Fórum:40. WikiVíkend/zápis

Z WikiSkript

https://cunicz-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/68658305_cuni_cz/EWj-dxA_zLxBova5NNd-rWkBC9tnj3Ey--1cFrP_SLGI0w?e=s610l5

Pátek[upravit | editovat zdroj]

Proběhla seznamovací hra a vědomostní soutěž, níž vyhrála skupina "Žížaly".

Deli přednesla návrh nového maskota a redakční uniformy.

Začali jsme s redakčním tréninkem.

Sobota 25.3.[upravit | editovat zdroj]

Krátký redakční trénink a nastavení uživatelského prostředí pro nováčky.

Nápověda není aktuální - screenshoty jsou potřeba obnovit.

Vrejlek – na iPadu mu nejde vypnout levé menu. Na notebooku se při zmenšení stránky přepne levé menu na hamburgerové. Na iPadu to tak nefunguje – menu zůstává a neumožňuje roztažení textu na celou obrazovku. CeSt žádá Slepiho o identifikaci problému.

Článek Krvácení je příliš puntíkatý. Někdo by ho měl přepracovat.

Redakční trénink.

Byl upraven článek:

Leukostáza. Jeho základ je v pořádku, ale provedení bude vyžadovat ještě další skupinovou práci.

Krvácení. Informace v něm obsažené jsou důležité, ale článek sám o sobě je jen obtížně použitelný. Bude vyžadovat velké množství skupinové práce.

Plicní ventilace – perfuze. Text je typograficky nevhodný, obtížně čitelný, bez obrázků, špatně pojmenovaný. Název byl na místě vyřešen. Typografie bude vyžadovat další skupinou práci.

Zásady chirurgické léčby v onkologii. Název patrně vychází z názvu zkouškové otázky - takto je však článek nevyhledatelný a je třeba to opravit. Kromě typografické hrůzy obsahuje článek i chybné informace. Bude vyžadovat spoustu další skupinové práce.

Ukázali jsme si, jak se pracuje s redakční šablonou.

Jaký bude osud zeleného zaškrtnutí (fajfky) u článků zkontrolovaných učitelem. Někteří ho vnímají jako záruku kvality článku, jiné to odrazuje od jeho vylepšování.

Dean – tabulka veličin koncentrací není přehledná.

Patrolování /strážení- automatické rozlišování přispěvatelů a další ruční kontrola nových příspěvků a přispěvatelů. Máme nový nástroj “Hromadné ověření editací”. V případě vandalismu lze použít tzv. “rychlého revertu”, kterým se vrátí editace uživatele do původního stavu. -tímto způsobem lze vrátiti vícero editací v řadě. Dále je třeba zkontrolovat přítomnost osobních údajů a za pomoci správce tyto editace trvale odstranit. Je na místě vandala i zablokovat - většinou na cca týden, abychom neblokovali IP adresu na dlouhou dobu pro případ, že by to byla např. studovna. Těm, kteří pouze nevhodně experimentují se vloží na diskusní stránku šablona “vandalismus anonym”, aby další, kteří budou jeho editace patrolovat na první pohled viděli, že se jedná o potenciálně problematického uživatele.

Novými správkyněmi byly jmenovány: Anna Volfová, Lucie Kopecká, Michaela Hrušková a Viktorie Koberová.

Svoje pozdravy on-line přednesli: David Novotný, Jakub Žiak, Michaela Zatřepálková (Kostelná).

Virtuální mikroskop – je potřeba ve většině snímků doplnit šipky a anotace. Šipky nadále zůstanou ve formě šipek nebo teček. Kreslení není programátorsky schůdné.

V rámci portálu Histologie je v sekci Virtuální mikroskop seznam preparátů. Měla by se vytvořit V šabloně {{Mikroskop}} musí býti zadán alespoň jeden prostý parametr..

