Diskuse k nápovědě:Infoboxy/Archiv

Z WikiSkript

Návrh na nový infobox[upravit | editovat zdroj]

Co takhle stvořit nový infobox - klinické korelace? Pro použití ve článcích preklinických předmětů (anatomie, histola, embryologie, fyziologie, patola...)
Tpmirchi (diskuse) 23.1.2016, 20:33
Rekl bych, ze tohle je spis vec pro sablonu nez infobox... Jinak pro nejake jednotne ukazani kliniky jsem urcite pro... Zkusis nejak navrhnout, jak by sis to predstavoval? Muzu kdyztak sablonu navrhnout, pokud se do toho kodu nechces poustet... Ale jak by to podle tebe mohlo vypadat...
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 23.1.2016, 20:45
Výtečný nápad! Souhlasím s Davidem, že se bude lépe hodit šablona než infobox. Mohl bys popsat, jak by sis to představoval, navrhl bys příklady článků, které by takto mohly být propojeny? Společně to dáme dohromady...
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 23.1.2016, 20:59
Vzhled by mohl být úplně jednoduchý, stačí nadpis (název patologie/nemoci/postupu/procesu...) a pod tím stručný popis. Kde to jde, tak připojit obrázek.

Infobox má tu výhodu, že je na straně. V prvních 3 ročnících je toho už tak dost, tak účel toho je jenom naznačit, čím je to ono téma důležité pro další studium a praxi a až se to někdo bude fest učit na test nebo zkoušku, nepřekáželo by to v té hlavní ose.

