Eroze rohovky
Eroze rohovky je narušení povrchových vrstev rohovky. Nejčastěji k tomu dochází škrábnutím o ostrý předmět, například nehet, list papíru, rostlinu, nástroj nebo kapátko při aplikaci očních kapek.
K diagnostice se používá fluorescein a kobaltový filtr na štěrbinové lampě.
K terapii se používají mydriatika, antibiotická mast a kompresivní obvaz. Další možností jsou mydriatika společně s krycími kontaktními čočkami a antibiotické kapky. Steroidy nejsou před zhojením vhodné – zhoršují hojení. Až do úplného zhojení by měl pacient docházet na kontroly.
Po zhojení většinou vzniká indukovaná iridocyklitida (snaha o sterilní zánět a zhojení), která vadí při koukání do blízka a do světla). Pro potlačení tohoto jevu se používají steroidy. Alternativně se mohou podávat mydriatika ve snaze způsobit cykloplegii. Následně světlo tolik nevadí a může se omezit podávání steroidů.
Recidivující eroze[upravit | editovat zdroj]
Jako recidivující eroze označujeme opakující se defekt epitelu rohovky (za několik týdnů/měsíců). Klasicky se jedná o poranění rostlinným materiálem.
Recidivující eroze je predispozicí pro Coganovu dystrofii rohovky.
Terapie se skládá ze strhnutí oddělené části rohovky (pod vlivem anestetik) a následně jako u běžných erozí. Do spojivkového vaku se na noc aplikuje mast (O-Azulen), využívá se i PTK (excimový laser).
Eroze mohou být i "latentní". Pacient je zdánlivě bez traumatu, ale třeba se před nějakou dobou píchl o palmu bez okamžitých potížích. Když pak jednoho rána otevře oči, strhne si kus rohovky. Pacient co má tyto problémy jim může bránit tím, že nebude otvírat oči příliš rychle a před jejich otevřením si je přes víčka pohladí prstem.