Diskuse s uživatelem:PetrMenzel
Terminálovna[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře,
všiml jsem si, že jsi založil novou stránku o terminálovně na Purkyňáku. To je určitě chvályhodný počin, mnoho studentů vůbec netuší, že ta místnost existuje. A pakliže to tuší, tak ji mnohdy nemohou najít :-).
Rád bych Tě ale upozornil na pár drobností. Jednak používáš obrázky z Google Maps, které (po své úpravě) uvolňuješ pod licencí CC-BY 3.0 CZ a uvádíš sebe jakožto autora. Takto to bohužel nefunguje, je potřeba uvést zdroj map (tj. Google) a navíc zjistit, pod jakou licencí jsou mapy dostupné. Jedná se totiž sice o pozměněné dílo, to je ale stále z větší části tvořeno cizím obsahem, nikoliv Tvým. Pokud si s licencemi nebudeš vědět rady, Tonda nebo kdokoli z nás z redakce Ti určitě pomůže.
Dále by tento článek měl být spíše jako podstránka průvodce studiem. Samotné články by totiž měly mít medicínskou tématiku a fakultní informace patří spíše do fóra nebo do zmíněného průvodce (konkrétně bych článek vložil zde).
Jinak je vidět, že ses s wiki sžil velice dobře! Ať se Ti tedy i nadále daří a pokud bys potřeboval pomoci, obrať se na nás!
S pozdravem --Slepi (redakce WikiSkript) 7. 10. 2010, 20:20 (CEST)
- Ad Terminálovna:
- Ahoj,
- obrázky jsem přestal používat, na licence si dávám pozor, jen jsem toto prostě považoval za svoje dílo, poněvadž to prošlo dost velkou úpravou. Co se týká ostatních věcí, tak na těch pracuji, abych se s nimi "sžil" též. :-)
- Díky za upozornění a hezký večer přeji :-)
- Petr
- Ad Terminálovna:
- Zdravím,
- to je paráda. Takhle nějak jsem si to představoval. Chtělo by to nějakou fotku Purkyňáku (nebude-li k dispozici jiná dodám, na jaře jsem tam kolem pobíhal s foťákem), nebo mapu (třenba link na příslušný pohled ve Street View). A samozřejmě přesunout do Průvodce, jak píše Petr, ale jinak - jednička s hvězdičkou! Konečně někdo začal Průvodce vylepšovat.
- Díky a jen houšť. :-)
- -- RNDr. Čestmír Štuka, MBA -- redakce WikiSkript 7. 10. 2010, 21:49 (CEST)
- Ad Terminálovna:
- Až teď jsem si všiml toho, že jsou články "izolovány" od Průvodce studiem.
- Petr
- Dotaz:
- Ale není mi trochu jasné, jak mám vytvořit stránku, která se bude jmenovat Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/něco aniž by skočila mezi normální články? Zatím jsem vždy nové téma založil tak, že jsem dal do vyhledávání výraz, který chci a potom dal "založit nový článek". Takhle když to udělám s celým názvem ---Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/něco---, tak se to objeví mezi studijními články pod tímto názvem: "Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/něco" ???
- Díky
- Petr
- Přesně tak – vlož celý název (třeba "Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Terminálovna na Purkyňově ústavu") do vyhledávání a založ článek. Pak je ale potřeba do obsahu (Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK) přidat odkaz na Tvůj nový článek. Nyní, když už jsi na té stránce hodně pracoval, je nejlepší jiný postup: přejdi na stránku o terminálovně, najeď myší na šipku vedle vyhledávacího políčka a rozjede se Ti menu. V něm klikni na "přesunout" a jako nový název stránky zadej ono Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Terminálovna na Purkyňově ústavu". Na původní stránce tak vznikne přesměrování na nový název. Zkus si to a uvidíš. Pak na původní stránku vložíš šablonu {{smazat}}, aby starý článek nerušil... Získáš tak další zkušenost s WikiSkripty :-). Kdyby něco, ozvi se, ještě tu nad WikiSkripty budu chvilku bdít... --Slepi (redakce WikiSkript) 7. 10. 2010, 22:27 (CEST)
- Nápovědu najdeš v odpovědi Petra Kaizara, který ti doporučuje abys stránku o Terminálovně v Purkyňově ústavu založil pomocí kliknutí na zde. Otevři si to v editačním režimu a zjistíš, jak je to udělané.
- Obecně jde takovou stránku vytvořit tím, že do již existujícího textu vložíš podobný odkaz na neexistující místo, např. [[Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Terminálovna v Purkyňově ústavu]]. Objeví se to v textu červeně a klinutím pak už začneš tvořit příslušnou stránku.
