Diskuse:Protonová terapie/Archiv

Z WikiSkript

Vyváženost textu[editovat zdroj]

Děkujeme za další zpracování tohoto užitečného textu, který se věnuje tématu zajímavého pro odbornou i laickou veřejnost.

Přestože text vzniká v rámci seminární práce, dovolil jsem si do jeho tvorby výjimečně vstoupit, a to právě pro velký zájem o něj. Chtěl bych současně v tomto případě poprosit o velkou péči o dodržení pravidel WikiSkript a obvyklých požadavků na odborný text obecně. Dobře vím, že to může být obtížné, neboť velká část dostupných materiálů, z nichž lze čerpat, patří spíš do kategorie reklamních sdělení než odborných textů. Dovolím si proto několik doporučení:

  • Komerční sdělení nemají ve WikiSkriptech místo - proto jsem odstranil nadpis plánovaného odstavce o konkrétním protonovém centru. Soukromé subjekty mají dostatek prostoru k prezentaci v jiných prostředích.
  • Velké opatrnosti je třeba ve všech hodnotících tvrzeních. Obecně do odborného textu příliš nepatří; napsat, že 20-30 % je zanedbatelný podíl je zjevně diskutabilní. Cílové skupině WikiSkript přitom více přinese samotný číselný údaj.
  • V dosavadním textu zcela chybí zdroje informací. Mělo by jít především o nezávislé a recenzované publikace, v daném případě asi hlavně sdělení publikovaná v impaktovaných mezinárodních časopisech. Všechny faktické údaje by měly být zdrojované.
Věřím, že tato doporučení s pochopením přijmete. Velmi rádi Vám s tvorbou textu pomůžeme, neváhejte nás kdykoli kontaktovat.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 27.11.2014, 09:21
Na konec části o srovnání s konvenčním ozařováním jsem přidala odkaz na místo, odkud jsem čerpala informace (včetně zmiňovaných procent). Co se týče zmiňované fráze "zanedbatelný podíl", nejspíš jsem se špatně vyjádřila, děkuji Vám za opravu. Dále jste přidal žádost o zdroje u věty "Při protonové terapii je možno do cílené oblasti dodat relativně vysoké dávky energie, mnohokrát[zdroj?] vyšší, než je možné při použití konvenčních metod ozařování[zdroj?] ." Abych pravdu řekla, tato věta je výsledkem mé vlastní dedukce. Chtěla jsem tím naznačit, že při stejné dávce ozáření působící při vstupu do tkáně je (při použití protonů) efektivní dávka v daném místě několikanásobná. Pokud jsem to špatně pochopila, nebo špatně popsala, ještě se nad tím zamyslím. Ale pokud ne, žádné zdroje uvádět snad není třeba.
Kateřina Kvasová (diskuse) 27.11.2014, 15:26
Aha, děkuji za upřesnění. K té zmiňované větě s požadovaným uvedením zdroje: jde o typický údaj, který by měl být doložen - ideálně by měla být nějaká studie, která ukázala, že při protonové léčbě bylo možné do tkáně dodat o tolik a tolik více energie než při konvenční terapii. Pokud takový údaj není, mělo by být z textu patrné, že jde o domněnku, která je racionální a založená na doložitelných předpokladech, jež ovšem nebyla otestovaná. Formulace v takovém případě může znít např. "Na základě toho lze předpokládat, že při protonové terapii...". I v tomto případě je vhodné se opřít o expertní názor někoho, kdo má s radioterapií velké zkušenosti - a pak z toho vznikne tvrzení typu "Předpokládá se, že" (a bude uvedena citace).

Vím, že Vás nyní zatěžuji poměrně velkými nároky na zdrojování informací. Jde ovšem o požadavky, které odpovídají požadavkům tzv. medicíny založené na důkazech a měly by být obvyklou součástí všech poctivých medicínských textů. V praxi tomu tak namnoze nebývá; důvod, proč se více věnujeme Vašemu tématu spočívá v tom, že jde o "žhavou" problematiku, na niž se soustředí i jiné zájmy než čistě odborné. Ve WikiSkriptech dáváme velký pozor, abychom se (a potažmo naši autoři - tedy i Vy) nestali jakousi "zárukou" komerčních či jiných z odborného hlediska nejistých sdělení. Velmi rádi Vám ale pomůžeme s textem dále pracovat. I proto je důležité, pokud označíte některé tvrzení za vlastní názor - ve článku samozřejmě zůstat může, jen musí být zřejmé, že nejde o fakt potvrzený výzkumem.

Velmi rádi se Vašemu textu budeme věnovat po technické a redakční stránce - neváhejte se prosím ozvat, pokud Vám budeme moci jakkoli pomoci. V každém případě děkuji za zpracování tohoto tématu. Jde sice o kapitolu, která je z uvedených důvodů citlivější a proto i náročnější na dotažení do konce, ale vedete si velmi hezky a věřím, že výsledek bude medikům užitečný a Vy sama z něj budete mít radost.
Martin Vejražka.jpg MUDr. Martin Vejražka, PhD. -- redakce WikiSkript 27.11.2014, 18:27
Děkuji za radu. Vidím to tak, že hned pozměním formulaci na "lze předpokládat" a v další volné chvíli se porozhlédnu po nějaké studii, která tuto myšlenku zmiňuje. Případně tímto náš text doplním později.
Kateřina Kvasová (diskuse) 27.11.2014, 22:45
Zdravím, podle abstraktu by vám možná mohl pomoci tento článek: [1]. Bohužel MU nepředplácí přístup, takže jsem neměl možnost nahlédnout do textu, zda tomu tak skutečně jen. (Naprosto chápu, že s blížícím se konce semestru máte zcela jiné starosti - jen MEDLINE indexuje více než 700 článků k heslu Braggův peak).
Jaromír Šrámek (diskuse) 28.11.2014, 07:33

Citace + Reference[editovat zdroj]

Těžko se dá orientovat v odkazovaných zdrojích – prosím, dejte si to nejdříve po formální stránce do pořádku:

Jak máte napsáno v připomínkách:

  1. Reference se dělají pomocí referencí
  2. Všechny citace se dělají pomocí citačních šablon

-- Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 15.12.2014, 22:49

kontrola[editovat zdroj]


Kristína Gabrižová (diskuse) 29.11.2015, 20:13