ale nie je veľmi známy medzi študentmi (mohol byť vyučovaný už tretí rok, ale tento rok sa konal prvýkrát a aj to sme tam boli len traja), tak som hľadala nejaké miesto, kde by som mohla dať svoje hodnotenie (okrem SISu, kde to aj tak nikto nevidí) a nič som nenašla. Nedalo by sa niečo také vymyslieť napr. v rámci existujúceho "Průvodce studiem"? Pri každom predmete/PVP by mohli byť aj hodnotenia a človek by si tak mohol vyberať aj na základe niečoho iného než len náročnosti a počtu kreditov... Alebo niečo také už existuje, len som to doposiaľ neobjavila?

Vážená kolegyně,
děkujeme za zaslaný dotaz a hlavně za Vaši snahu předat své zkušenosti dalším kolegům. Místo pro hodnocení PVP již ve WikiSkriptech máme a je dostupné z průvodce studiem - položka Volitelné předměty pro všechny ročníky. Pokud by Vám připadalo komplikované přidávat nový odkaz do tabulky s předměty, vytvořte, prosím, stránku o předmětu (můžete se inspirovat některou již vytvořenou), která se bude jmenovat "Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/název_předmětu" a napište nám - o ostatní se rádi postaráme.
Děkujeme a přejeme Vám, aby Vám WikiSkripta byla užitečná --Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 10. 6. 2014, 13:39 (CEST)

Prezentace WikiSkript na stránkách 1. LF a nejen tam[upravit | editovat zdroj]

Ačkoliv jsem fandou wikiskript, jsem znechucen a nelíbí se mi, kterak wikikandidáti prezentují sebe na těchto stránkách. Je to nevhodné, nespravedlivé a nesprávné, se na těchto stránkách prezentovat. Palec dolů! --78.128.161.40 30. 11. 2010, 09:46 (CET)

Děkujeme Vám za názor. Musím říci, že jsme sami zvažovali, zda prezentaci na hlavní stránku umisťovat. Vzhledem k tomu, že zásadním důvodem, proč kandidujeme do AS, je, abychom napomáhali běhu tohoto mezifakultního projektu na 1. LF UK (což nemusí být až taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát), a tedy cíle kandidatury jsou jednoznačně spojené s chodem a dalším osudem WS, považujeme prezentaci zde za regulérní. Ostatně na stránkách WS se prezentují i další kadidáti. Velmi rád s Vámi celou věc proberu podrobně, vyslechnu Váš názor a vysvětlím naše stanovisko – máte-li zájem, ozvěte se. Přeji příjemný den--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 30. 11. 2010, 10:35 (CET)
WikiSkripta vytvořila prostor k prezentaci všem kandidátům voleb od AS 1.LF UK, kteří jsou aktivními přispěvateli WikiSkript. WikiSkripta podporují lidi, kteří svou ochotu obětavě pracovat pro ostatní osvědčili v praxi. --CeSt2.jpg RNDr. Čestmír Štuka, MBA -- redakce WikiSkript 30. 11. 2010, 11:49 (CET)

Informace o WikiSkriptech[upravit | editovat zdroj]

→ vlákno přesunuto z Fórum:Úkoly pro správce.

Myslím si, že by bylo záhodno aktualizovat informace o Wikiskriptech na stránkách 1. LF UK (např. můj vyhledáváč dává heslo Hardy-Weinbergova rovnováha z WikiSkript na první místo:) včetně aktualizace loga. Nevím ale na koho se obrátit. A také bychom se měli společně domluvit, jak chceme WS prezentovat. Těším se na Vaše nápady a návrhy. S pozdravem--Valtameri 18. 12. 2009, 12:24 (UTC)

(…)

Zdravím! Prezentace WikiSkript na stránkách fakulty je zcela v naší kompetenci (zatím skrze mne CeSt a dál pak jak je popsáno dole). Původní podoba prezentace odpovídala době vzniku a aktuálnému „naladění“ vedení. Takže je určitě čas článek přepsat. Zkusím to udělat, jen mě mrzí, že fakultní web není wiki a nepůjde přímo využít vašich korekcí pro vyčištění textu. Takže prosím – udělám dnes večer základ a vložím kopii textu sem. Podle vašich úprav pak upravím text na webu fakulty.