- Další možnost je nevhodně umístěnou (nazvanou) stránku přesunout (přejmenovat).
- RNDr. Čestmír Štuka, MBA -- redakce WikiSkript 7. 10. 2010, 22:36 (CEST)
- P.S. Koukám, že Petr byl rychlejší :-)
Tlačítka "edituj" v textu[upravit | editovat zdroj]
Ahoj,
je nějak možné zrušit tlačítka edituj, která jsou v textu? Mně osobně se "nelíbí" a připadají mi zbytečná, někdy.
Díky
Petr
- Ano, v nastavení si klikneš na záložku "Editace" a odklikneš možnost "Zapnout možnost editace části stránky pomocí odkazu [editovat]". A je to :-). Případně, pokud to chceš vypnout všem uživatelům na určité konkrétní stránce, tak na její začátek napíšeš __NOEDITSECTION__. --Slepi (redakce WikiSkript) 7. 10. 2010, 22:29 (CEST)
- Ano, v nastavení si klikneš na záložku "Editace" a odklikneš možnost "Zapnout možnost editace části stránky pomocí odkazu [editovat]". A je to :-). Případně, pokud to chceš vypnout všem uživatelům na určité konkrétní stránce, tak na její začátek napíšeš __NOEDITSECTION__. --Slepi (redakce WikiSkript) 7. 10. 2010, 22:29 (CEST)
- Pokud jde o stránku zobrazenou na screenshotu, dovolím si také upozornit na další "vychytávku": existuje příkaz pro vytvoření nadpisu, který není začátkem sekce: je to středník na začátku řádky
- Pokud jde o stránku zobrazenou na screenshotu, dovolím si také upozornit na další "vychytávku": existuje příkaz pro vytvoření nadpisu, který není začátkem sekce: je to středník na začátku řádky
- toto je nadpis, který nebude v obsahu a nebude mít tlačítko edit
- Jde tak jenom jedna úroveň (zde zobrazená) a má to některé další vlastnosti, často je to ale užitečné.
- Držím palce, ať se Vám nadále tak hezky daří-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 8. 10. 2010, 12:06 (CEST)
- Jde tak jenom jedna úroveň (zde zobrazená) a má to některé další vlastnosti, často je to ale užitečné.
Shrnutí editace[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře, mám upřímnou radost, že pomáháš dotvářet průvodce studiem! Chtěl bych Tě jen poprosit, zdali bys při každé editaci mohl vyplňovat shrnutí editace. Moc tím pomůžeš redakci i ostatním přispívajícím, neboť právě tato shrnutí činí historii stránky mnohem přehlednější. Díky moc a hodně sil do dalších editací! --Slepi (redakce WikiSkript) 14. 10. 2010, 18:34 (CEST)
P.S. Ve svém nastavení si můžeš na kartě Udělátka zapnout funkci pro snazší vyplňování shrnutí editací. Nejčastější důvody Ti pak budou nabídnuty ve formě odkazu, na který jen klikneš a shruntí se automaticky vyplní. -- Slepi, 14. 10. 2010
- Ahoj, určitě svoje konání zde ještě doladím. Díky za info.
- Petr
Doplnění informaci[upravit | editovat zdroj]
Chtěl bych poprosit, jestli by někdo, kdo to ví, mohl doplnit informace o terminálovnách.
Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Terminálovna U Nemocnice 4
Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Malá terminálovna ve Fyziologickém ústavu
Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Počítače ve Spolku mediků českých
Fórum:Průvodce studiem 1. LF UK/Počítačové místnosti
Díky moc :-)
PS: Foto nemusíte, až si dovezu foťák, tak si to sám nafotím :-P.
