Enteroskopie
Enteroskopie je vyšetřovací metoda k zobrazení tenkého střeva. K dispozici jsou dva přístupy.
Kapslová enteroskopie[upravit | editovat zdroj]
Kapslové vyšetření je diagnostická metoda, která zobrazí sliznici tenkého střeva, stenózy, tumory, polypy,… Jejím principem je pořízení snímků přímo z průběhu tenkým střevem.
Průběh[upravit | editovat zdroj]
Pacient den před vyšetřením jí jen lehká bezezbytková jídla, večer pije již jen velké množství tekutin, případně 2 litry izoosmolárního roztoku (Fortrans), podobně jako například před koloskopií. V den vyšetření spolkne kapsli (26x11 mm) a zapije ji trochou vody, ta pak prochází přirozeně střevem. Kapsle je schopná fotit průběh střeva, a to s rychlostí 2 snímky za sekundu. (V případě vyšetření jícnu 8 snímků za sekundu). Pacient má na břiše připevněné elektrody, které snímají průběh kapsle, a díky nim se ukládají pořízené fotografie. Počítač poté vytvoří z pořízených fotografií videozáznam. Celé vyšetření se provádí ambulantně a trvá přibližně 10 hodin. Pít pacient může po 2 hodinách, jíst po 4 hodinách. Kapsle vychází přirozenou cestou za 1 až 5 dní.
Indikace[upravit | editovat zdroj]
Indikace jsou omezeny finanční náročností metody.
- neobjasněné krvácení do GITu;
- Crohnova choroba – vidíme eroze a afty na sliznici;
- Polyposa
- Tumory tenkého střeva – vzácné;
- Celiakie – Enteroskopie se používá k dispenzarizaci celiakie refrakterní, nereagující na dietu. Ta je považována za prekancerózu T-lymfomu;
- Malabsorbce.
Kontraindikace[upravit | editovat zdroj]
- podezření na obstrukci, stenózu (aktivní Crohnova choroba se stenosami), perforaci
- děti do 10 let
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
- retence kapsle (víc jak 14 dní ve střevě); pokud nečiní obtíže, neřeší se
Balonem asistovaná enteroskopie[upravit | editovat zdroj]
Single balon, či double balon enteroskopie je metoda, která endoskopicky zobrazí tenké střevo, výhodou je možnost terapeutického zásahu.
Průběh[upravit | editovat zdroj]
Vyšetření probíhá v celkové anestezii, neboť je dlouhé a bolestivé. Používá se endoskop a jeden nebo dva balonky. Balonky se nafukují a fixují v části střeva, poté se endoskop zasune dále a pokračuje se. Střevo se „zřasí“ na endoskop, jedná se o pohyb podobný navlékání gumy do kalhot. Vyšetření probíhá postupně oběma směry, tedy přes ústa, žaludek a poté přes tlusté střevo.
Terapeutické možnosti[upravit | editovat zdroj]
Polypectomie, dilatace, extrakce cizích těles, biopsie,…
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
- krvácení
- perforace
- akutní pankreatitida (z mechanického dráždění hlavy pankreatu)