  • Otevírá se tu ale další možnost ☺ využít pro propagaci WikiSkript chlívek na fakultním webu a krmit ho novinkami a osvětou. Jako základ by měla být nějaká osvěta (např. příspěvek Tomáše Sokola na konferenci o Wikipedii) aby pedagogové nereagovali alergicky, když najdou na wiki něco nesprávně, viz nedávný případ.

Shrnuto – na fakultním webu je chlívek WikiSkripta a pokud se této věci někdo ujme, dostane přístup a práva redaktorů k tomuto chlívku. --CeSt 21. 12. 2009, 16:50 (UTC)

(…)

Pro rozvíření stojatých vod propagace a pageranku WikiSkript jsem zaregistroval odkazy do následujících katalogů:

Během pár týdnů by se tam odkazy měly objevit. Jako „odpadní“ e-mailovou adresu jsem, nevěda si jinak rady, použil WikiSkripta@gmail.com (Gmail zřejmě nejlépe bojuje se spamem, heslo na požádání předám takřka komukoli). --Slepi 23. 1. 2010, 20:46 (UTC)

Text na fakultní web[upravit | editovat zdroj]

Logo 8g05.png

WikiSkripta vám pomáhají

Naše fakulta vytvořila pro síť lékařských fakult MEFANET nástroj pro kooperativní tvorbu výukových materiálů: WikiSkripta. Jde o projekt založený na technologii wiki, který Vám umožňuje podílet se na tvorbě výukových materiálů a spolupracovat s ostatními studenty a pedagogy. Tím je zajištěna aktuálnost i bezkonkurenční rychlost vzniku nových článků. WikiSkripta také nezřídka mohou nahradit chybějící výukovou literaturu v některých oborech medicíny.

Aby informace na WikiSkriptech byly důvěryhodné, jsou články postupně upravovány redakcí a kontrolovány odborníky z lékařských fakult.

WikiSkripta se již teď stávají vyhledávaným zdrojem informací! Na WikiSkriptech vzniklo během prvního roku jejich existence více než 1000 článků z nejrůznějších oblastí medicíny. Ve vyhledávačích (např. Google) se ve výsledcích hledání lékařských témat objevují WikiSkripta na předních místech.

Vaše příspěvky a podněty jsou vítány! WikiSkripta naleznete na adrese https://www.wikiskripta.eu/.

Interwiki[upravit | editovat zdroj]

Zdravím! nabízí se otázka - je možné na Wikiskriptech tímto způsobem uchopit nějaké téma?--Radius 27. 3. 2010, 19:21 (UTC) Stejnou otázku jsem nedávno řešil se Schp44s (a nemám v tom úplně jasno). Prosím, rozšiřte tuto diskusi na Fórum:Obecné. Můj názor, který nebudiž brán coby směrodatný: principiálně to možné je, nutno ovšem s takovým řešením šetřit. Pokusím se shrnout argumenty pro a proti, které mě napadají: Pro čtenář poměrně rychle najde aspoň nějaký zdroj informací je to lepší, než dávat interwiki přímo do článku (vypadá totiž jako vnitřní odkaz - až na nepatrně jinou barvu, čehož si všimne jen zasvěcenec), přitom vede "ven" a na méně cílené články Proti odkaz na pahýl je modrý a čtenář tak v marné naději hledá další informace, kterých najde málo; bude-li takových situací hodně, otráví jej to nikdo není stimulován k vytvoření nového, cíleného článku (červený odkaz, seznam žádaných článků...) Navrhuji řešit takto: Používat téměř prázdný pahýl s interwiki výběrově, tj. v situacích, kdy je článek ve WP opravdu kvalitní. Pokud by interwiki vedlo jen na nepříliš užitečný pahýl ve WP, raději takové řešení nezakládat. Analogicky řešit situace, kdy se váhá o vytvoření pahýlu ve WS, z nějž by vedl odkaz na jiný externí zdroj než WP. Děkuji za téma k zamyšlení, těším se na Vaše komentáře.--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 27. 3. 2010, 19:47 (UTC)