- Ahoj Petře. Narazila jsem na tyto rozpracované-zapomenuté články a koukám, že tu máš, že se řeší. U některých chybí jen foto, které tu píšeš, že doděláš a někde výše se zmiňoval Čestmír, že něco nafoceno má. Mohl bys prosím urychlit doplnění informací. Nejsem si úplně jistá účinností, zadáním úkolu do vlastní diskuse a Wave jsem to neobjevila. Prosím, podívej se na to. Díky a přeju pohodové zkouškové :-) ---- Kotletka -- redakce WikiSkript 26. 1. 2011, 15:04 (CET)
- Díky, určitě doplním. :-) Petr --PetrMenzel 26. 1. 2011, 15:18 (CET)
- Díky, určitě doplním. :-) Petr --PetrMenzel 26. 1. 2011, 15:18 (CET)
Ahoj Petře,
chtěl jsem napsat článek o teminálovně na Fyziologickém ústavu, ale zjistil jsem, že jsi již jeden takový napsal. Chtěl bych jej trochu předělat, ale je tam stále šablona "Pracuje se". Mohu šablonu odstranit a článek poupravit, nebo jej ještě budeš měnit? Nechci Ti do něj nijak surově zasahovat, a tak se raději ptám. Měj se pěkně -- Jan Jirků -- redakce WikiSkript 24. 3. 2011, 21:44 (CET)
- No, když se pracuje, tak se pracuje, tak pracuj :-). --PetrMenzel 28. 3. 2011, 12:58 (CEST) + mám to dokonce o několik témat výše, že přímo žádám o doplnění informací :-). Takže, jestli ti nebude vadit, tak přesunu celý tento text k tomu tématu. :-) Petr --PetrMenzel 28. 3. 2011, 13:58 (CEST)
Netisknout[upravit | editovat zdroj]
Prosím, potřeboval bych vědět, co mám napsat okolo kódu pro obrázek, aby se tento obrázek netiskl.
Děkuji a přeji hezký den. --Petr
Ahoj Petře, dotazy piš spíš někomu konkrétnímu do diskuse – na Tvou diskusní stránku se mnoho lidí nedívá, a tak není moc velká pravděpodobnost, že by Ti někdo odpověděl. Nicméně nyní se stalo a přišel jsem :-). V jakém článku to takhle potřebuješ udělat a z jakého důvodu?
Pokud chceš, aby se obrázek nevytisknul v tiskové verzi stránky, vložíš jej do značky <div>
s třídou netisknout takto:
<div class="netisknout"> [[Soubor:Netisknutelny_obrazek.png|Obrázek]] </div>
Pokud nechceš, aby se obrázek vytiskl v tiskové verzi ani do PDF, vložíš jeho kód do šablony {{Netisknout}}, kterou jsem nyní pro Tebe stvořil :-).
{{Netisknout| [[Soubor:Netisknutelny_obrazek.png|Obrázek]] }}
To je vše. Příště tedy, prosím, raději piš na diskusní stránky někoho ze správců či byrokratů, ten Tě případně nasměruje na správného člověka. Nebo podobné dotazy můžeš klást na stránce WikiSkripta:Ptáte se. Na Tvé diskusní stránce by nejspíše Tvé dotazy zapadly a nikdo by si jich nevšiml. Diskuse pak pokračuje tam, kde začala, tedy na stránce, kam položíš svůj dotaz. Měj se skvěle a ať se Ti daří (nejen na WikiSkriptech!). --Slepi (redakce WikiSkript) 4. 11. 2010, 18:45 (CET)
- Děkuji :-), --PetrMenzel 5. 11. 2010, 01:23 (CET)
- Děkuji :-), --PetrMenzel 5. 11. 2010, 01:23 (CET)
Slovenština na WikiSkriptech[upravit | editovat zdroj]
Milý kolego,
děkuji Vám za Vaše pečlivé úpravy WikiSkript. Dnes jsem si všiml, že překládáte některé články ze slovenštiny do češtiny. Jsem rád, že se snažíte o jednotný vzhled WikiSkript, ale nejsem si jistý, jestli tím zbytečně neztrácíte energii.
WikiSkripta jsou od svého počátku společným, česko-slovenským projektem všech lékařských fakult ČR a SR. V tomto směru jsou na tom stejně jako další projekty sítě MEFANET. V každé případě je jejich cílem sloužit studentům i pedagogům jak v ČR tak i v SR. Samozřejmě tím vzniká určitý problém s dvojjazyčností. V minulosti již byl rozsáhle diskutován a závěr byl takový, že dvojjazyčnost není na závadu: Češi Slovákům a obráceně Slováci Čechům rozumí natolik, že odborný text přeložený být nemusí. Jisté problémy dělá pak vyhledávání a struktura; první se řeší technicky (např. zakládáním synonym pro opačný jazyk), druhé vstřícností (jazyk článku/portálu apod se podřídí tomu, jaký jazyk v daném článku/skupině článků převažuje). Celou filozofii tohoto přístupu shrnul Nemekar trefně krédem, které najdete i v pokynech redaktorům: Dva jazyky - jedna řeč.
