Fórum:Nová podoba VP v SIS

Z WikiSkript

Úvodní informace[upravit | editovat zdroj]

  • doplnit odkaz do průvodce studiem, kde na stránce předmětu budou upřesněny detaily a i sepsané semináře přímo i s tématickým obsahem

Anotace[upravit | editovat zdroj]

Předmět poskytuje podporu studentům, kteří se podílejí na zpracování odborných materiálů publikovaných ve WikiSkriptech, popřípadě se k této práci chtějí nově připojit. Účast na tomto volitelném předmětu umožní za práci na výukových materiálech získat i odpovídající kreditové hodnocení, není však podmínkou pro samotnou práci na WikiSkriptech - zájemci jsou zváni k účasti i mimo formální vedení. V rámci předmětu se studenti podílejí na redakčním zpracování medicínských výukových materiálů na stránkách http://www.wikiskripta.eu. Součástí výuky jsou povinné workshopy a semináře, individuální konzultace a samostatná práce. Účastníci se naučí zpracovávat odborný biomedicínský text. Nevyžaduje se předchozí znalost prostředí WikiSkript ani technické dovednosti. Předmět lze zapisovat opakovaně.

Cíl předmětu[upravit | editovat zdroj]

V rámci předmětu studenti získají základní znalosti a dovednosti potřebné pro zpracování odborného a didaktického textu. Seznámí se se specifiky publikování v otevřených prostředích. Mimo jiné se naučí pracovat s bibliografickými databázemi, zpracovávat bibliografické citace, základy redakčního zpracování rukopisu a práce s odbornou recenzí. Předmět prohlubuje měkké dovednosti v oblasti týmové spolupráce.

Témata (sylabus)[upravit | editovat zdroj]

Zpracování odborného biomedicínského textu. Typografická a pravopisná úprava textu, normy pro úpravu písemností. Autorské právo, svobodné licence, licenční systémy Creative Commons. Ochrana osobních údajů, profesionalismus na síti. Ochrana před plagiátorstvím, ochrana autorských práv. Vyhledávání informací, posuzování jejich validity. Medicína založená na důkazech. Práce s doporučeními odborných společností, expertními názory. Zpracování korektur a recenzí. Bibliografická citace. Práce s odbornou ilustrací. Didaktika psaného textu. Čtivost odborného textu, čtenářská atraktivita. Zásady komunikace se čtenáři a autory. Struktura WikiSkript. Bezpečnost otevřených projektů, principy měkké bezpečnosti


Metody výuky[upravit | editovat zdroj]

Předmět je založen na aktivních formách výuky. Sestává z workshopů a seminářů a především pak na individuálním vedení formou konzultací. Na výuce se podílejí pokročilejší studenti. Na začátku semestru proběhne povinný workshop pro všechny zapsané studenty (lze si vybrat jeden ze dvou termínů). Další workshopy a semináře probíhají nepravidelně, jejich témata, data a časy konání se vyhlašují průběžně během semestru. Na konci třetího týdne semestru se koná víkendové školení ("wikivíkend"). Individuální vedení poskytují především pokročilejší studenti ("tutoři"), a to jednak formou elektronické komunikace, jednak formou osobních konzultací. Účastníci předmětu mají k dispozici studijní materiály v podobě nápovědy a instruktážního videa.

Podmínky zakončení předmětu[upravit | editovat zdroj]

Studenti, kteří mají předmět zapsaný poprvé, musí zvládnout základy zpracování odborného textu. V prostředí WikiSkript se požaduje, aby dokázali zpracovat běžný článek z hlediska všech parametrů tzv. redakční šablony. Vyžaduje se 15 hodin vlastní redakční práce v prostředí WikiSkript.

Je třeba v průběhu semestru komunikovat s přiděleným tutorem, který frekventanta kurzu vede a poskytuje mu potřebné materiály.

Vyžaduje se účast na

  1. úvodním workshopu,
  2. víkendovém školení (wikivíkendu) a nejméně jednom dalším workshopu nebo semináři,
nebo
nejméně třech dalších workshopech či seminářích.


Studenti, kteří mají předmět zapsaný po druhé, mají zvládnout základy medicíny založené na důkazech. V prostředí WikiSkript se vyžaduje, aby kromě běžného redakčního zpracování několika článků dokázali kriticky zhodnotit obsažené informace, zkontrolovat je proti dostupné literatuře a doplnit odpovídající odkazy (především tzv. "refováním"). Rozsah vlastní práce musí odpovídat alespoň 15 hodinám za semestr.

Vyžaduje se účast

  1. při vedení úvodního workshopu,
  2. na víkendovém školení (wikivíkendu),
nebo
nejméně na dvou dalších workshopech či seminářích.



Studenti, kteří mají předmět zapsaný po třetí a víceré, se podílejí na pokročilém zpracování článků WikiSkript a sami vedou začínající redaktory. Pro získání zápočtu se vyžaduje, aby prováděli činnosti potřebné pro zlepšování uspořádanosti WikiSkript a vyváženosti publikovaných textů. Rozsah vlastní práce musí odpovídat alespoň 15 hodinám za semestr. Dále se vyžaduje

  1. podíl na vedení úvodního workshopu,
  2. aktivní účast na wikivíkendu
nebo
příprava jednoho dalšího workshopu nebo semináře WikiSkript."


Studijní opory[upravit | editovat zdroj]

  • wikivideo
  • nápověda
  • kontakty

Odkazy[upravit | editovat zdroj]