Zdravím… nad nad stránkou Cortiho orgán mě napadlo, esli je možné takto nějakou stránku na Wikiskrpitech takto uchopit. Tu odkazuji na diskusi, kde už problém rozvedl Dr. Vejražka. Zde pak přidávám svůj názor:

Pro: poměrně jednoduchý způsob, jak dostat na WikiSkripta- v podobném designu a formě

Proti:

  • redakce přirozeně ztrácí kontrolu nad takovými články
  • linky z takto odkazovaných stránek odkazují přirozeně už jen v rámci Wikipedie, takže z uživatele Wikiskript se stává uživatel bývalý.

Přemýšlím nad tím, asi 5 minut, takže jen tak nastřeluju… --Radius 27. 3. 2010, 21:25 (UTC)

Jsem rozhodně proti. WikiSkripta obsahují odborné texty určené pro mediky apod., Wikipedie je všeobecná encyklopedie. Pokud zadám ve WikiSkriptech nějaký termín, očekávám odborný článek, kdybych chtěla článek „pro laiky“, budu ho hledat jinde…
Navíc mi nepřijde vhodný text „více najdete…“ když v článku jiná informace není – správnější by bylo „článek na toto téma ve WS zatím neexistuje, ale můžete si jej přečíst např. ve WP“. Každopádně to nepovažuji za jakkoli obohacující informaci, ptž když článek/heslo nenajdu ve WS, vygůglím si ho jinde.
Další nevýhodou je, že článek/heslo se automaticky přestane zobrazovat v žádaných článcích.
S pozdravem --Valtameri 28. 3. 2010, 19:03 (UTC)

Postgraduální texty[upravit | editovat zdroj]

Myslím si, že toto médium nedozrálo do podoby smysluplné pro prezentaci materiálů pro použití pro postgraduální výuku. To co jsem tady četl je naprosto nedostatečné, jde spíše o záznam jakýchsi výpisků o danném tématu. Pro seriozní práci nepoužitelné. Vypracovat hodnotný článek pro postgraduálního lékaře/studenta v medicíně je velmi náročný úkol, jehož smysluplnost je velmi problematická vzhledem k všeobecné dostupnosti detailních informací a studijních materiálů v nejrůznější podobě. --Ruda Černý

Vážený pane doktore,
WikiSkripta jsou prostředí, médium. Tento způsob kolektivní tvorby výukových materiálů je technologicky natolik výhodný, že se podle nás prostě prosadí, podobně, jako se prosadila Wikipedie. WikiSkripta jsou ovšem (a téměř výhradně) zaměřena pregraduálně. I když právě ve vašem oboru (neurologii) obsahují i postgraduální texty. Budeme rádi, když se vyjádříte (i kriticky) k jednotlivým článkům. Nejlepším místem pro to je diskuse u článku. Děkujeme Vám za Váš názor a těšíme se na případnou spolupráci. --RNDr. Čestmír Štuka 23. 7. 2010, 09:15 (UTC)
Vážený pane doktore,
velmi děkujeme za Vaši připomínku. WikiSkripta jsou primárně určena pro pregraduální vzdělávání, i když mají prostor i pro PGS materály. Jsme si vědomi potřeby texty ve WikiSkriptech neustále zkvalitňovat a budeme velmi vděční za jakoukoliv pomoc v tomto směru.
Každopádně přivítáme veškeré Vaše opravy a úpravy dosavadních článků nebo poznámky k nim. S poděkováním a pozdravem--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 23. 7. 2010, 20:49 (UTC)