Mám torchu obavu, jestli by důsledné přejkládání slovenských textů neodrazovalo slovenské autory a studenty od užívání WS a nestimulovalo je k oddělení čistě slovenského projektu. To bychom rozhodně nechtěli. Obecným principem a takřka zákonem naší práce je lidi spojovat a usnadňovat jim spolupráci. WikiSkripta a jejich uživatelé mohou jedině těžit z toho, že do nich přispívají Češi i Slováci, neboť se tím rozšíří počet kvalifikovaných autorů, kteří pomáhají kvalitě textů. Společná platforma současně umožní všem uživatelům poskytnout kvalitnější podporu, než by tomu bylo u více malých projektů. Je samozřejmě pravda, že bilingvalita přináší jisté technické svízele, ty však musejí být řešeny na úrovni technických úprav a neměly by být důvodem k vyloučení jednoho z jazyků.
Jiná situace ovšem nastává, pokud je nějaký krátký text součástí většího celku, z nějž jazykově vybočuje - pak je samozřejmě na místě jej přeložit či jinak upravit, aby se výsledek uživatelům pohodlněji a příjemněji četl. Zda se bude překládat do češtiny nebo naopak do slovenštiny, by mělo být opět dáno tím, který z jazyků v dané situaci převažuje.
Ještě jednou Vám děkuji za veškeré úpravy, které ve WikiSkriptech děláte, a přeji Vám, aby se Vám na WS dařilo a měl jste z činnosti na nich pocit užitečné práce.-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 11. 11. 2010, 16:40 (CET)
- Pane doktore,
- ovšem zde se domnívám, že šlo právě o to, že jak uvádíte "pokud je nějaký krátký text součástí většího celku, z nějž jazykově vybočuje", to jest součástí portálu, kde jsou ostatní články z fyziologie "česky" a tři z nich jsou "slovensky". V budoucnu je jisté, že se tyto články stanou součástí článků o ledvinách jako "podčlánky".
- Nemám problém se slovenštinou, ale v případě těchto tří článků se domnívám, by byl nutný přepis tak nebo tak, ať už by byly česky nebo jiným jazykem.
- Chtěl bych přidat ještě svůj osobní názor, kde i přes jazykovou blízkost českého a slovenského jazyka, pro mě, jako člověka tímto jazykem netknutého, je čtení slovenských textů problematické.
- Děkuji za odpověď a přeji hezký den :-) --PetrMenzel 11. 11. 2010, 16:51 (CET)
- Pokud je tomu tak, že jste texty překládal s vyhlídkou, že se stanou součástí rozsáhlejšího celku, a připravoval jste je k tomu, je samozřejmě vše v pořádku. Nezdá se mi, že byste měl se slovenštinou potíže - přeložil jste to velmi dobře :)
- Zdravím-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 11. 11. 2010, 17:03 (CET)
- Pokud je tomu tak, že jste texty překládal s vyhlídkou, že se stanou součástí rozsáhlejšího celku, a připravoval jste je k tomu, je samozřejmě vše v pořádku. Nezdá se mi, že byste měl se slovenštinou potíže - přeložil jste to velmi dobře :)
- :-D Děkuji :-) --PetrMenzel 11. 11. 2010, 17:05 (CET)
- :-D Děkuji :-) --PetrMenzel 11. 11. 2010, 17:05 (CET)
Moje vize:
Portál fyziologie není příliš naplněn materiály, takže se zaměřím na něj. Jak jsem výše narazil na články s ledvinami (obličkami), tak se vrhnu nejprve na vylučovací systém. Chci to provést komplexně od srozumitelného textu až po grafiku. Jak jsem se výše zmínil, chci to udělat formou seskupení podčlánků do jednoho uceleného článku o močovém systému.
