Opatrnost při výběru zdrojů[editovat zdroj]
Vážení studenti, kteří pracujete na článku o rázové vlně. Jistě byste na to přišli během doby sami:
Materiály na webu v češtině pojednávají o ortopedickém použití rázové vlny (např.
http://www.razova-vlna.eu,
http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/lecba-razovou-vlnou ) obsahují mylné a zavádějící informace. Na rozdíl od využití v urologii a gastroenterologii nemusí jít (patrně nejde) ani o rázovou vlnu v původním smyslu, ale jen o "obchodní název". Pokud byste přesto chtěli o rázové vlně v ortopedii pojednat, budete se muset porozhlédnout po poněkud důvěryhodnějších zdrojích, nejlépe po článcích v odborných recenzovaných časopisech. Bohužel, ne všemu na internetu se dá věřit a tohle je zářný případ.
RNDr. Čestmír Štuka, MBA --
redakce WikiSkript 7.1.2013, 22:19
Dobrý den pane doktore,
vážím si Vašeho názoru a bohužel musím souhlasit, že na internetu jsme vesměs nenašli jiné než „komerční zdroje“. Myslíte, že byste nám mohl dát nějaký konkrétní tip na kvalitní zdroj informací? Přiznám se, že se v odborných časopisech příliš neorientuji.
Děkuji
Ondřej Heidler, student 2.lLF 9.1.2013, 14:02
Milý kolego, podívejte se například na článek:
http://www.biomedcentral.com/1471-2474/12/229. Porovnává efekt používání skutečných fokusovaných rázových vln (ESWL) a "radiálních rázových vln", které ve skutečnosti rázovými vlnami nejsou (viz diskuze na konci článku).
Měřením tlaku generovaného "balistickými zdroji rázových vln" se zabývá např. článek: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17467154?dopt=Abstract&holding=f1000,f1000m,isrctn kde je prokázáno, že tyto generátory nevytvářejí rázové vlny, ale "pneumaticky generované akustické pulzy".
Jak k tomu došlo, že něco, co není rázovou vlnou, se tak přesto "obchodně" nazývá je celkem zajímavá story. Původní experimenty v ortopedii (s léčením pakloubů) byly prováděny skutečnou rázovou vlnou, vyvinutou pro léčbu ledvinových kamenů. Pak se objevilo, že se rázovou vlnou dá ovlivnit i ostruha kosti patní a tenisový loket (atd.). A po nějaké době se přišlo na to, že téhož účinku na posledně jmenované lze dosáhnout i daleko levněji - mechanickým rázem (v podstatě by stačilo kladívko). Obchodníkům se už ale nechtělo vysvětlovat, že na pacienty budou teď používat něco jiného, tak si pojmenování "rázová vlna" vypůjčili. Kdo nejde do literatury tak skutečný stav věci nezjistí.
(nicméně řada odborníků o této záměně samozřejmě ví a občas si "kryjí záda" tím, že pravý stav věcí zmíní. Viz. např. popis generátoru Radial Shockwave Therapy http://www.opm.ie/Shockwave_Therapy/shockwave_equipment.html).
Závěr je takový, že pokud opravdu chcete mluvit o terapii rázovou vlnou v ortopedii, tak si zkuste najít ty původní články, kde se ještě používaly skutečné rázové vlny. To co se používá teď, jsou ve většině mechanické rázy.
Přeji příjemnou cestu za poznáním :-)
RNDr. Čestmír Štuka, MBA --
redakce WikiSkript 9.1.2013, 22:37
Musím z vlastní zkušenosti potvrdit účinnost léčby "kladívkem": Dost trpím
epikondylitidami a jednou jsem si šel zaplavat do bazénu. A plaval jsem tak zaujatě, že jsem si ani nevšimnul, že už jsem na konci bazénu, a hrozně jsem se přitom praštil – nikoliv do brňavky, ale přesně do toho svého "tenisáku"; se divím, že jsem se při tom rovnou neutopil, jak jsem přitom zařval – viděl jsem jiskřičky – že by přece jenom rázová vlna? :) – a říkal si, já blbec, no to mě tedy ještě ke všemu scházelo. Bolest to byla opravdu krutá. Jenže během několika hodin postupně odezněla a já měl potom od "tenisáku" zase několik týdnů pokoj. Teď jde o to, jestli to byl skutečně (nechtěně – dobrovolně bych to nikdy nepodstoupil) terapeutický zásah tomu šlachovému úponu anebo fungovalo to známé, že kvůli větší bolesti člověk zapomene na tu menší...
--
Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 10.1.2013, 20:29
Zdravím! Mám s tím léčebným účinkem rázů taky osobní zkušenost. Na tenisový loket pořízený u počítačové klávesnice, či na ostruhu kosti patní je ta ortopedická "rázová vlna" docela šikovným prostředkem.
Předpokládám (ale nemám ověřeno), že jde o to, převést postižené místo chronického zánětu do akutního, s nímž si pak organizmus snáz poradí.
RNDr. Čestmír Štuka, MBA --
redakce WikiSkript 11.1.2013, 11:10