Tak když je Google Wave…[upravit | editovat zdroj]

Tak když je Google Wave, tak jsem zrušil IRC místnost, kdyby ji někdo hledal.-- 5. 4. 2011, 10:32 (CEST)

Tradiční a alternativní medicína[upravit | editovat zdroj]

Chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějaký jednotný postoj k obsahu článků dotýkajících se oblasti alternativní medicíny? Náhodou jsem narazil na text Léčba pomocí laseru a zvědavě (a cíleně) jsem nastřelil na text Akupunktura a byl jsem poněkud překvapen celkovým vyzněním. Bylo by vhodné/žádoucí nebo naopak nevhodné/nežádoucí do takových textů zasahovat např. odstavcem Kritika nebo třeba neutrálněji znějícím odstavcem Výzkum, ve kterém by byl čtenář-medik upozorněn na pochybnosti kolem biologického substrátu a na absenci silných klinických důkazů efektivity. Na jedné straně je zde riziko to, že WikiSkripta vlastně takové postupy "legtimizují", na druhé straně je riziko, že by se mohla WikiSkripta změnit v "bojiště" mezi racionálními skeptiky na straně jedné (reprezentované třeba mnou) a příznivci řady tzv. alternativních postupů (některé obory vykazují k nejrůznějším praktikám alternativní medicíny velkou afinitu).--Formol 6. 9. 2011, 16:35 (CEST)

Milý kolego, možná Vás zklamu, ale zatím volíme spíše strategii "watch and wait". Dokud zveřejněné názory zásadně nevybočují - nebo dokonce odpovídají "doktrínám" odborných společností ČLS JEP, recenzovaným publikacím atd., necháváme je přirozenému vývoji. I když s určitou obavou. Maximálně opatrně korigujeme směrem k neutrálnímu stanovisku. Razantnější změny by mohly vést k nepříjemnému editačnímu sporu, který obvykle jednak situaci neřeší, jednak rychle vytíží mnoho lidí. Tím nechci říci, že by nebylo možné na pochybnosti upozornit - ba naopak je to žádoucí, opět s maximální snahou o nezaujatý pohled. Takže: chcete-li zasahovat, můžete. Snažte se při tom být "nad věcí". Může se dokonce stát, že Vaše zásahy bude korigovat někdo z redaktorů a bude jim brousit hrany - prosím, nemějte nám to za zlé, skutečně se trochu bojíme editačních válek, k jejichž zastavení by bylo potřeba použít "hrubé síly" v podobě revertů, bloků, zámků a podobných zásahů administrátorů.--Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 7. 9. 2011, 18:47 (CEST)
Milý pane kolego, žádné zklamání to rozhodně není. Za problém bych to pokládal až v případě, že by se vývoj ubíral směrem obdobným řadě menších Wikipedií, tedy směrem k pádu do nepokryté propagace. Pouze mě zajímalo, zda existuje nějaké stanovisko toto zakazující nebo odesílající do samostatného článku - výhledově bych totiž takový kritický odstavec zejména u softlaseru a magnetoterapie napsal, protože takové znalosti jsou na biofyzice požadovány. Přitom chápu, že u kolegů např. z oboru fyzikální medicíny se to nemusí setkat zrovna s pochopením, takže se rozhodně zdržím jakýchkoliv komentářů, kterých se čistě v kruhu biofyzikálním dopouštějí naši profesoři.--Formol 7. 9. 2011, 19:30 (CEST)

typy zlomenin[upravit | editovat zdroj]

Dobry den na strance typy zlomenin na RTG patol. zlomeniny humeru je po zvetseni videt jmeno a rodne cislo pacietnky a nemocnice, kde to bylo porizeno, asi by bylo lepis vymazat. Zdravim Tavlaridis