--PetrMenzel 11. 11. 2010, 17:14 (CET)
Licence mých obrázků[upravit | editovat zdroj]
U svých obrázků jsem zatím nedoplnil licence. Zatím se rozhoduji, kterou použiji. Až se rozhodnu, tak je doplním. :-)
--PetrMenzel 18. 11. 2010, 15:28 (CET)
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit a zaurgovat o udělení licence k Vámi vytvořeným dílům. Já chápu, že vybrat správnou licenci je občas složité a člověk si musí nastudovat, co je pro něho nejlepší. Nicméně obecně se nedá postupovat tak, že něco uveřejním na stránkách se svobodným obsahem a pak se budu déle rozhodovat, jakou licenci tomu udělím. Je potřeba, aby to dílo licenci mělo již od doby svého uveřejnění (například proto, kdyby to chtěl někdo po Vás přebrat, či jakkoliv dále pracovat s Wikiskripty, co se přejímání týká). V případě, že tam licence nebude dlouhodoběji uvedena, mělo by se s takovým dílem nakládat jako s nesvobodným, jelikož postrádá důležitou podstatu - licenci. Prosím Vás tedy o doplnění licencí k Vašim dílům, ať se toto pochybení napraví a po licenční stránce je vše zas OK. Děkuji za pochopení a spolupráci. S pozdravem --Chmee2 28. 11. 2010, 16:22 (CET)
- S Petrem Menzelem se v brzké době jistě sejde Tonda a jedním z probíraných témat s největší pravděpodobností budou licence. Zatím tiše akceptujeme, že jsou obrázky omezeny pouze pro použití ve WikiSkriptech. Podle Petrových požadavků zřejmě nejlépe bude vyhovovat licence CC-BY-NC-ND 3.0 CZ. Nechceme na něj ale tlačit, licenční politika je nesmírně složitá a je potřeba to podrobně prodiskutovat. Myslím si, že v tuto chvíli je nejdůležitější, že jsou obrázky na WikiSkriptech přítomny a pomáhají studentům učícím se z našeho portálu. Licence a přejímání obrázků je v tuto chvíli jen vedlejší oblast zájmu... --Slepi (redakce WikiSkript) 28. 11. 2010, 17:16 (CET)
- S Petrem Menzelem se v brzké době jistě sejde Tonda a jedním z probíraných témat s největší pravděpodobností budou licence. Zatím tiše akceptujeme, že jsou obrázky omezeny pouze pro použití ve WikiSkriptech. Podle Petrových požadavků zřejmě nejlépe bude vyhovovat licence CC-BY-NC-ND 3.0 CZ. Nechceme na něj ale tlačit, licenční politika je nesmírně složitá a je potřeba to podrobně prodiskutovat. Myslím si, že v tuto chvíli je nejdůležitější, že jsou obrázky na WikiSkriptech přítomny a pomáhají studentům učícím se z našeho portálu. Licence a přejímání obrázků je v tuto chvíli jen vedlejší oblast zájmu... --Slepi (redakce WikiSkript) 28. 11. 2010, 17:16 (CET)
- Jak jsem napsal, licenci zvažuji. Pokud by "někdo" potřeboval skutečně nutně použít můj obrázek ... a skutečně měl obavy, jestli smí či ne, tak se mě zeptá? :-) Zatím se jedná o obrázky spíše pracovního rázu, takže i v takovém stavu jsou :-) = bez licence. Každopádně, pokud není uvedena licence, platí "autorský zákon, platí duševní vlastnictví díla a jiné", takže dle mého laického názoru se nejedná o žádný právní problém, pokud licence není uvedena. Tonda u mě již byl, vše jsme probrali. Mějte se lidi :-) --PetrMenzel 28. 11. 2010, 19:06 (CET)
- Jak jsem napsal, licenci zvažuji. Pokud by "někdo" potřeboval skutečně nutně použít můj obrázek ... a skutečně měl obavy, jestli smí či ne, tak se mě zeptá? :-) Zatím se jedná o obrázky spíše pracovního rázu, takže i v takovém stavu jsou :-) = bez licence. Každopádně, pokud není uvedena licence, platí "autorský zákon, platí duševní vlastnictví díla a jiné", takže dle mého laického názoru se nejedná o žádný právní problém, pokud licence není uvedena. Tonda u mě již byl, vše jsme probrali. Mějte se lidi :-) --PetrMenzel 28. 11. 2010, 19:06 (CET)
- Zdravím všechny, ano - Petr má pravdu, již jsme o tom spolu mluvili, licenci zvažuje a nějakou si vybere. Nicméně se mohu zastavit ještě jednou, v tom není problém, stejně pobíhám ve stejné budově :-) Dořešíme to osobně, hezký zbytek neděle! -- MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 28. 11. 2010, 19:22 (CET)
- Zdravím všechny, ano - Petr má pravdu, již jsme o tom spolu mluvili, licenci zvažuje a nějakou si vybere. Nicméně se mohu zastavit ještě jednou, v tom není problém, stejně pobíhám ve stejné budově :-) Dořešíme to osobně, hezký zbytek neděle! -- MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 28. 11. 2010, 19:22 (CET)
