Endoprotetika
Endoprotetika (aloplastika) je výměna kloubu kloubem umělým. Nejčastěji z důvodu artrózy kloubu, případně revmaticky postižených kloubů. Endoprotéza může být částečná, kdy je nahrazena jen poškozená část kloubu anebo totální. Cílem léčby pomocí endoprotéz je odstranění nebo alespoň zmírnění bolestí a zlepšení funkce kloubu.
Nejčastěji operovanými klouby jsou kyčelní, kolenní, méně často hlezenní, loketní, ramenní. Operace se provádí v celkové nebo v lokální anestézii za aseptických podmínek.
Typy náhrad[upravit | editovat zdroj]
Základní typy TEP podle fixace komponent v kostním lůžku jsou cementované, necementované a hybridní, které kombinují obě předchozí varianty. Nejčastějšími kovy, které jsou používané pro výrobu součástek endoprotéz jsou titan a slitiny chromu, kobaltu a molybdenu. Životnost se odvíjí i od hmotnosti pacienta a míry zátěže. Endoprotézy většinou vydrží 10-15let.
Cementované jsou na své místo připevněny kostním cementem. Operace jsou složitější a tedy delší. Je možné je zatěžovat od 2.pooperačního týdne. Nevýhodou je možné přetížení vysokým zatížením spojení cementu, jsou tedy vhodné pro pacienty starší 65let.
Kostní cement (polymetylmetakrylát)- funkčně jako přesná mezivýplň ve vrstvě 1-2mm. Mohou být rychle nebo pomalu tuhnoucí, tekutější, nebo s příměsí ATB (tzv.Bucholz)
Necementované jsou pokryty porézní vrstvou a mají drsný povrch, díky čemuž do protézy vrůstá kostní tkáň (osteointegrace). Mají delší životnost. Zatěžovat je lze nejlépe až po 3 měsících.
Části endoprotéz[upravit | editovat zdroj]
Kyčelní endoprotéza je složena z acetabulární komponenty (kovová vnější a plastová vnitřní část), femorální hlavice (kovová nebo keramická) a dříku (kovový), který je zasazen do femuru.
Kolenní kloub je možné nahradit jen částečně (unikondylárně, popř. s ponecháním PCL) nebo úplně. Složen je z femorální komponenty (kovová) a tibiální komponenty (kovová) a mezi nimi je vložen insert z polyethylenu.
Dříky mohou mít mnoho tvarů. Prvotně se dělí na rovné a anatomické, které kopírují tvar dřeňové dutiny. Rovné mohou nabývat mnoha podob podle počtu klínů (jednoduchý, dvojitý), podle průřezů (klínovitý průřez, čtverhranný), dále podle distální fixace.
Kontraindikace[upravit | editovat zdroj]
Mezi kontraindikace provedení výměny kloubu může být chronická nebo neléčená infekce, která může zásadně zkomplikovat výkon a následnou léčbu. Dále se operace neindikuje u závažných interních onemocnění (ICHDK, riziková ateroskleróza). Komplikací může být i neochota nebo neschopnost pacienta následně aktivně rehabilitovat.
Komplikace[upravit | editovat zdroj]
Pooperačními komplikacemi může být subluxace nebo luxace kloubu. Hrozí taktéž riziko flebotrombózy, které se snažíme předejít antikoagulační léčbou a adekvátní fyzickou aktivitou. Velmi závažnou komplikací může být zanesení infektu.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
- Problematika náhrad tkání z mechanického hlediska
- Totální endoprotéza kyčelního kloubu
- Totální endoprotéza kolenního kloubu
Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]
- SOSNA, Antonín, Pavel VAVŘÍK a Martin KRBEC, et al. Základy ortopedie. - vydání. Triton, 2001. 175 s. ISBN 9788072542024.
- MOCKWITZ, J.. Der alloplastische Ersatz der veralteten isolierten Kreuzbandruptur—Technik und Ergebnisse. Unfallchirurgie. 1985, roč. 6, vol. 11, s. 295-301, ISSN 0340-2649. DOI: 10.1007/bf02587980.