Zatím máme k dispozici několik atlasů histologických preparátů, které obsahují obrázky ve velmi různé kvalitě. V dlouhodobém horizontu by bylo užitečné získat preparáty v profesionální kvalitě.

Ondra Dubina představil procvičování z patofyziologie. Občas se v otázkách/odpovědích objevují chyby (pravopisné i faktické) a jako nejefektivnější se jeví vytvoření šablony K této otázce je připomínka v diskusi. a přidání redakční šablony k blokům otázek, aby byl přehled v tom, které sekce jsou už zkontrolované.

Neděle[upravit | editovat zdroj]

Redakční trénink. Udržujte text tak srozumitelný jak to jen jde. V rámci redakčního tréninku pokračovaly skupiny v práci na článcích. Po těchto zásazích doznaly články výrazného posunu k lepšímu, ale ještě na nich spousta práce zbývá. Poznámka: Jak si udržet pozornost při přednášce: https://www.youtube.com/watch?v=b2EENUVPc9A

Víceúrovňové seznamy jsou v tuto chvíli ve všech úrovních značené číslicemi. Požádat Slepiho o přeprogramování, aby číslice zůstaly pro první úroveň, pro druhou úroveň pak byl vybrána malá latinská písmena (?).

Termín letního WW byl stanoven na 9.-11.6. 2023

WikiLectures – u stávajících přispěvatelů (překladatelů) je jejich motivace pragmatická a po dosažení objemu potřebného pro zápočet nemají motivaci pokračovat. Zatím není vytvořená komunita, ale Andyra na tom usilovně pracuje.

Je třeba revokovat licenci WikiLectures a sjednotit ji s licencí WikiSkript. Články přidané pod původní licencí by bylo lze smazat, protože jsou už zastaralé a přežité.

Ve WikiLectures nemají uživatelská pískoviště. Byl osloven JM a PK aby je pomohli přidat. Admini WS mohou pomoci s doplněním vnitřní infrastruktury WL, šablon atp

Rektorský sportovní den (10.5) by bylo fajn uspořádat zase nějakou turistickou akci. Aleš navrhuje 4 pražské póly, Jirka navrhuje výlet do Plzně, nebo pivovar Lobeč. Čestmír diskutoval výlet na Ranou, a zapomněl navrhnout výlet na lomy Amerika (slanění do Pustého lomu?, koupání v Malé Americe?).

Semináře Diskutovala se možnost obnovit tradici seminářů. Anežka vytvoří stránku se seznamy témat a oslovíme správce a adminy, aby se témat ujali, prošli k tomu nápovědu a zaktualizovat ji.

Anička navrhuje seminář Šablony. Pro podobné akce jsou preferovány méně formální prostory s možností promítání.

Komunikační platforma

  • Slack - pěkné, ale v neplacené verzi uložení jen na 3 měsíce. Placená verze poměrně drahá.
  • Teamsy - uživatelé v roli "host" mají omezené možnosti.
  • Loop Téměř jako Wave, ale nad některými doménami nejde spustit.

Napiš 40 řádků o wikivíkendu do Jedničky[upravit | editovat zdroj]

„Hele, co vy na těch wikivíkendech děláte?“ zeptal se mě Tomáš.

„Já nevím, to se dá těžko vysvětlit, to musíš asi zažít…“ odpověděl jsem.

„A chlastáte tam?“ nedal se odbýt.

Když jsem se s Tomášem bavil o orlickoústeckém wikivíkendu, nedokázal jsem mu pořádně vysvětlit, o co jde, a tak mám pocit, že mu dlužím odpověď.

Čtyřicátý wikivíkend připadl na poslední březnový víkend. Potkali jsme se v pátek na Hlavním nádraží v Praze a vyrazili do Třeboně rychlíkem. Na cestu jsem si koupil dvě plzně a vypil je už před Benešovem. Od té doby cesta utíkala, jak kdybychom nejeli se společností Českých drah.