- Ahoj, takže jsem to vyřešil formulkou: "Jen pro účely WikiSkript.". Petr --PetrMenzel 20. 1. 2011, 16:28 (CET)
- Ahoj, takže jsem to vyřešil formulkou: "Jen pro účely WikiSkript.". Petr --PetrMenzel 20. 1. 2011, 16:28 (CET)
- Jak jsem narazil na tuto diskusi, rád bych podotkl, že napsat dle českých zákonů platnou vlastní „licenci“ (a ono i pouhé sdělení „jen pro účely WikiSkript“ vlastně je licencí) není úplně snadné, zcela jistě to není možné udělat bez prostudování autorského zákona, jinak autor zřejmě nedocílí kýženého legálního efektu: Tedy licence „jen pro účely WikiSkript“, neboť výslovně neuvádí cokoli jiného, na základě odst. 3 § 50 zákona č. 121/2000 Sb. platí pouze na území Česka a to pouze jeden rok od poskytnutí díla (poté bude nutno jej smazat, chceme-li dostát litery zákona). -- Petr Adam -- redakce WikiSkript 13. 4. 2011, 22:33 (CEST)
- Jak jsem narazil na tuto diskusi, rád bych podotkl, že napsat dle českých zákonů platnou vlastní „licenci“ (a ono i pouhé sdělení „jen pro účely WikiSkript“ vlastně je licencí) není úplně snadné, zcela jistě to není možné udělat bez prostudování autorského zákona, jinak autor zřejmě nedocílí kýženého legálního efektu: Tedy licence „jen pro účely WikiSkript“, neboť výslovně neuvádí cokoli jiného, na základě odst. 3 § 50 zákona č. 121/2000 Sb. platí pouze na území Česka a to pouze jeden rok od poskytnutí díla (poté bude nutno jej smazat, chceme-li dostát litery zákona). -- Petr Adam -- redakce WikiSkript 13. 4. 2011, 22:33 (CEST)
- Domnívám se, že v okamžiku, kdy není žalobce, není ani soudce. Ale cíl výše zmíněna formulace naplnila. A to takový, že v daný okamžik, nyní, je vše dle, jak uvádíte, litery zákona. O tom, jakou licenci k obrázkům přidám, mám nyní možnost uvažovat. Přeji hezký večer. --PetrMenzel 13. 4. 2011, 22:43 (CEST)
- Domnívám se, že v okamžiku, kdy není žalobce, není ani soudce. Ale cíl výše zmíněna formulace naplnila. A to takový, že v daný okamžik, nyní, je vše dle, jak uvádíte, litery zákona. O tom, jakou licenci k obrázkům přidám, mám nyní možnost uvažovat. Přeji hezký večer. --PetrMenzel 13. 4. 2011, 22:43 (CEST)
Obsah (Contents)[upravit | editovat zdroj]
Prosím o radu, jak zajistit, aby se v Obsahu článku zobrazovaly například nadpisy pouze do 2., či jiné úrovně.
Zkoušel jsem jsem řešení dle návodu na Wikipedii, ale to zde pravděpodobně nefunguje.
Díky moc :-)
--PetrMenzel 25. 11. 2010, 16:06 (CET)
- Ahoj Petře, jak jsem psal již výše, tyto dotazy směřuj spíše na stránku WikiSkripta:Ptáte se, kde se jich někdo ujme. Na Tvé diskusní stránce mohou dotazy viset celé roky, než si jich někdo "omylem" všimne. Pokud chceš omezit zobrazení obsahu do určité úrovně, je potřeba si zodpovědět otázky:
- Je to opravdu potřeba? Je obsah tak nepřehledný, že je lépe, aby byl stručnější?
- Pomůže jednodušší obsah orientaci studenta?
- Není omezení obsahu jen úlitba pěknějšímu zobrazení stránky na monitoru s konkrétním rozlišením?
- Je to opravdu potřeba? Je obsah tak nepřehledný, že je lépe, aby byl stručnější?
- Pokus si jsi jistý, pak stačí obsah uzavřít do značky
<div>
s příslušnou CSS třídou, kde číslo za pomlčkou dává omezení do dané úrovně (v tomto případě zobrazení nadpisů do druhé úrovně):
- Ahoj Petře, jak jsem psal již výše, tyto dotazy směřuj spíše na stránku WikiSkripta:Ptáte se, kde se jich někdo ujme. Na Tvé diskusní stránce mohou dotazy viset celé roky, než si jich někdo "omylem" všimne. Pokud chceš omezit zobrazení obsahu do určité úrovně, je potřeba si zodpovědět otázky:
<div class="toclimit-2"> __TOC__ </div>
- Dobře však uvaž, zda je takové řešení nutné a užitečné... --Slepi (redakce WikiSkript) 28. 11. 2010, 17:23 (CET)
- Dobře však uvaž, zda je takové řešení nutné a užitečné... --Slepi (redakce WikiSkript) 28. 11. 2010, 17:23 (CET)