Týkalo by se to obrovské skupiny článků...u topografické anatomie by mohlo být uvedeno, co se v dané oblasti palpuje, poslouchá, kam se tamtudy leze...(propojení s propedeutikama), u histologie např. zmínit metaplázie epitelů, kolagenopatie, role glií v reparaci nervů, u krve retikulocytóza, vyplavení neut. tyček, alergie... aby zkrátka bylo jasné, proč se to člověk vlastně učí.
Tpmirchi (diskuse) 24.1.2016, 02:16
Jasně... Napíšeme šablonu, která bude po straně a bude vypadat podobně jako infobox :D Jde jenom o to, že infobox má popisovat ten konkrétní článek... Každopádně pro nějaké klinické okénko jsem určitě :) Asi by to tím pádem nechtělo žádný křiklavý design, ale spíš něco takového v jemných barvách, aby to nestrhávalo moc pozornosti...
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 24.1.2016, 06:33
A jakou výhodu má vlastně šablona (ať už na straně nebo kdekoliv jinde) proti standardní sekci článku == Klinické korelace ==? Protože takových věcí, které se opakují napříč články je spousta (terapie u nemocí, diagnostika u nemocí, klasifikace atd. atd. atd.) a zapisujeme je normálně do textu a netvoříme jim vlastní okénka. Navíc pokud už bude v nějakém článku infobox a přibude tam další postraní šablona, tak bude docházet ke kolizi (viz kolize obsahu a infoboxu).
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.1.2016, 07:22
V podstatě si to představuju asi tak, jako když máš v učebnici po straně jinak graficky udělané klinické okénko. Nepatří do těla textu, proto nemáš pocit, že to musíš číst... Ale jednotně to v celé knize stejným způsobem upozorňuje na souvislost s klinikou. Kolize dvou šablon na straně je rozhodně problém, s tím máš pravdu, to mi nedošlo. Ale když si to představíš v dělším textu, tak si to dovedu představit velmi dobře... Ovšem vzhledem k tomu, že většina našich článků je krátká a často tam jsou již obrázky po straně nebo ty již zmíněné infoboxy, tak to takhle asi úplně jednoduše nepůjde no... Možná by stačilo to vyřešit podobně jako je šablona {{poznámka|
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 24.1.2016, 08:02
Nesouhlasím, že by to nemělo patřit do těla textu, aby čtenář neměl pocit, že to musí číst. Naopak mi přijde, že toto by si měl student právě určitě přečíst ze dvou důvodů:
  1. do budoucna (do klinické praxe), aby si teorii spojil
  2. do "současna", abystudující věděl, proč se to učí a lépe si to propojil s tím co zná, tudíž jednodušeji zapamatoval
Pokud nedojdeme konsenzu na podobě, mělo by se to dát jako téma k brainstormingu na 21. WV.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.1.2016, 09:25
Nesouhlasím, že by to nemělo patřit do těla textu, aby čtenář neměl pocit, že to musí číst. Naopak mi přijde, že toto by si měl student právě určitě přečíst ze dvou důvodů:
  1. do budoucna (do klinické praxe), aby si teorii spojil
  2. do "současna", abystudující věděl, proč se to učí a lépe si to propojil s tím co zná, tudíž jednodušeji zapamatoval
Pokud nedojdeme konsenzu na podobě, mělo by se to dát jako téma k brainstormingu na 21. WV.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.1.2016, 09:25
Souhlasím, špatně jsem se vyjádřil. Jde jenom o rozdělení textu potřebného ke studiu v daném ročníku a textu potřebného obecně a klinicky... Jinak já jsem hlavně pro obecné zapojení kliniky do článků, která tam často nebývá v preklinice, je mi vcelku jedno, jestli šablonou nebo textem. Uznávám, že z praktického hlediska se začínám přiklánět na Jonášovu stranu, když si tak představím použití v našich současných článcích, promiň, Tome :D
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 24.1.2016, 09:42
Přidávám do programu následujícího WV. To ovšem neznamená, že uzavírám diskuzi, jen na to upozorňuji.
Zef avatar 3.jpg Zef d|p 24.1.2016, 10:01
Nic nebrání autorům v tom, aby ta klinika ve článcích byla. Myslím si, že nemusíme čekat na šablonu či nějaký jiný speciální prvek, můžeme články o klinické korelace doplnit, byť jen textově, jak psal Jonáš. A až bude (pokud bude) pro kliniku nějaký pěkný box či šablona, přesun informací už bude maličkost.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 24.1.2016, 10:15
To nikdo nerozporuje :D
David.Mirth.jpg David.Mirth (diskuse), redakce WikiSkript 24.1.2016, 10:17
Já si stále myslím, že by to bylo lepší někde po straně. Když to někdo nebude chtít číst, tak tomu nepomůže, že to bude na konci textu - prostě skončí před tím. A je to svým způsobem kategorie sama pro sebe - jedna nebo pár vět o tom, proč se to člověk učí, jen tak pro info, nebo dokonce jako zajímavost. Ale to je jedno, víc hlav víc ví, bude jen dobře když na to vnese svůj pohled víc lidí, obzvlášť ti, jejichž portálů se to týká nejvíc. Podobu můžem dořešit na WV :) Samotnou tvorbu bych nechal až na dobu, kdy bude rozhodnuto o podobě a až budou samotný články dost na výši, připadá mi to tak efektivnější.
Tpmirchi (diskuse) 24.1.2016, 14:12

Infobox paraziti[upravit | editovat zdroj]

Ahoj,


chtěla bych se zeptat, co je myšleno čeledí u infoboxu pro parazity? Podle ukázky se tam má asi vyplnit spíš třída, ne? Jsem trochu zmatená. Protože Schistosoma je čeleď Schistosomatidae a třída motolice :-)

Děkuji za osvětlení.
Lindys 4.3.2016, 19:22
Ahoj,

díky za upozornění. Koukala jsem na použité iboxy, někde je to správně vyplněné jako čeleď, někde je to mylně jako třída (stejně tak špatně je to právě i v této nápovědě). Já jsem po konzultaci s parazitologem záměrně do iboxu dala pouze čeleď, nicméně můžeme přidat jako další položku i třídu, aby to bylo kompletní. Dnes to upravím všude, kde se ibox parazit vyskytuje. Hezký víkend,

H.
Hana Dittrichova.jpg Hana Dittrichová, redakce WikiSkript 5.3.2016, 08:02
Ahoj,

já jsem to právě prvně vyplňovala jako čeleď, a potom, když jsem se dívala, co je v tom vzoru, tak jsem tam dala v některých třídu, protože mi přijde, že ta třída člověka víc navede, s čím je ta potvůrka příbuzná. Takže jsem určitě pro přidání i řádku třída.

Děkuji.
Lindys 5.3.2016, 08:07