| | | | |
| | | Článek ke kontrole | |
Žádá se kontrola tohoto článku učitelem. | |
Navržený učitel: Petr Heřman | |
| | | | |
Kacciq 1.1.2013, 22:22
Kde se píše, že se jedná o nejstarší druh fyzikální terapie?
--
Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 4.1.2013, 22:21
Dobrý den, při hledání a studiu materiálů k seminární práci jsme narazily i na poznámku, že se jedná o nejstarší druh fyzikální terapie. Braly jsme to jako zajímavost, kterou bychom v naší práci rády uvedly. Mám pocit, že ta zmínka pochází z této webové adresy:
http://www.marmots.cz/cmagneto.htm . Nicméně si uvědomujeme, že informace z tohoto webu je těžko ověřitelná, a proto jsme jej neuvedly ani do zdrojů.
Úvodní větu můžeme přepsat na: Magnetoterapie je jednou z nejstarších forem fyzikální terapie ... , pokud byste chtěl. Tato formulace by již byla nezpochybnitelná, vzhledem ke skutečnosti, že magnetoterapii využívaly národy už ve Starověku.
Kacciq 5.1.2013, 14:05
OK, díky.
--
Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 5.1.2013, 22:00
Potřeba kritické revize textu[editovat zdroj]
Vážení kolegové, milí studenti. Text o magnetoterapii by vzhledem ke kontroverznosti tématu bylo potřeba kriticky projít, odstranit vše nedokázané (a nerelevantní) a doplnit citace k dokázanému. Pokud se to v rozumném čase nepodaří, bude lepší text smazat. Najde se někdo, kdo se toho ujme? Díky
RNDr. Čestmír Štuka, MBA --
redakce WikiSkript 27.1.2013, 11:00
Pane kolego, souhlasím s Vámi. Sám jsem měl velmi smíšené pocity, když jsem tento článek měl kontrolovat, protože sám jsem k magnetoterapii dost skeptický – zejména k účinkům stacionárního magnetického pole relativně slabých intenzit (permanentní magnety, "magnetické náramky" atp.). Ale neměl jsem v tu chvíli to srdce smazat článek svým studentům a nedat jim za něj zápočet, když bylo vidět, že se alespoň snažili, a proto jsem jim článek uznal a řešení problému odložil na pozdější dobu. Nyní vidím, že ta doba už nastala.
Sám na sobě jsem magnetoterapii zakusil cca před deseti lety v Motole (na výše zmíněném urputném tenisovém lokti) a už tehdy jsem nabyl dojmu, že se jedná hlavně o placebo (čím více různobarevných blikajících LEDek na panelu obráceného k pacientovi, tím lépe), ale dodnes si nejsem jistý, jestli kromě placeba tam působí ještě něco.
U pulzních magnetických polí bych chápal, že jejich účinek může být dán elektromagnetickou indukcí a tím pádem se de-facto jedná o pulsní elektroterapii. Vidím, že už jste se do článku pustil; sám bych jej nejraději hned smazal, ale chápu, že se jedná o "hozenou rukavici" a že by nebylo dobré před takovýmito tématy, byť na samém okraji mezi školskou medicínou a různými podvodnými praktikami (alternativních léčitelů či vychytralých firem), uhýbat a strkat hlavu do písku.
Děkuji Vám, že jste se tématu ujal. Souhlasím s tím, že se jedná o dost kontroverzní téma a proto jsem z článku opět odejmul šablonu "zkontrolováno", kterou jsem tam předtím (podmínka zápočtu) vložil. Nyní vidím, že ta "kontrola učitelem" jakožto podmínka zápočtu nebyla asi vhodná, příští rok asi udělám výjimky, že budu udělovat alespoň "zápočet za dobrou snahu", i když ten článek kritickou kontrolou neprojde. Aby nebyla matena veřejnost a člověk ze sebe nemusel dělat blbce, že jeho kontrolou projde všechno :-( Chápu, že i Wikiskriptům by to byla medvědí služba, za což se omlouvám.
--
Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 27.1.2013, 23:50
Vážený pane doktore, já naopak velmi dobře chápu, že v pedagogickém procesu je leckdy důležitější studenty povzbudit, než je pokaždé opravovat. Naprosto respektuji vaši práci.
K magnetoterapii máme asi podobný - opatrný vztah. Já jsem se magnetoterapií v devadesátých letech osobně zabýval (s kolegou J. Benešem, ... to byly časy :-) ). Měli jsme mimořádně povzbudivé výsledky při použití pulzních polí na kolenní a loketní artritidy. Pak jsme udělali dvojitý slepý pokus a ukázalo se, že ve skupině "zázračně uzdravených" máme i lidi, kteří dostávali placebo. Naši pacienti nikdy nepochopili, proč jsme fungující magnetoterapeutickou ambulanci uzavřeli :-) Rozdílný pohled pacienta (pomáhá to) a vědy je tu více než zřetelný. Kdybychom měli víc času, stálo by za to, nechat to další kruh zase za rok vylepšit. Já ten pedagogický aspekt velmi respektuji a omlouvám se, že do něj takto ve jménu "svaté vědy" vpadám :-) Čestmír Š.
RNDr. Čestmír Štuka, MBA --
redakce WikiSkript 28.1.2013, 07:02
Ne, to je v pořádku. Jsme na Wiki, rozhodli jsme se seminárky dávat na Wiki, tím pádem jsme se rozhodli přijmout i pravidla hry, že nám to může každý když ne rovnou smazat, tak rozdrbat a roznést na kopytech :-) To je už to riziko podnikání – ono svým způsobem je to jednodušší, napsat si skripta sám a nenechat si do toho moc povídat, natož si nechat psát skripta přímo studenty a pak to po nich muset opravovat – proto také zdaleka ne každý pedagog nám bude publikovat na Wikiskriptech.
Já to vidím jako práci na celý letní semestr, ten "augiášův chlív", který jsme tu těmi seminárkami během zimního semestru natropili, zase po sobě pročistit. Jde v první řadě o nás samotné: když už jsme jim zadali jako téma zkouškové otázky, tak to tím pádem už chápeme jako studijní materiál a kdybychom tam nechali nějaké pitomosti, tak bychom se nemohli za rok divit, že ty pitomosti budeme slyšet 150x opakovat u zkoušek ... to by bylo za trest :-(
--
Kychot (Petr Heřman, 2. LF UK) 30.1.2013, 10:31