- Danke schön, zvážím, zvážím pečlivě. Jistě to nechci dělat jen tak pro nic za nic :-). Abych řekl pravdu, tak bych docela uvítal, kdyby Obsahy na WikiSkriptech vypadaly jako Obsahy na Wikipedii, ale toť můj názor. Každopádně tohle chci použít u článku, který skládám z více článků Vylučovací soustava, přizpůsobuji tomu i podčlánky, a vůbec celý výsledek se snažím ucelit. A když se to někomu nebude líbít? :-D Tak to prostě předělá dle svého uvážení :-) to je výhoda "wiki". :-D Hezký večer a ještě jednou dík :-) --PetrMenzel 28. 11. 2010, 19:13 (CET)
- Danke schön, zvážím, zvážím pečlivě. Jistě to nechci dělat jen tak pro nic za nic :-). Abych řekl pravdu, tak bych docela uvítal, kdyby Obsahy na WikiSkriptech vypadaly jako Obsahy na Wikipedii, ale toť můj názor. Každopádně tohle chci použít u článku, který skládám z více článků Vylučovací soustava, přizpůsobuji tomu i podčlánky, a vůbec celý výsledek se snažím ucelit. A když se to někomu nebude líbít? :-D Tak to prostě předělá dle svého uvážení :-) to je výhoda "wiki". :-D Hezký večer a ještě jednou dík :-) --PetrMenzel 28. 11. 2010, 19:13 (CET)
Článek Vylučovací soustava[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře,
díky za spoustu skvělé práce na článku Vylučovací soustava. Zaujalo mě tam především barevné řešení jednotlivých sekcí. O používání barevného pozadí jsme vedli debatu na WikiVíkendu, nyní si však uvědomuji, že ty jsi tam již na tuto debatu nebyl. O co tedy jde: V současné době se snažíme vymyslet jednoznačná pravidla, podle kterých by se barevné bloky ve WS používaly. Například sis již asi stihl všimnout, že v průvodci studiem se podbarvení některých bloků používá relativně běžně, zatímco v hlavním jmenném prostoru (mezi výukovými články) je barevné podbarvení (s výjimkou portálů) velmi vzácné. V současné době tedy neexistuje jednoznačné doporučení, jak s barvičkami zacházet, nicméně doporučil bych zatím určitou zdrženlivost, než se všichni nějak dohodneme . Jasná je jedna věc a to, že musíme dát používání barev nějaký řád a řešit barevné bloky pomocí jasně definovaných CSS tříd a ne pomocí inline CSS stylů (tedy CSS definic vložených do atributu style="" příslušných tagů), jak se to dělá doposud. Důvodem je velmi obtížná až nemožná kontrola těchto bloků pomocí alternativních CSS definic (například alternativní skin pro mobilní telefony apod.).
Rozhodně k tomuto tématu bude založena nová debata na GoogleWave. Jelikož jsi na toto téma sám narazil, byl bych rád, kdyby jsi se mohl také zapojit a navrhl, které bloky by jsi podbarvoval ty a jaké barvy by byly podle tebe (pro různé příležitosti) vhodné.
Jenom ještě zmíním ten červený box zcela na konci článku - pokud je to alespoň trochu možné, všechny takovéto pracovní poznámky by měly být na diskusní stránce článku nebo někde v jiném prostoru (například na osobní stránce v úkolech apod.) - snažíme se, aby běžný čtenář narazil na naprosté minimum redakčních poznámek a úkolů - proto jsou i redakční a jiné šablony vkládány na diskusní stránku a ne přímo do článku.
To je prozatím vše. Ještě jednou díky moc za spoustu práce a přeji pěkný víkend.
-- MUDr. Antonín Šípek -- redakce WikiSkript 27. 11. 2010, 12:02 (CET)
- Ahoj, box na konci jsem přesunul. Ale, co se týká těch CSS stylů, docela by mě zajímalo, zda je možné používat styly, stejně jako na normálním webu v rámci jedné stránky. Snažil jsem se to dopátrat všude možně, ale vždy jsme skončil zpět u předem nadefinovaných stylů, které je sice možné použít globálně pro celou Wiki(pedii/skripta). Ale nikde nic jak pouze v rámci jednoho článku vytvořit styly a ty tam používat. Pokud se pletu, prosím o radu, jak to provést. :-) dík --PetrMenzel 9. 12. 2010, 14:51 (CET)
Obrázek Ligandem řízený receptor...[upravit | editovat zdroj]
Zdravím,
velmio děkuji za překreslení obrázku Soubor:Ligandem řízený receptor iontového kanálu.jpg. Odstranil jsem starou verzi, která porušovala autorská práva. Ještě bych chtěl poprosit o kontrolu licence - vložil jsem cc-by, pokud byste měl jiné přání, upravte prosím.
Přeji krásné dny!-- MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 6. 1. 2011, 18:05 (CET)
- Pane doktore,
- děkuji za odpověď. Pokud je tedy tento obrázek žádoucí, překreslím ve stejném stylu i ty následující.