Martin Vejražka, který wikivíkendy organizuje, nám sice dal instrukce, jaké místenky si koupit, chceme-li jet společně, kde čekat a kam nastoupit, a dokonce i jel s námi, přesto se někomu povedlo vystoupit o zastávku dřív.

Vždycky bydlíme v hotelu, který ač vysoutěžen, nám dokáže nabídnout přiměřenou stravu, dostatek prostoru pro práci a silnou elektrickou síť pro veškerou techniku. Tentokrát padl los na malý hotel Myslivna v centru Třeboně, kousek od malebného náměstí, obklopený historickými budovami. Brzy se ukázalo, že tu mimo jiné moc dobře vaří a že točí místní jedenáctku Regent.

Po večeři a poté, co jsme se „zabydleli“ ve společné místnosti, vyhlásil Martin soutěž Wikithon. Splnit za víkend čtyřicet úkolů se symbolickou číslovkou 40: udělat 40 kliků, provést 40 editací, vyřešit 40 černých puntíků, udělat 40 dřepů, vypít 40 káv, dát si 40minutového šlofíka atd. Většina úkolů byla pracovních a měla motivovat účastníky k práci na WikiSkriptech. Ihned odstartovala frenetická aktivita a množství editací začalo raketově růst. Byl to ale první večer a já si na pokoji nechal notebook, takže jsem začal testovat, kolik Regentů zvládnu před spaním.

Druhý den dopoledne jsme se věnovali dalším úkolům Wikithonu. Martin je postupně vysvětloval, protože třeba pod zadáními „Oprav 40 MKN-10“ nebo „Přidej 40 HVLP“ si málokdo uměl něco představit.

Po obědě jsme šli do Zámecké lékárny na hodinovou prohlídku zaměřenou na život a dobu Petra Voka. V období renesance platil za bonvivána a jednoho z nejbohatších šlechticů. Jeho život by se dle průvodkyně dal shrnout do třech slov: Víno, ženy, zpěv. Vok si tím získal sympatie i u těch z nás, kteří byli původně malinko na vážkách, jestli na prohlídku vůbec jít.

Odpolední program byl věnován Virtuálnímu mikroskopu, což je další projekt WikiSkript. Jedná se o atlas histologických řezů, kde je možné editovat popisy obrázků. K oslavě čtyřicátého WikiVíkendu a jmenování nových správců byl rozkrájen marcipánový dort. Já jsem šel ale běhat, takže jsem o dort přišel.

Po večeři jsme se spojili video-konferenčním hovorem s Ondrou Dubinou, který je hlavou patofyziologických kvízů. Kvízy jsou u uživatelů celkem populární pro jejich edukační význam.

Následovala druhá Wikinoc, kterou jsme každý využili dle libosti: korektury, editace, pití piva, překreslování obrázků, pokec.

V neděli dopoledne jsme se vrátili k týmovým úkolům. V sobotu jsme dostali na starost článek z Wikiskript a do 24 hodin jsme ho měli vylepšit. Martin Vejražka v celovíkendovém programu figuroval jako supervizor, lektor a motivační řečník. Není totiž důležité, kolik jsme splnili úkolů, jestli jsme udělali stovky nebo tisíce editací, podstatné je, že se mu povedlo všem ukázat, že práce na WikiSkriptech má smysl.

„Tomáši, doufám, že ti to takhle stačí a že příště pojedeš taky. Dáme si pivo.“

P.S. Program byl moc pěkný a pro nováčky, mezi které se počítám, hodnotný. Zorganizovat WikiVíkend musí dát spoustu práce všem zainteresovaným. Klíčovou roli v tom, aby vše klapalo, hraje Jana Tesařová. Díky!

Aleš

Rodinný hotel Myslivna



Částečně hrazeno z projektu „Transformace pro VŠ na UK“, financovaného z Národního plánu obnovy, registrační číslo NPO_UK_MSMT-16602/2022.

LogoEU.jpg LogoNPO2.png LogoMŠMT.png