Diskuse:Pneumonie

Z WikiSkript



Připomínky k článku[editovat zdroj]

}}

Diskuse[editovat zdroj]

Navrhovala bych z tohoto článku odstranit dělení pneumonií na typické a atypické, protože je v současnosti považováno za obsolentní a používá se dělení jiné, jak jsem doplnila do článku Atypické pneumonie:

Termín atypická pneumonie je v současné době považován za obsolentní a neměl by se používat. Dříve se používal pro označení pneumonií způsobených atypickými agens, což je chybné označení, nebo jej používají rentgenologové pro označení pneumonie bez typického RTG nálezu, nebo se používá pro nezvykle probíhající pneumonii nereagující na ATB léčbu. V současnosti preferované dělení pneumonií je na nozokomiální, komunitní, pneumonie u imunokompromitovaných, pneumonie v ústavech sociální péče a ventilároová pneumonie. --Romerová.jpg Michaela Romerová -- redakce WikiSkript 5. 2. 2011, 11:34 (CET)

V radiodiagnostice zobrazíme v oblasti infekčních zánětů plic a DCD:

  • epiglottitis: typická klika + na cíleném bočném RTG snímku se zobrazuje edematosní epiglottis ("thumbprint sign")
  • croup: typická klinika u typického pacienta + zúžení subglotticky ("steeple sign") na cíleném RTG snímku v předozadní projekci
  • bronchitis: na RTG ve většině případů nelze dobře poznat: zhrubělá bronchovaskulární kresba může být způsobena i chronickými změnami
  • bronchiolitis: na HRCT typické tree-in-bud
  • peribronchitis: zesílení peribronchia s drobnými peribronchiálními infiltrátky
  • pneumonie: kondeznace plicního parenchymu se vzdušnými bronchogramy se zachovalým objemem plicního parenchymu (x nevzdušnost či komprese)
  • bronchopneumonie: kombinace peribronchiálních změn a kondenzace
  • pleurobronchopneumonie: kombinace peribronchiálních změn, kondenzace a pleurálního výpotku
  • atypická pneumonie: zesílení intersticia, ground-glass v kombinaci s infiltráty - obraz který nespadá do výše uvedených kategorií, nejčastěji u imunokompromitovaných pacientů (jak píšeš), z těchto infekcí lze někdy na HRCT odlišit typický vzhled u Pneumocystové pneumonie, CMV a klebsielové pneumonie
  • speciální kategorií jsou specifické a granulomatosní záněty (mykotické - zejm. Aspergilové infekce a tuberkulosa)

Samozřejmě v dif.dg. úvaze je velmi důležitý klinický stav pacienta (dobře vyplněná žádanka).

Tohle zní velmi dobře, měl byste k tomu ilustrativní obrázky? --Romerová.jpg Michaela Romerová -- redakce WikiSkript 6. 2. 2011, 16:22 (CET)

Ano, mám. Udělám z toho téma a pak to sem vložíme... Ale samozřejmě souhlasím s klinickým dělením, jak uvedeno v úvodu, které má své opodstatnění (typická agens, rezistence, antibiotikum první volby...)

Zdravím všechny! Myslím si, že termín atypické pneumonie je natolik rozšířený, že by o něm měl být článek, ve kterém by ovšem měla být doplněná informace, že od tohoto termínu se v poslední době upouští. Nicméně na obsahu článku není nic nesprávného - na mykotických apod. pneumoniích se přece nic nezměnilo. Bylo by ovšem lepší jednotlivé typy pneumonií vyčlenit do samostatných článků a zde na ně ponechat odkazy. S pozdravem --Logo 8g05.png Valtameri -- redakce WikiSkript 7. 2. 2011, 22:32 (CET)
Zároveň navrhuji stáhnout z úvodu článku šablonu se zpochybněním.... Informace ve článku jsou přece správné! Ať už pojem atypické/typické je či není v poslední době užíván, je natolik známý, že by měl každý medik vědět, co tento pojem znamená (znamenal:). Nebo ne? Podle mého názoru by stačilo upravit pořadí klasifikací. --Logo 8g05.png Valtameri -- redakce WikiSkript 7. 2. 2011, 22:37 (CET)
Souhlasím, po zkoušce (16.2.) se na to vrhnu. --Romerová.jpg Michaela Romerová -- redakce WikiSkript 7. 2. 2011, 23:02 (CET)

Přeji hodně úspěchů :-)

OUPS, asi jsem editoval, i když je napsáno, že se na stránce pracuje - omlouvám se, změny ruším (zůstává pouze odkaz navíc na konci na související článek).

Dobrý den, změny rušit nemusíte, myslím, že všechny jsou k užitku. Doteď jsem neměla čas, ale v brzké době taky něco přispěju. --Romerová.jpg Michaela Romerová -- redakce WikiSkript 16. 2. 2011, 21:27 (CET)