- Ano tato licence je ok u obrázků, které překresluji.
- (Krásné dny budou určitě, se blíží zkouškové období :-) )
- Petr --PetrMenzel 6. 1. 2011, 18:15 (CET)
Svolení - článek Poruchy signalizace apoptózy v nádorových buňkách[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře, narazil jsem na článek Poruchy signalizace apoptózy v nádorových buňkách, který jsi vložil z vypracovaných otázek spolužáka. Prosím, mohl bys získat písemný souhlas, pokud jej ještě nemáme? Jistě tomu člověku důvěřuješ, ale měli bychom mít autorská práva ošetřena důkladně, proto ho prosím požádej, aby
- buď vytiskl PDF ke stažení dole na stránce WikiSkripta:Souhlas s použitím díla a odeslal na uvedenou adresu,
- nebo zkopíroval text svolení do Wordu, vyplnil a s textovým podpisem poslal ze své vlastní e-mailové adresy na redakční adresu WikiSkript.
Pokud jsi vkládal více jeho věcí, tak stačí to nazvat nějak souhrnně nebo vypsat všechny články do kolonky "označení díla".
Díky moc a hezký den! --Slepi (redakce WikiSkript) 12. 1. 2011, 13:23 (CET)
- Ahoj, vytisknu emailovou konverzaci do PDF a pošlu ji tam. To se domnívám, že postačuje i právně. + Připadá mi, že chtít podepisovat a ověřovat a "buhvíco" není zrovna userfriendly přístup. :-)
- Tobě též přeji hezký den
- Petr --PetrMenzel 12. 1. 2011, 14:18 (CET)
- Jestli máš mailovou konverzaci, stačí ji přeposlat tak, jak je, na redakční mail. Nemusíš to tisknout do PDF a úplně to stačí. Díky moc, Petře! --Slepi (redakce WikiSkript) 12. 1. 2011, 14:34 (CET)
- Jestli máš mailovou konverzaci, stačí ji přeposlat tak, jak je, na redakční mail. Nemusíš to tisknout do PDF a úplně to stačí. Díky moc, Petře! --Slepi (redakce WikiSkript) 12. 1. 2011, 14:34 (CET)
- Odesláno :-). --PetrMenzel 12. 1. 2011, 15:03 (CET)
- Odesláno :-). --PetrMenzel 12. 1. 2011, 15:03 (CET)
Prosba o úpravu obrázku v článku Železo[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře,
chtěl bych Ti poděkovat za hezký obrázek v článku Železo. V nedávné době jsem tam doplnil nějaké informace , konkrétně o úlohe ferroportinu v homeostáze železa (viz odstavec Metabolizmus železa). Chtěl bych Tě požádat, jestli by jsi mohl do obrázku doplnit daný protein, který (společně s hepcidinem), jak se nedávno zjistilo, má klíčovou roli v regulaci oběhu železa v organizmu.
Vopřed děkuji za kladnou odpověď.
S pozdravem --Dominick 23. 11. 2011, 15:49 (CET)
Aktualizace seznamů[upravit | editovat zdroj]
Milý Petře,
při pravidelné aktualizaci seznamu redaktorů jsme jako vždy hodnotili aktivitu a časové možnosti všech členů. Vzhledem k tomu, že jsi v posledních šesti měsících neprováděl žádné redakční činnosti a ani od Tebe nemáme žádné zprávy, prozatím Tě ze seznamu redaktorů odstraňujeme. Tyto změny děláme kvůli uživatelům, aby se neobraceli se svými dotazy a prosbami na momentálně neaktivní členy redakce, kteří by neměli čas na tyto dotazy odpovídat. Samozřejmě – pokud budeš mít v budoucnosti opět chuť pracovat ve WikiSkriptech, rádi Tě mezi námi opět uvítáme.
V každém případě moc děkujeme za všechny Tvé dosavadní příspěvky a doufáme, že se k redakci WikiSkript opět přidáš.
S pozdravem a přáním hezkého léta! ---- Ondřej Kučerka -- redakce WikiSkript 1. 7. 2012, 11:15 (CEST)
Plicní edém[upravit | editovat zdroj]
Ahoj Petře, zrovna jsem narazila na stránku plicní edém, kde jsi vložil výborný obrázek - vlastní dílo. Chci ti poděkovat. Už dlouho mě na WikiSkriptech nic tak nepobavilo! =) Přeji ti ať tě WikiSkripta nadále baví, hodně štěstí u zkoušek a hezké prázdniny.-- Uživatel:Martina Ševčíková , redakce WikiSkript 21. 5. 2014, 16:24 (CEST)